Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzedałem auto z oc całym opłaconym prosze o pomoc


nicko999

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie

Sprzedałem auto z oc opłaconym do marca i sprawa ma się tak kupujący pytał do kiedy jest oc ja mówię do marca i chodzi oto,że nie chce by oc mu zabrali dla tego co muszę zrobić bo wiem,że mam 30 dni na wysłanie wypowiedzenia ale jesli wyślę wypowiedzenie to mu anulują to moje ubezpieczenie a tego nie chce.Chce by do marca pojezdził na tym oc moim a w marcu sobie już swoje wykupił dla tego co mam zrobić w tej sytulacji?dodam,że jest opłacone już do marca.. muszę jakieś papiery do ubezpieczyciela wysyłać albo coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zglosic sprzedaz do ubezpieczyciela.

A kupujacy musi zglosic zakup. I tutak Twoja rola sie konczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z umową kupna kupujący zgłasza się do ubezpieczyciela[agenta] i przepisuje twoją umowę na siebie :wink: i jezdzi do marca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 14 dni na zgłoszenie i zrób to jak najszybciej bo póki tego nie zrobisz OC wisi na Was dwóch. Co zrobi kupujący to jego problem, ale powinien zgłosić zakup i ewentualnie zrobią mu rekalkulację. Wszystko zależy od firmy. Ty do ubezpieczyciela z umową osobiście, albo listownie poleconym i jesteś czysty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wydziale musisz zglosic ze samochod zostal sprzedany i go werejestrowujesz. Co bedzie dalej Cie nie obchodzi. Co do OC to zgłos sprzedaż i tez Cię nic nie obchodzi. W tym momencie zapominasz ze miałeś ten samochód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale chodzi oto,że facet gadał chociaż tyle,że oc opłacone do marca,że do marca za free jezdzi a od marca se wykupi to co mam zrobić? bo nie chce przypału,że jakieś wypowiedzenie napisze i będzie telefon,ze mu oc anulowali i musi nowe kupywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic mu nie anulują, macie tylko zrobic tak jak pisałem i po sprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wraz ze sprzedażą samochodu jego zbywca jest obowiązany do:

  • przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
  • powiadomienia zakładu ubezpieczeń (w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu) o sprzedaży samochodu oraz przekazania danych osobowych nabywcy. Jeśli tego nie zrobi, zbywca będzie solidarnie odpowiedzialny wraz z nabywcą auta wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej do dnia powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu i danych nabywcy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak chłop miał wrócic do domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OC przechodzi na nowego właściciela (ustawowo). Ty tylko zgłaszasz zbycie pojazdu (w Urzędzie komunikacji oraz u ubezpieczyciela).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu)

Jesteś pewien, że skopiowałeś to z przepisów, które weszły w życie od 11 lutego 2012r? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, i Ty masz rację i ja :

nowelizacja z 2012 :

"Jeśli sprzedajemy samochód, mamy obowiązek zgłosić ten fakt do zakładu ubezpieczeń, w którym mieliśmy wykupioną polisę OC.Zgodnie z nowelizacją z 2012 roku, powinniśmy zrobić to na piśmie. Należy dostarczyć ubezpieczycielowi oświadczenie o przeniesieniu własności pojazdu na inną osobę i podać imię i nazwisko kupującego, adres zamieszkania oraz nr PESEL. Jeżeli kupującym jest firma, to musimy zapisać jej nazwę, adres siedziby, a także REGON. Sprzedający auto powinien zgłosić się do ubezpieczyciela w ciągu czternastu dni od dnia sprzedaży. Ten termin obowiązuje osoby, które posiadają polisy zawarte od 11 lutego 2012. Osoby sprzedające auto, którego OC było wykupione przed tą datą, powinny zgłosić się do ubezpieczyciela wraz z danymi kupującego w ciągu 30 dni od dnia dokonania transakcji."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wydziale musisz zglosic ze samochod zostal sprzedany i go werejestrowujesz. Co bedzie dalej Cie nie obchodzi. Co do OC to zgłos sprzedaż i tez Cię nic nie obchodzi. W tym momencie zapominasz ze miałeś ten samochód :)

sprzedałem w życiu pare samochodów i nigdy żadnego nie wyrejestrowywałem. Jakiś zmiany weszły 2012 bo pierwsze słysze o takim obowiązku. Kupujący zarejestrować zgoda , ale sprzedający wyrejestrować ? pierwsze słysze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy przepisami, a w praktyce.

Nigdy nie zgłaszałem sprzedaży auta, jak się polisa kończyła przesyłali mi nową wycenę. Dzwoniłem i mówiłem że autko zostało sprzedane, to wszystko. W tym roku poprosili jeszcze o zeskanowanie umowy. Nigdy nie mieli pretensji że poinformowałem ich za późno.

OC przechodzi na właściciela, ale nie musi on się zgłaszać do firmy ubezpieczeniowej. Może jeździć na Twoim OC i tak się w praktyce to robi, głównie z jednego pododu. Autko kupujesz od Pana który ma 60% zniżki, a Ty jesteś młodym typem bez zniżek. Jeżeli się zgłosisz to podniosą Ci składkę i różnicę będziesz musiał dopłacić, a jak nie zgłosisz to nie ma sankcji za to. Ubezpieczyciel może zarządać tej różnicy jak będziesz chciał przedłużyć lub zaniesiesz zaświadczenie o przenioesieniu polisy (ale mi nigdy nie podnieśli)

Jeżeli chcesz odzyskać kasę za pozostały czas OC to musi podpisać Ci oświadczenie kupujący że się zrzeka OC (tylko wtedy OC przepada, a Ty dostajesz kasę)

Kupujący nawet nie musi rejestrować auta, jeżeli jest to np Twój znajomy. Też nie ma żadnych sankcji za nie zarejestrowanie autka. Jeżdzisz na tzw umowie kupna-sprzedaży (ale moim zdaniem to nie ma sensu, lepiej zajejestrować). Jest wtedy mniej kłopotów podczas jakiegoś nieszczęścia. Może też być problem podczas przeglądu, diagnosta może odmówić.

Koniecznie trzeba zapłacić skarbówkę i to w terminie.

Podsumowyjąc:

Sprzedający nie musi nikogo informować.

Kupujący opłaca skarbówkę, wykupuje OC jak się skończy i podbija przegląd ja się kończy, nie musi rejestrować.

UWAGA: To co opisałem nie jest zgodne z przepisami, tak wygląda praktyka, do której nikt się nie przyczepia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polisę dajesz przecie nowemu właścicielowi razem z autem i finito. Przy okazji ubezpieczania nowego samochodu, w razie czego możesz dać tam w ubezpieczalni do skserowania umowę kupna-sprzedaży, że samochód zbyłeś, żeby był jakiś ślad. Potem dostaniesz od ubezpieczyciela przekazem pocztowym zwrot niewykorzystanego OC, czyli to o co się tak martwisz, że opłaciłeś. Ja tak miałem - kiedyś, bo już dawno nie kupowałem/sprzedawałem samochodów :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...