Skocz do zawartości
IGNOROWANY

podłączenie funkcji AUTO-świateł do MCE w wersji E.


GreGoriO

Rekomendowane odpowiedzi

Na prośbę jednego z kolegów, który zakupił wyłącznik "B", narysowałem schemacik podłączenia czujnika zmierzchowego dla modułu MCE "E", który jak wiadomo nie da rady zakodować na oryginalny czujnik zmierzchu....

jako czujnik zmierzchu zastosowałem ten, który mam u siebie, ponieważ działa prawidłowo...big_AVT1460v2.jpg?lm=1551289431

 

 

przełączenie włącznika świateł w pozycję AUTO, rozłącza nam pin3 i na fioletowym przewodzie nie mamy napięcia. MCE wykrywa to jako brak włącznika i zaświeca nam światła mijania. wykorzystamy to do sterowania poprzez czujnik zmierzchu, który podając na odpowiednie styki przekaźnika napięcie spowoduje rozłączenie przejścia przez fioletowy przewód i zaświecenie świateł mijania.

z kolei podanie napięcia na pin C26 (MCE) spowoduje informację dla MCE iż wyłącznik jest w pozycji 2 a to z kolei zgasi nam światła przeciwmgielne jeśli ktoś ma kodowanie kanadyjskie, i używa ich jako dziennych oraz pozwala nam na załączenie świateł drogowych nawet gdy wyłącznik jest na ZERO (OCZYWIŚCIE PO zapadnięciu ZMIERZCHU, gdy załączą się nam światła mijania).załączenie świateł przeciwmgielnych musi być wykonana ruchem włącznika, minimum na pozycyjne plus wyciągnięcie pokrętła...czyli tak jak do tej pory.

ta część obwodu nie musi być wykonana jeśli ktoś nie chce

dioda wstawiona w obwód blokuje przepływ prądu w jednym kierunku celem wygaszenia ikony zółtej diody AUTO, oraz odłączenie czujnika zmierzchu w czasie gdy nie pracuje

FOTOREZYSTOR należy przylutować na przewodach i doświadczalnie umieścić w miejscu nam najbardziej odpowiadającym...ja mam tutaj...

na desce rozdzielczej lub jak ktoś chce w lampce sufitowej.

trzeba tylko pamiętać, że każdy wjazd do tunelu czy ciemnego garażu automatycznie załączy nam światła mijania, gasząc przeciwmgielne

sam czujnik zmierzchowy należy zabezpieczyć przed zwarciem i wilgocią, oraz umieścić go w miejscu łatwo dostępnym...do tego świetnie nadaje się półka nad skrzynką bezpieczników, łatwy i szybki dostęp...

zakładam nowy wątek ponieważ nie chcę zaśmiecać wątku o CLH...

mam nadzieję, że schemat jest czytelny

oczywiście wszystkie prace wykonujecie na swoją odpowiedzialność i nie ponoszę konsekwencji za błędy montażu...

pozdrawiam gregor

Edytowane przez GreGoriO
  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregorio, wiesz może jak oszukać czujnik z lusterka w b6 mirrorR.JPG, nie ten w obudowie lusterka, tylko ten przy uchwycie?

Problem polega na tym, że w B7 ten czujnik jest razem z czujnikiem deszczu, a ja mam lustro z B7 w B6, więc zastanawiam się, czy nie można by podłączyć jakiegoś zewnętrznego czujnika światła, żeby "oszukać" MCE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzny czujnik zawsze można podłączyć, i zastosować podany powyżej lub w wątku o MCE, CLH schemat.

Nie mam lustra z B6 a tym bardziej z B7, więc nie powiem jaki powinien być sygnał przychodzący na MCE wyzwalający załączenie świateł mijania.

Tutaj pomocą dla innych okazała by się praca kogoś, kto ma takie lustro i może/chce się pobawić celem pomierzenia wartości... rezystancji, napięcia czy poboru prądu.

Póki co, należy oszukać MCE w sposób podany przezemnie lub inny podobny.

I tu prośba.

Gdyby ktoś miał uszkodzone lustro mechanicznie, zbite szkło czy połamane z chęcią przygarnąłbym za symboliczne piwko :grin: celem zabawy ku czci potomnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupic taką plytke sterująca ?

Wysłane za pomocą Commodore 64

Edytowane przez lucjan0681e
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka prośba do założyciela tematu o udostępnienie schematu podłączenia czujnika zmieszchowego,ponieważ nie mogę odpalić dołączonej grafiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupic taką plytke sterująca ?

Wysłane za pomocą Commodore 64

https://sklep.avt.pl/avt1476.html Automatyczny włącznik zmierzchowy AVT1476, 24 zł

http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1476.pdf --> jak podłączyć do ww. czujnika.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dajcie mi trochę czasu, muszę odszukać w czeluściach komputera zdjęcia.

https://sklep.avt.pl/avt1476.html

Edytowane przez GreGoriO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można prosić o schemacik bo nie można go otworzyć?

a jeśli zamontował bym przełącznik z trybem AUTO, i zamiast oryginalnego czujnika podłączyć ten czujnik i sygnał z tego czujnika zmierzchu podłączył do MCE (32-pinowe gniazdo, pin 14) to działo by to jak w oryginale?

Edytowane przez gmyz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj GreGoriO

Też chce dołożyć włącznik z funkcja auto ale chciałbym żeby to działało troszkę inaczej niż jak to Ty wyżej opisałeś.

Dodam że teraz mam zwykły włącznik i nie mam czujnika zmierzchu.

A teraz jak by to miało działać:

Po odpaleniu auta z włącznikiem w pozycji auto zapalałby by się światła pozycyjne(+ewentualnie podswietlenie deski rozdzielczej) bez względu na to czy jest jasno czy ciemno czyli bez użycia czujnika zmierzchu. Po zgaszeniu auta i pozostawieniu w pozycji auto wszystko gaśnie. Wiesz może czy po samej wymianie włącznika ze zwykłego na ten z auto i po przepięciu kilku pinów uzyskam zamierzony efekt? Czy moze trzeba coś więcej rezać żeby to działało tak jak napisałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może ma wiedzę na którym pinie z wtyczki lusterka w B6 jest sygnał z czujnika zmierzchu?

Znalazłem tylko takie coś:

 

Kolory i oznaczenia przewodów w lusterku (Leon, Toledo II): 
pin 1 biały +12V po stacyjce 
pin 2 czarny masa 
pin 3 szary +12V z biegu wstecznego 
pin 4 żółty +12V wyjscie na lewe lusterko (kierowcy) fotochrom 
pin 5 brązowy masa wyjscie na lewe lusterko (kierowcy) fotochrom 
pin 6 zielony masa zadzialanie czujnikow otwartych drzwi

 

Ale tu nie ma nic o czujniku zmierzchu - a przecież jakoś musi się ta informacja do MCE dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...