Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kupno auta od ojca, a inne opłaty?


Rekomendowane odpowiedzi

Kwestia darowizny to musi załatwić notariusz, wtedy wydział komunikacyjny ma podstawę na zmianę właściciela.

Jesteś pewien, że musi to być notariusz?

Po zmianie właściciela możesz przepisać polisę bez rekalkulacji na siebie ale tylko do końca okresu na jaki zawarł ojciec, po tym okresie wykupujesz na siebie

Tego też jesteś pewien?

Polisa jest na auto, ale ryzyko kalkulowane wg. właściciela/kierowcy. Zmienia się właściciel to zmienia się ryzyko, zmienia się składka.

Kwestii notariusza nie jestem pewien. Może jest jakaś wysokość darowizny do której można zrobić to bez niego. Ale ostatnio przerabiałem darowiznę mieszkania i potrzebny był notariusz.

Co do przepisania OC bez rekalkulacji w PZU jestem pewien. Wg nowych przepisów o ubezpieczeniach obowiązkowych nowy właściciel określa czy chce kontynuować OC sprzedającego czy wypowiada jego polisę a zwiera na siebie nową. Jeśli przejmuje OC po sprzedający to powinien przepisać polisę na nowe dane i ubezpieczenie trwa do końca okresu na jaki zawarł wcześniejszy właściciel. W takim przypadku trzeba pamiętać że polisa nie wznawia się automatycznie i należy wykupić nową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Mieszkanie to nie auto. Notariusz nie potrzebny.

Co do ubezpieczenia, to masz oczywiście rację, ale przy przepisaniu OC składka może być/powinna/jest zazwyczaj rekalkulowana, czyli istnieje możliwość dopłaty, jeśli masz mniej żniżek, jesteś młodszy czy mieszkasz w większym mieście etc.

Tak powinno się to odbyć. W praktyce bywa różnie, o czym sam się przekonałem nie dawno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ubezpieczenia, to masz oczywiście rację, ale przy przepisaniu OC składka może być/powinna/jest zazwyczaj rekalkulowana, czyli istnieje możliwość dopłaty, jeśli masz mniej żniżek, jesteś młodszy czy mieszkasz w większym mieście etc.

Tak powinno się to odbyć. W praktyce bywa różnie, o czym sam się przekonałem nie dawno.

Jeśli jest tak jak napisał, że auto jest ubezpieczone w PZU to robi się to bez rekalkulacji. Chodzi oczywiście tylko o OC. resztę ubezpieczeń wypowiada się. Jeśli AdoKrycha007 jest z W-wy to mogę pomóc w tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi. temat dalej aktualny bo w toku jeszcze jakiś miesiąc - celowo chciałem zebrać informacje wcześniej. zostanę przy tej opcji darowizny. czy ktoś wie/ma odpowiedni druk, by takie coś spisać? spisujemy, idę do wydziału komunikacji z tym papierem/umową oraz z dowodem rejestracyjnym i mówię, że chcę przepisać ten dowód na siebie? blachy auta zostają te same bo adres zameldowania mamy ten sam? potem idę do urzędu skarbowego i zgłaszam że dostałem darowiznę i coś płacę? czy też z racji tego że auto nie jest warte nawet 9 tys zł nie muszę tego zgłaszać i nie będę nic dopłacał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję najpierw do US, bo wydział komunikacji może chcieć zaświadczenie z US.

W jaki sposób dokonać darowizny samochodu? - Darowizna samochodu - Darowizny - Infor.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zrobię, spiszemy wzór umowy o darowiźnie (gotowiec - Umowa darowizny samochodu - kategoria Samochód - Wzory umów - Infor.pl ), pójdę to pokazać do US i zapytam czy dadzą mi jakiś kwit do wydziału komunikacji, czy nie jest mi potrzebny i wówczas pójdę do WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym stopniu pokrewieństwa nie płacisz podatku od darowizny. Do kwoty 9.637 zł nie zgłaszasz nigdzie darowizny (żaden US czy notariusz). Powyżej tej kwoty będziesz jedynie zobowiązany zgłosić darowiznę w US poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji. Najlepiej idź z ojcem do Wydziału Komunikacji, u mnie w mieście dają w WK nawet druk umowy darowizny, z którym wszystko załatwisz od ręki. Później idziesz do ubezpieczyciela, przepiszesz polisę na siebie i ewentualnie zrobią Ci re-kalkulację składki w oparciu o przysługujące Ci zniżki. And that's all folks...

I pamiętaj... nie musisz mieć żadnego kwitu z US w Wydziale Komunikacji. Interesuje ich wyłącznie umowa darowizny, a tylko od Ciebie zależy czy uregulujesz sobie kwestie podatkowe w US. Poniżej kwoty, którą wcześniej wskazałem nic Cie nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...