Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Glinka, zestaw 3M co jeszcze?


michalchelm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zacząć zabawę z auto detailingiem, mam doświadczenie w polerowaniu maszynowym jednak była to nauka samouka z jednego opisu sprzedawcy środków Porzelack. Po obejrzeniu prac kolegi z forum i zagłębieniu się w temat wiem że trzeba zacząć naukę od nowa a o poprzednich doświadczeniach lepiej nie wspominać :). Chciałbym prosić o pomoc w dobrym dobraniu środków, do ogarniania mam 2 auta: A4 B6 I A3 8P środki które już kupiłem to żółta glinka ValetPRO, 3-stopniowy zestaw polerski 3M oraz Car Pro Cquartz + eraser

A4 : cały samochód bez dachu w nowym lakierze, 2 komplety alu również nowy lakier, plan jest taki aby w okolicach maja przelecieć go glinką, niebieskim korkiem 3M i na to rzucić kwarc

A3 : 1 komplet alu w stanie idealnym drugi ma spory ciemny nalot wewnątrz i delikatnie miejscami z zewnątrz, odnośnie lakieru plan jest na glinkę, zestaw 3M i wosk

Moje pytania odnośnie środków i prac:

Po glince a przed środkami 3M wystarczy spłukanie auta czy potrzebujemy przetrzeć auto czymś dodatkowym itd?

Robiąc korektę na A3 mogę pominąć zielony korek? wiem że to zależy od stanu lakieru ale nie-chciałbym na pierwszych pracach od razu pchać się z najgrubszą pastą z zestawu i jeśli efekt będzie zadowalający przejść do niebieskiego korka bądź wrócić do zielonego.

Po zestawie 3M (bądź w trakcie po zielonym korku-czytałem że po nim należy wyczyścić lakier) moim uniwersalnym środkiem czyszczącym może być IPA 1:1? przed zastosowaniem wosku czy kwarcu(do car pro mam eraster pytam na przyszłość) ?

Jaki wosk polecacie ? wiem że to temat rzeka ale może są jakieś szczególne wskazania po pastach 3M? nie wiem na ile wystarczają te woski z małych puszek ale zakładając że nie jest to jedno a kilka użyć mogę przeznaczyć na niego ok 200-300zł.

Po zrobieniu kwarcu można nałożyć dodatkowo wosk i teraz pytanie: kwarc potrzebuje 12 godzin na utwardzenie czy to jest okres po którym możemy nakładać wosk czy potrzeba jest więcej czasu ?

Co zrobić jeśli w moim przypadku musiałbym rozłożyć to na raty czyli 1 weekend kwarc i kolejny weekend wosk, jak przygotować wtedy powierzchnię do wosku?

Co z felgami ? czytałem że ironX jest b.dobry ale czy używać go do wszystkich 4 zestawów czy może jednak odświeżyć nim jeden zaniedbany zestaw a profilaktycznie używać np sonax xtreme ?

Czy i czym dodatkowo zabezpieczać felgi po czyszczeniu? a może jakiś środek raz w roku przy zmianie kół?

Jakieś dodatkowe szczególnie potrzebne środki, szmatki, pędzelki itd, jeśli tak to jakie i gdzie je najlepiej kupić ?

Pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram Ci sie odpowiedzieć po kolei

tak więc jeżeli chcesz w maju nakładać powłokę na auto świeżo wymalowane to masz dwa wyjścia albo nim nie jeździć niech czeka albo nie da rady samym niebieskim korekim :) ciężko powiedzieć co glinka zrobi z wtórnym lakierme, oryginalen lakiery audi uważane są za dość twarde pytanie czym wymalowno wtórnie

Po pracach z glinka powinno sie tak samo myc auto jak przed czyli na dwa wiadra

Sama IPA jest trochę za delikatna, nie zawsze usuwa wszystkie woski zawart e w pastach i możesz mieć efekt wypełnienie a nie wypolerowania, zielony korek czesto pozostawia masę pyłu którego z zakamarów ipa ci nie wyjmię, więc jak jest czas to ja praktykuje mycie

Co do wosku, nie ma dedykowanych pod pasty 3M -a a przynajemniej nie spotkalem, co do wosku pytanie jaki chcesz efekt uzyskac czy bardziej zalezy ci na wet looku czy na trwalosci bo niestety to jest kompromis

Co do woskowania powłoki, sama w sobie ma sałaby efekt hydrofobowy, ona ma za zadanie chronic, natomiast do powłok sa dedykowane RELOAD-ery który właśnie maja dawać kropelkowanie albo woskowanie ja wybrałem szkołe 2 i nie na razie nie widze wad tej drogi

Co do wiazania krystalizacji... kwestia temp. wilgotności itd... przyjmuje się ze po 12h mozna dalej pracowac z powłoką a co do pracy na dwa weekendy, nie ma problemu myjesz ewentualnie cleaner i wosk.

Do felg proponuje na star kup sobie PRIX od Tenzi robi podobna robotę co IRON-X a za DUZO mniejsze pieniadze, nawet jak mial byś psikac 3 razy cenowo wyjdzesz na duzy +

Felgi możesz zabezpieczyć woskiem lub zrobić powłokę, kwestia jak dalej z nimi chcesz postępować.

Co do dodatkowych środków..... kolejny temat rzeka, przydało by się cos do smoły, ilość fibr w tej zabawie jest praktycznie, czy więcej tym lepiej... pedzelki szczotki, to wszystko zobaczysz wyjdzie w praniu, opryskiwacze, nie ma złotej drogi kup to czy tamto bedzie git, na KA krytykowali szmatki z Lidla mi one pasuja itd....

Mama nadzieję ze pomogłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź rozumiem że po IPA a przed woskiem muszę dodatkowo karoserię przetrzeć cleanerem, czy może to być eraster czy są dedykowane do poszczególnych wosków? jeśli chodzi o wosk to zdecydowanie zależy mi na trwałości, chciałbym zapytać mniej/więcej na ile aplikacji wystarczy puszeczka 200-250ml i jaki trwały wosk możesz polecić ? ten sam wosk możemy stosowac na felgi? dzięki za radę z Tenzi Prix, już zamówiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to a`propoa wosków Kosmetyka aut :: Zobacz Forum - Woskowanie lakieru tu znajdzesz wszsytko o wosakch i dedykowanych do nich cleanerach, natomaist co do puszki 200-250ml przy odrobinie wprawy nie powinno Ci isc wiecej jak 3-4gr na auto wielkosci a3-a4 ale tu jest kilka ale..

1)wprawa, wprawa, wparawa :)

2)przygotowanie lakieru przed woskiem

3) jakiego pada używasz itd..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za pomoc, zabieram się do lektury

---------- Post dopisany 22-01-2014 at 21:36 ---------- Poprzedni post napisany 09-01-2014 at 16:20 ----------

Chciałbym poradzić się odnośnie zmiany maszyny polerskiej (na dzień dzisiejszy posiadam coś w stylu: K2 POLERKA ELEKTRYCZNA MASZYNA POLERSKA L5315 (3855870540) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.) myślałem nad FLEX PE 14-2 150, a może do sporadycznego użytkowania lepiej celować w niższą półkę cenową ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od Ciebie. Czy lepiej sporadycznie woskowac Colli za 70 zeta czy Zymolem za 2000? Co lubisz. Jedni kupuja wiertarke Toya za 30zeta i jak sie popsuje ida po nowa inni maja Festoola za 1500 - jedna i druga wywierci dziure pytanie jak. i Trabanetem i Mercedesem dojedziesz z pkt A do pkt B i oba spelniaja swoja role.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze ten model flexa bylby dobrym wyborem w jego przedziale cenowym?

---------- Post dopisany at 09:56 ---------- Poprzedni post napisany at 09:26 ----------

Lara przedstawia sie bardzo korzystnie cenowo, po powrocie do domu na spokojnie poczytam sobie o niej i przemysle ile kasy przeznaczyc na zakup, jesli Lara spelnia Twoje oczekiwania to na moje potrzeby zapewne wystarczy w 100% :) Dzieki za odpowiedzi

---------- Post dopisany at 20:22 ---------- Poprzedni post napisany at 09:56 ----------

Dużo pozytywnych opinii jest o tej Larze :) chciałbym zapytać o pracę z małymi padami 3M, do zestawu 3 stopniowego mam gąbki 150mm oraz talerz 125mm, chciałbym dokupić komplet padów 75mm i tu pytanie czy ten talerz byłby do nich odpowiedni FLEXIPADS BACKIN PLATE 75MM MAX SOFT - NAJBARDZIEJ MIĘKKI - ShowCarShine - Detailing Shop. Dystrybutor Lary w swoich wypowiedziach proponuje zakup kolejnej maszyny do pracy z małymi padami jak to się ma do "praktycznej" potrzeby? A jak w przypadku w/w flexa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to lare czy flex czy makita czy festool BP 75mm pod male pady sprawdza sie idealnie. Nie widze potrzeby kupowania dwoch maszyn aby jedna byla na duze druga na male, jesli budzet jest to warto kupic rotacje i druga DA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o jakim konkretnie modelu Lare piszesz, bo jest ich wiele.... :)

z małymi padami pracuej sie tak samo jak na dużych ja nie widze różnicy, pokazany przez Ciebei backin plate jest naprawdę godny polecenia, natomiast producent będzie namawiał Cie do zakupu nowej maszyny do malych padów bo to kolejna sprzedana maszyna wiec zarobil...:) dla mnie nie stanowi to problemu przełożenie rzepa. Chyba ze mowa o maszynie DA ale to wiecej Ci powie kolega Griffe w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DA przede wszystkim jest dobra do cleanerwo, glazow itp. Na sticky paint jest lepsza, to maszyna ktora nie robi balaganu i latwo ladnie wykancza, nie ma tylko takiej sily ciecia jak rotacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gusiak patrzyłem na model który polecasz, dzięki dla Was za pomoc i objaśnienia.

---------- Post dopisany 01-02-2014 at 14:52 ---------- Poprzedni post napisany 23-01-2014 at 22:20 ----------

Witam

Finalnie wybór padł na Flexa, dodatkowo po złożeniu zamówienia dostałem korzystną propozycję na zestaw SET (walizka i inne akcesoria) . Całościowy zestaw na początek wygląda następująco:

Flex PE 14-2 150 Set

Zestaw 3M:

50487 - Gąbka zielona PERFECT-IT III Pad 150mm

50488 - Gąbka żółta PERFECT-IT III Pad 150mm

50388 - Gąbka niebieska PERFECT -IT III PAD 150mm

50417 - Środek polerski Fast Cut Plus, 1 kg

80349 - Mleczko polerskie Extra Fine, lekkościerne, 1L

50383 - Mleczko Ultrafina, 1L

9552 - Talerz oporowy

50486 - Niebieska ściereczka

SKRZYNKA NARZĘDZIOWA CURVER

Dodatkowo dokupiony czarny Pad 150mm

zielony, żółty i niebieski pad 75MM + FLEXIPADS SOFTOUCH WAFFEL 85MM (nie znalazłem czarnego 3M 75mm)

FLEXIPADS BACKIN PLATE 75MM MAX SOFT

ValetPRO Budget Microfibre Cloth X 5

SHOWCARSHINE MICROFIBER 390 GSM (3-pack)

ShowCarShine Microfiber YELLOW 380 GSM 40x40 X 2

ShowCarShine Microfiber Soft BLUE 630 GSM 40x40 X 2

Wet Wet Look - Aladdin ręcznik 50X40

Poorboy's Waffle Weave ręcznik do osuszania 60x90

Flexipads Merino rękawica wełniana z kciukiem

Poorboy's Super Slick & Wax szampon 946ml

SNB MAC PRICKBORT MAC 124 - 1L

Car Pro Cquartz IronX 1000ml

TENZI PRIX - 1L X 2

IPA Alkohol Izopropylowy 1L X 3

GLINKA DO LAKIERU ValetPRO żółta i pomarańczowa

Gloria FM10 FoamMaster pianownica

ValetPRO Advanced Neutral Snow Foam piana aktyw.5L

Meguiars Soft Foam aplikator do wosku X 4

MEGUIARS EVEN COAT X 2

MONSTER SHINE APLIKATOR DRESSINGU DO OPON

4NANO APC+ 5000ml

POORBOYS WORLD NATURAL LOOK 964ML

MEGUIARS ENDURANCE TIRE GEL

AUTO FINESSE MERCURY METAL POLISH 100ML

AUTO FINESSE MINT RIMS 100ML

Collinite Marque #915 DElegance Carnauba wosk355ml

ZYMOL HD-CLEANSE 250ML - LUXURY CLEANER

ZYMOL GLASUR FOR PORSCHE - LUXURY CARNAUBA WAX

ZYMOL WAX APPLICATOR - 3-PACK

Car Pro Cquartz UK Edition+Reload 100ml + Eraser (zgodnie z zaleceniami trafia na półkę do odwołania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile w praktyce mi tego pójdzie więc orientacyjnie wziąłem 3L, po pytaniu domyślam się że mam spory zapas, piany i APC myślę że też wystarczy mi na długo ale wolałem takie ilości ze względu na korzystniejszą cenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekawica nie jest zle ale jak kupiles jeszcze to wez z dlugim wlosiem cos jak CarPro niewiele drozsza jednak lepsza.

Recznik waflowy - nie bardzo, sa lepsze i niekoniecznie drozsze

Szampon to juz mega kupa - zmien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Griffe jaki szampon i ręcznik byłby lepszy?

Krzysiek zestaw 3M kosztował 515zł (kolorystyka) + rozbudowanie o gąbki i pad 217zł (SCS)

Chemia i akcesoria ok2300-2400zł (tak z pamięci na szybko) zakupy robione w 2 sklepach

Mam mniej/więcej obraz co na ile mi wystarczy, ale to dopiero okaże się w praktyce. Trochę środków kupione "na wyrost" ze względu na całościową cenę, 3M można kupić na setki, ja planowałem kupić na początek tylko żółty i niebieski korek + talerz ale cena zestawu była korzystniejsza

Kolega Griffe i Gusiak z własnego doświadczenia lepiej Ci powiedzą na ile aplikacji są poszczególne środki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Griffe jaki szampon i ręcznik byłby lepszy?

Krzysiek zestaw 3M kosztował 515zł (kolorystyka) + rozbudowanie o gąbki i pad 217zł (SCS)

Chemia i akcesoria ok2300-2400zł (tak z pamięci na szybko) zakupy robione w 2 sklepach

Mam mniej/więcej obraz co na ile mi wystarczy, ale to dopiero okaże się w praktyce. Trochę środków kupione "na wyrost" ze względu na całościową cenę, 3M można kupić na setki, ja planowałem kupić na początek tylko żółty i niebieski korek + talerz ale cena zestawu była korzystniejsza

Kolega Griffe i Gusiak z własnego doświadczenia lepiej Ci powiedzą na ile aplikacji są poszczególne środki :)

Piękne kwoty:facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...