Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Wymiana sprężyn - co rozebrać ?


rotter

Rekomendowane odpowiedzi

Gość krzychuzzz

Z przodu niestety będziesz musiał odkręcic górne wahacze lub wyjąć macphersona razem z górnymi wahaczami co jest zdecydowanie łatwiejsze.Odkręcasz po trzy śruby mocujące od komory silnika i jedną przy wahaczu prostym. Jak chcesz wymienić same spreżyny zostawiając te same amortyzatory musisz też mieś sciągacze do sprężyn.

Z tyłu odkrecasz tylko dwie śruby mocujące górne (dostep pd strony kabiny po demontażu boczków przy kanapie) od dołu jedna śruba przy belce.

Wczoraj robiłem taką operacje u siebie. Tzn mechanik robił ja patrzyłem. cała operacja zajeła mu 1,5 h z tym że ja zmieniałem całe macphersony.

Audiana pięknie leży na glebie :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra mam książkę poczytałem tam trochę, ale wiadomo według instrukcji to połowe auta trzeba rozebrać a jak mówiłem nigdy tego nie robiłem i może jakieś sugestie tak po chłopsku krok po kroku, co by pozbierać to do kupy i dodać to co książka pisze i zrobić to tak jak należy, rzecz jasna wiem że jest mi potrzebny ściągacz do sprężyn i mam go i jak najbardziej chcę wymienić tylko sprężyny

i tak z ciekawości ile cie to kosztowało może nie warto się za to łapać samemu skoro fachura to zrobi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychuzzz

Co do przedniego zawieszenia jedyną rzeczą którą musisz zdemontować (oprócz odkrecenia koła of kors) jest ten plastik na podszybiu osłaniający filtr kabinowy. Wtedy masz idealny dostęp do śrub (po 3 na strone) mocujących.Potem odkrecasz śrubę trzymającą górne wahacze, wybijasz ją delikatnie a wtedy wahacze prawie że same wyskoczą ze zwrotnicy.Potem odkrecasz śrubę przy wahaczu dolnym i to własciwie tyle. oczywiście ja to robiłem w warsztacie który miał profi podniośnik więc to znacznie ułatwiło sprawę.Co o tyłu to nie wiem czy masz składaną kanapę (ja mam) więc jak nie masz to musisz zdemontowac oparcie odsunąc tą wykłądzinę oraz (przynajmniej u mnie tak było) boczek między oparciem a drzwiami (musisz przesunąć go w górę i do siebie wtedy wyskoczy z zawiasów). Masz wtedy dostęp do śrób mocujących tylną kolunmę (sztuk dwie na stronę). Potem odkrecasz srubę przy belce i wyciągasz kolunmę. Składasz w odwrotnej kolejnosci.

Co do ceny to hmm....niestety mój mechanik był zawalony robotą a że pokusa była silniejsza i nie chciało mi się czekac do poniedziałku to umówiłem sie w CITO (coś takiego jak norauto - stacja szybkiej obsługi)

Wartość robocizny maiał być 120zł + 90zł ustawianie geometrii. Niestety ktoś z nasz miał kaca poweekendowego (ja napewno nie wiem jak gość który mnie umawiał) i myslał że chodzi mi tylko o przód więc ostatecznie zapłaciłem 240zł a za zbieżność policzli tylko 50zł.

Myślę że mozna było to zrobić taniej ale cóz...widok bezcenny :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to się zdecydowanie nie opłaca lepiej poczytać poduczyć się i samemu to zrobić, ale z tego co pamiętam to i bez ściągania tego plastiku pod szybą jest dostęp dobry od góry do śrub, no ale to już jest szczegół :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychuzzz

Tak jest niezły ale pod klucz płaski a nie nasadowy.

Powiem Ci że gdybym był bardziej cierpliwy to poczekałbym jeszcze z tydzień i sam się tym zajoł ale niestety w chili obecnej nie miałem dostępu do garażu i odpowiednich kluczy. To nie jes żadna filozofia więc życzę powodzenia i może zrób jakieś fotostory i wrzuć do "Warsztatu"

Ja kupiłem to zawieszenie za "psie" pieniądze w zaje.....m stanie więc te parę złotych mogłem poświęcic.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychuzzz jakie sprezyny zakladales,ile obnizyles i ile za nie wyplaciles jesli mozna wiedziec???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychuzzz

Kupiłem kompletny kit Supersporta (spręzyny i amortyzatory)

Obniżają o 40mm. Jeździ się całkiem przyjemnie. Nie jest strasznie twardo.

Za komplet zapłaciłem 400zł :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam trochę temat.

Czy wie ktoś jakie są te 3 nakrętki które tzrzeba odkręcić? I jeszcze ta nakrętka amortyzatora- jaka to nakrętka?

Chodzi mi o rodzaj i rozmiar bo będę to rozkręcał i pasuje kupić nowe.[br]Dopisany: 31 Lipiec 2008, 14:46 _________________________________________________Wczoraj wymieniałem wahacze górne + amortyzator. Od góry są 3 śruby (klucz 16). Jak chcemy zdemontować całość z górnymi wahaczmi trzeba je odkręcić. Jeżeli chcemy wyciągnąć tylko kolumnę amortyzatora, bez demontażu górnych wahaczy (trzeba się trochę pogimnastykować) wyciągamy gumowe zaślepki i odkręcamy dwie nakrętki M10 (klucz 13). U dołu należy odkręcić śrubę łączącą wahacz z amortyzatorem.

U mnie siedziały jeszcze oryginalne wahacze górne (auto rocznik 1999) co przysporzyło mi nie lada problemu. Nie dało rady wybić tej śruby blokującej sworznie wahaczy w zwrotnicy. Pomimo ocięcia jej z obu końców środkowa część siedziała dalej mocno w zwrotnicy. Pomogło dopiero rozwiercenie tej śruby, ale zanim do tego doszedłem minęło chyba ze dwie godziny obsypane przekleństwami i karkołomnymi próbami wybicia tej śruby.

Morał z tego taki- jeżeli ktoś ma dawno nie wymieniane wahacze, musi się uzbroić w cierpliwość i mieć stalowe nerwy!

Wynik mojej walki to 4 godziny i wymienione tylko 2 górne wahacze + amortyzator z jednej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapuść jakimś środkiem np WD 40 najpierw kilka razy śrubę na pewno pójdzie z następną łatwiej. Z wybijaniem radzę uważać można ugiąć kolumne zwrotnicy. Powodzenia :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wymiany przedniej kolumny zawieszenia (nie Mc Phersona jak to ktoś napisał ), czyli amortyzatora ze sprężyną , nie trzeba demontować wahaczy . Odkręcamy dwie nakrętki M8 (klucz 13 nasadowy długi) pod plastikowymi zaślepkami w podszybiu i jedną śrubę z wahacza M10 (klucz 18) . Przy lewym zawieszeniu koła skręcamy w prawo ( łatwiejsze wyjęcie sruby). Wyjmujemy całą kolumnę bez ingerencji w zawieszenie . Z kolumną robimy co tam już chcemy . Zaznaczam że ściśnięcie sprężyny nie jest łatwe bo w stanie swobodnym ma 350 mm i żaden ściągacz od "golfa" się nie nadaje.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie pięknie, tylko że ja przy okazji wymieniałem wahacze. A lepiej się je odkręca jak się ma wszystko na wierzchu :gwizdanie:

Podany powyżej sposób jest ok jak się wymienia sam amortyzator.

Zgadzam się z kolegą, że ściśnięcie sprężyny jest dosyć karkołomne i lepiej nie podchodzić do tego bez konkretnego ściągacza :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...