Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opłaty autostradowe Hiszpania i Portugalia


GreGoriO

Rekomendowane odpowiedzi

idzie lato...w związku z tym, PEWNIE będzie wielu chętnych na wyjazdy poza granice kraju...

służę pomocą w wyjaśnieniu opłat i kwot potrzebnych do uiszczenia na drogach ES i PT....

jestem właśnie po podróży z rodzinką do FATIMY więc z portugalskimi opłatami jestem na bieżąco....

chętnym służę pomocą i tłumaczeniem....

SZEROKIEJ DROGI.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idzie lato...w związku z tym, PEWNIE będzie wielu chętnych na wyjazdy poza granice kraju...

służę pomocą w wyjaśnieniu opłat i kwot potrzebnych do uiszczenia na drogach ES i PT....

jestem właśnie po podróży z rodzinką do FATIMY więc z portugalskimi opłatami jestem na bieżąco....

chętnym służę pomocą i tłumaczeniem....

SZEROKIEJ DROGI.....

No dobra... Ja jestem chętny (chyba nie tylko) - dawaj szczegóły :decayed: (spanie, ceny, objazdy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczegóły wyjdą dla każdego w innej cenie:whistling:

ogólnie mogę powiedzieć że Hiszpanię można przejechać drogami bezpłatnymi zwanymi AUTOVIA. w większości wypadków (95%),

są to drogi dwujezdniowe po dwa pasy w jedną stronę a czasami (na wzniesieniach) nawet 3

AUTOPISTA to autostrada, AP-x(gdzie x to numer) to autostrady płatne, WYRAŹNIE oznaczone na rozjazdach

peaje-toll.jpg

MOŻNA JE spokojnie ominąć i zaoszczędzić sporo kasy.

NIE DZIAŁAJĄ ZAGRANICZNE KARTY KREDYTOWE, DEBETOWE itd...przynajmniej u mnie na południu (ANDALUZJA). stan na dzień 1maja2013

Nie polecam tylko objazdu autostrady AP-4, SEVILLA-CADIZ na odcinku od Dos Hermanas do Jerez de la Frontiera, nie ma alternatywy, droga jest wąska i kręta...NIE WARTO tracić czasu, nawet nocą. (koszt 7.15€)

Jeśli koś chce mam aktualne FOTORADARY na Hiszpanię włącznie z wszelkimi miejscami kontroli alkoholowej, radarów odcinkowych itp...

na wszystkie nawigacje GPS.

Z kolei Portugalia, od zeszłego roku wprowadziła opłatę za korzystanie z dróg expresowych za pomocą elektronicznego poboru opłat.

Niestety jesteśmy skazani na opłaty, bo drogami lokalnymi nie warto się poruszać jeśli mamy do pokonania długi odcinek, drogi lokalne są bardzo uczęszczane ze względu na wysokie opłaty autostradowe, więc ryzyko wypadku jest bardzo wysokie. o czasie straconym nie wspomnę. Portugalczycy jeżdżą gorzej niż Hiszpanie...taka jest moja ocena

Dla pojazdów z tablicami rejestracyjnymi innymi niż portugalskie, obowiązuje zapłata kartą kredytową na granicy w specjalnym biletomacie lub wykup zdrapki o kwocie adekwatnej do ilości przejechanych km po drogach Portugalii. ZDRAPKĘ mozna kupić w internecie lub na stacjach benzynowych.

Karta jest nam potrzebna do zarejestrowania w systemie, który automatycznie będzie pobierał określone kwoty przejazdu w zależności od przejechanego odcinka drogi.

podajemy wtedy NUMER REJESTRACYJNY pojazdu i system skanuje nam automatycznie tablice podczas poruszania się po drogach.

Jeśli kupujemy zdrapkę,

TC.5605220916909.png

przejazd TRZEBA opłacić SMSem wysyłając kod zdrapki z nr REJESTRACYJNYM pojazdu, najpóźniej w tym samym dniu co nasza podróż!!!!, bo inaczej system zaksięguje nam na kolejny wyjazd i zostaniemy z saldem dodatnim ale długiem za korzystanie z dróg

mapka i cennik jest na tej stronie, Toll Card można sobie pobrać PDF i przestudiować...

przejazd do i z Fatimy (przez Lizbonę) kosztował mnie dodatkowo około 80€. mówię u tylko o drogach PORTUGALII.

czasowo... 800km pokonałem w 8 godzin, gdzie średnia z trasy mnie wyszła 98km/h z trzema postojami po drodze.

W drodze do Lizbony, POLECAM PRZEJAZD mostem Vasco da Gama (2.60€) 17km długości, z czego 12km nad rzeką.:naughty:

ponte-10.jpg

W NAJBLIŻSZYM CZASIE Portugalia ma się porozumieć z rządem Hiszpanii o spójnym systemie opłat również dla hiszpańskich pojazdów..

póki co, AUTOVIAs mamy darmowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybieram sie do chorwacji w okolice ZADAR-u powiedz kolego jak taka wyprawa wyglada koszta autostrady jak najlepiej jechac i ktore punkty omijac :decayed::hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry nie te rejony....Chorwację od Hiszpanii dzieli jakieś 2700km...MNIe DZIELI...ja tu mieszkam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie orientuję się gdzie jest "miasto gniewu", więc nie wiem z jakiego rejonu Polski jedziesz, natomiast wiem, że bardzo dużo Polaków do Chorwacji jeździ przez: Czechy, Austrię i Słowenię.

Jako, że sam często jeżdżę z Wiednia w okolice Wrocławia to mogę Ci podpowiedzieć jak wygląda droga :) W Czechach jest ogólnie fajnie, tylko nie możesz przesadzać z prędkością (jechałem raz z przewoźnikiem i na 50 miał 52, oczywiście mandat płatny u gliniarza), w ogóle warto jechać u nich przepisowo. Na autostrady i część dróg ekspresowych musisz wykupić winietę, która kosztuje od tego w zależności gdzie kupujesz: na granicy - ok 80-90zł, na stacji paliw w Czechach ok 13 euro, kupując w hotelach, czy innych punktach z winietami warto zapłacić kartą, bo bandycko przeliczają waluty:) Dodam jeszcze, że za brak winiety grozi mandat, w przeliczeniu na złotówki, ok 2500 + oczywiście przymusowy zakup winiety na 10 dni u kontrolującego.

W Czechach polecisz pewnie na przejście Mikulov/Drasenhofen, droga jest git do samego przejścia granicznego.

Austria - wjeżdżasz za granicę i lecisz na Wien, później na Graz, ogólnie to z granicy masz jakieś 30-40 km drogi z miastami, a resztę, aż do Słowenii lecisz autobahnem. Warto wykupić winietę, bo kosztuje 8,30 na 10 dni, a gdy Cię złapią to płacisz 120E + obowiązkowy wykup winietki na 10 dni u Pana/Pani z ASFiNAG. Trzeba uważać na autostradowej obwodnicy Wiednia, bo jest tam ograniczenie do 80 i jest sporo fotoradarów, które robią zdjęcia od tyłu i często schowane są za ekranami akustycznymi tak, że od przodu w ogóle ich nie widać :) Osobiście po Austrii zrobiłem w 1,5 roku jakieś 50tys km, może trochę więcej i nigdy nie dostałem mandatu za prędkość, ale trzymałem się zasady, żeby nie przekraczać licznikowego 140. Słyszałem, że od 142km/h przychodzą mandaty.

O Słowenii nic nie powiem, bo nigdy nie byłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a wiesz może jak mozna przyoszczedzic wybierając sie z Holandii do miejscowości Murcia?

Zwłaszcza zalezaloby mi na jak najniższych opłatach autostradowych. Do tego jakbys znał ciekawe miejsca po drodze to było by super, bo szykują sie klubowe wakacje w Hiszpanii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak drogi francuskie ale myślę, że można w dobie GOOGLE Earth sprawdzić jak prowadzi nawigacja, jakimi drogami.

Hiszpania ma znakomitą sieć dróg dwujezdniowych, bezpłatnych więc nie powinno być żadnego problemu z przejazdem.

nawigacja (czy to TT czy Google) wytyczyła trasę dołem przez Barcelonę. co ciekawe, przejedziesz przez najwyższy most w Europie Wiadukt Millau

Nie wiem co cię interesuje ale według mnie warto zahaczyć o Montserrat (klasztor) , jeśli chcesz zmienić trasę można jechać przez Madryt a tam po drodze miałbyś miasto Cuenca (Hiszpania) tzw wiszące miasto. warto zboczyć z trasy i zahaczyć o Toledo (Hiszpania)

zresztą sam przejazd przez Kastylię la Manche też ma walory krajoznawcze...słynny DON KICHOT... Subiektywny przewodnik po Hiszpanii

po trasie, nocleg polecam w Hotelach ETAP obecnie IBIS lub F1. w większości mają parkingi kryte. w Hiszpanii jest ich mało więc trzeba posiłkować się Hostalami, tutaj TRIPADVISOR wskaże nam który jest wart ceny, spokojnie można przenocować w 3 os już za 30€.

---------- Post dopisany at 17:17 ---------- Poprzedni post napisany at 16:50 ----------

Zakupy żywności i kosmetyków polecam w sklepach Mercadona, Lidl, czy Eroski, jedzenie na mieście to wszelkie bary Tapas,

polecam również restauracje typu Wok Emperador Restaurant Reviews, Region of Murcia, Spain - TripAdvisor

jest to restauracja Chińska typu szwedzki stół, płacisz za wejście ok 12-15€ od osoby +napoje.

Jesz do woli, próbując każdej potrawy...a jest ich naprawdę sporo, począwszy od owoców morza typowych dla tego regionu a skończywszy na SUSHI. Są potrawy gotowe do natychmiastowego spożycia jak i również przygotowywane na naszych oczach wszelkiej maści krewetki, kałamarnice czy ślimaki. Do tego wszelkie desery, lody i owoce, więc i dzieci wyjdą zadowolone...WSZYSTKO za jednorazową opłatę.

Z paliwem w Hiszpanii nie ma kłopotów, tutaj nie "chrzcą" paliwa, jest za to bardzo mała lub nawet nikła sieć stacji gazowych, do niedawna były zakazane dla samochodów osobowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...