Skocz do zawartości
IGNOROWANY

B5 ALL od 03.99r - NAPRAWA PRZERYWACZA KIERUNKOWSKAZÓW - FAQ


maestrus

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie/Panie,

Wiem, że już temat przerabiany jednak chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami.

Objawy - kierunkowskazy świecą się ale nie migoczą. Nie słychać wewnątrz auta cykania przekaźnika kierunkowskazów. Światła awaryjne działają i słychać cykanie. Może się zdarzyć, że kierunkowskazy nie są załączone a przerywacz cyka (patrz opis).

Naprawa - Wymiana uszkodzonego przekaźnika G8N-1 lub czyszczenie manetki (patrz opis).

1. Jeśli kierunki nie są włączone na manetce a przerywacz cyka a światła nie świecą to jest to wina mikro-zwarć w przełączniku zespolonym. Należy go zdemontować i wyczyścić. Nie warto kupować złej jakości zamiennika. Raz, dobrze wykonana naprawa sprawdza się i cieszymy się długo wykonaną pracą. Światła działają przed naprawą normalnie po załączeniu przełącznika są jedynie objawy, które opisałem powyżej. Przełącznik zespolony jest rozbieralny i cała naprawa wymaga co najmniej dobrych zdolności manualnych i zajmuje za pierwszym razem około 1,5h bez pośpiechu. Konieczność zdemontowania poduszki i kierownicy (konieczne skasowanie błędu poduszki jeśli nie odpinamy akumulatora lub włączymy zapłon przed jej podłączeniem).

2. Jeśli kierunkowskazy nie migoczą a przerywacz nie cyka to musimy zaopatrzyć się w przekaźnik G8N-1. Ja znalazłem tutaj za 12PLN (C4 Spka Jawna : Akcesoria do zabezpiecze systemw mieszkaniowych i samochodowych oraz telewizja p) To dokładnie taki sam jak oryginalny (na poniższym zdjęciu). Zaznaczam, że przekaźnik wg noty katalogowej producenta ma prąd szczytowy do 30A w ciągu 1h. To bardzo duży prąd przy 12V więc nie polecam stosowania innych przekaźników bo mogą nie wystarczyć (nota katalogowa tutaj: http://www.components.omron.com/components/web/pdflib.nsf/0/1013426886237ECF85257201007DD4EE/$file/G8N-1_0607.pdf).

CAM00090.jpg

Opis działania:

1. Wystarczy zdemontować wieczko/osłonę konsoli środkowej (część górna tylko). - 3 minuty ;-) Podważamy lekko czymś plastykowym - może być karta bankomatowa najlepiej stara, żeby nie złamać przypadkiem.

2. Oczom ukaże się to:

CAM00095.jpg

Zaznaczyłem miejsca mocowania przerywacza (u mnie na zdjęciu zdemontowana do naprawy podstawka pod kubek - nie sugerujemy się, jej demontaż nic nie wnosi do sprawy).

Poniżej mamy miejsca gdzie najlepiej podważać - polecam płaski śrubokręt i coś twardego na czym możemy go oprzeć żeby nie porysować ewentualnie lub nie odgnieść elementów, o które będziemy go zapierać. Powoli i cierpliwie podważamy aż wyjdzie (a wyjdzie na pewno). Można zaopatrzyć się w wykałaczki aby podłożyć np. po podważeniu jednej strony żeby potem podważyć drugą stronę itd.

CAM00094.jpg

3. Odłączamy wtyczkę i mamy go.

CAM00091.jpg

4. Wysuwamy przekaźnik z obudowy i naszym oczom ukaże się coś takiego (zaznaczyłem co za co odpowiada):

CAM00090.jpg

5. Miejsca lutowania przekaźnika:

CAM00092.jpg

6. Po wymianie montujemy w odwrotnej kolejności (zdjęcie niżej prezentuje już wymieniony moduł, uszkodzony na wierzchu):

CAM00093.jpg

Czas operacji (powoli) to 40 minut (demontaż, wymiana, montaż).

Potrzebne narzędzia to:

1. Lutownica

2. Cyna i kalafonia lub inny topnik to lutowania (nie zalecam bez topnika)

3. Obcinaczki (do ucięcia nóżek po wlutowaniu przekaźnika)

4. Polecam odsysacz do cyny (dostępny w każdym sklepie z elektroniką - koszt ok. 10PLN)

5. Przekaźnik G8N-1 (ja płaciłem 12PLN)

6. Kilka wykałaczek

7. Karta bankomatowa stara lub podobne inne narzędzie do podważenia plastików

8. Jakieś śrubokręty płaskie (philipsów/krzyżakowych) nie używałem

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem.

Prośba do moderatora o dołączenie do działu FAQ-Zrób to sam :-)

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...