Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kamera cofania.


denveco

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Każdy z nas spotkał się z takim udogodnieniem w samochodach wyższej klasy jakim jest kamera cofania. Nie można powiedzieć by to był niezbędny gadżet ale z pewnością ułatwia nam cofanie jak i wpływa znacząco na bezpieczeństwo. Nasze B5-tki nie mają kamery cofania. Ja postanowiłem rozszerzyć swoje radio właśnie o takie cudo.

Posiadam radio z wysuwanym monitorem firmy Alpine IVA-D511RB. Jest to jednostka którą można rozbudować o wiele dodatkowych funkcji takich jak: nawigacja, bluetooth, cyfrowy tuner tv, kamera cofania, monitory w zagłówkach lub monitor sufitowy, zmieniarka cd, wzmacniacz, korektor dźwięku imprint i pare innych detali. Jest to jednnostka 1 DIN-nowa która ma na tylnej części znacznie więcej kabli niż standardowe radio z gniazdami przygotowane do podłączenia różnego typu wynalazki opisane wcześniej. Stety bądź niestety wymusza to na nas zakup oryginalnych akcesoriów firmy alpine.

Wielu czytających post może odstraszyć cena. Sama jednostka główna czyli radio kosztuje 3200zł plus kamera cofania także Alpine HCE-C157D w kwocie 850zł. Ale o czym tu mówić, przecieź to

logo.jpg

:):):)

Mam już w domu do zamontowania monitorki 7" w zagłówki także Alpine, słuchawki bezprzewodowe do monitorków Alpine, tuner do telewizji cyfrowej Alpine oraz jeden pilot obsługujący kilka urządzeń także Alpine. Apetyt rośnie w miare jedzenia a portwel chudnie w oczach :)

No ale tu temat o montarzu kamerki.

Do zamontowania jej będzie potrzebne nam:

- oczywiście kamera cofania

480x360_productpic_HCE_C157_D_01.jpg

- brzeszczot do metalu

- wiertarka

- pilnik do metalu

- klej na gorąco

- sylikon

- kawałek farby w kolorze naszego auta.

- no i naj lepiej troche wolnego czasu :)

Najpierw musimy zdemontować blende z tylnej klapy czyli ten plastik nad rejestracją w którym są lampki od tablicy rejestracyjnej. Najpierw ściągamy lampki po czym odkręcamy dwie śruby od zewnątrz i dwie kolejne które są pod tapicerką klapy bagażnika. Ja o nich zapomniałem co skutkowało złamaniem blendy i koniecznością zakupu drugiej.

Jako że kamera ma bardzo małe wymiary 23.4mm x 23.4mm x 25.9mm potrzebujemy wyciąć w blendzie miejsce na to by się nam zmieściła w blende. Chciałem by to było jak naj bliżej środka klapy. Miejsce które odpowiadało szerokości kamery okazało się być między miejscem gdzie jest guzik od otwierania klapy a pierwszą śrubą mocującą blendę do klapy bagażnika znajdującą się zaraz po prawej stronie od tego guzika. Fotek z przebiegu pracy niestety nie wykonałem gdyż nie miałem aparatu w chwili wykonywania prac.

Kamerka ma do zamontowania uchwyt metalowy z zawiasem z możliwością regulacjo góra dół. Ale w blendzie jest tak małooeksca że nie ma fizycznie możliwości na jej zamontowanie. W sumie to i nawet nie widziałem takiej potrzeby gdyż kąt widzenia kamery w pionie to 164° a w poziomie to 190°.

Teraz idziemy do auta i zakładamy blendę w celu przymoarki i ewentualnego ustawienia i zamocowania kamerki do blendy.

Kamerkę wstępnie łapiemy klejem na gorąco przyczepiając ją w dwóch punktach do blendy jednocześnie ustawiając ją już pod takim*kątem*patrząc na monitorek by było to odpowiednie patrzenie kamery. W sumie to sam kształt blendy wymusza takie a nie inne jej ustawienie. Ja wcześniej okleiłem kamere folią w kolorze auta. Gdy już mamy wstępnie ustawioną kamerę uszczelniamy ją na około sylikonem modelując go tak by był równiutko z kamerą i blendą.

Teraz czekamy aż sylikon wyschnie naj lepiej zabierając blende do domku.

Gdy już wyschnie nam sylikon malujemy go fabrą w kolorze auta.

Teraz przeciągnięcie kabla.

Kamera z tyłu ma kabel o odcinku ok 30cm zakończony specjalną wtyczką kilku pinową. Kabel sam w sobie ma średnicę ok 5mn ale wtyczka jest o średnicy mniej więcej niecałego 1cm. Taki teżotwór musimy wywiercić w klapie bagażnika w miejscu pod blendą. Przeciągamy kabel sylikonujemy by woda się nigdzie nie dostawała. I przykręcamy już blende na stałe. Drugi dłuższy kilkumetrowy odcinek kabla ciągniemy od wtyczki kamery do radia które z tyłu ma już przystosowane do tego celu gniazdo.

Kamera sprawuje się wspaniale jej kąt widzenia jest tak duży 190° że wyjeżdzając tyłem z miejsca parkingowego widzę czy coś nadjeżdża nawet jak obok mnie stoi jakieś duże auto dostawcze.

A o to fotki z efektu końcowego.

20130327_060545.jpg

20130327_060649.jpg

20130327_072008.jpg

20130327_072015.jpg

Kamerka włącza się oczywiście w momencie wbicia wstecznego biegu lub mogę włączyć obraz z kamerki także w trakcie normalnej jazdy :)

Kamerkę ak ustawiłem że mogę dojechać do auta za mną na odległość jednego centymetra :)

Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny montaż :thumbup1:

Też planowałem zrobić podobnie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam w swojej B5-ce taką kamerkę ale nie wiem jak podłączyć ją chodz niby mam jakieś kable do podpięcia i są one podpięte tylko nie wiem gdzie dokładnie sprawdzić czy są poprawnie podłączone i czy działają.. Mógłby ktoś mi napisać gdzie mniej więcej to sprawdzić oczywiście w radiu jak i z tyłu? Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...