Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wyjazd Do Ue, Nieważny Dowód Osobisty


paweu1

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Za tydzień mam wyjazd do Holandii, ale okazało się że mój dowód osobisty starcił ważność w kwietniu, paszport nieważany kilka lat.

Złożyłem już wniosek o nowy dowód osobisty, ale czas oczekiwania 3 tygodznie.

Co można zrobić w tej sytuacji?

Czy można przyspieszyć wyrobienie DO, lub paszportu? Czy jest jakiś tymczasowy dokument, na podstawie którego mozna przekroczyć granicę?

Co w sytuacji kontroli przez straż graniczną w DE lub NL? Mandat, dołek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowód lub paszport musisz mieć w razie jakiejś kontroli. Bez papierów nielegalnie będziesz w innym kraju i mogą Cie deportować.

Można wyrobić chyba na szybko paszport, ale do tego potrzebny jest ważny dowód osobisty...

Edytowane przez slaweq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie przyspieszyć bo miła pani nie wyrabia dokumentuw tylko przyjmuje wnioski. Wyrabiane są gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W NL bardziej patrzą ma prawo jazdy jak im pokażesz powinno wystarczyć. Jednak w Niemczech lepiej mieć pełen zestaw dokumentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przejechania trasy nie potrzebujesz dowodu bo nigdzie w obszarze Schengen nie ma kontroli granicznej ale w przypadku zdarzeń losowych musisz potwierdzić swoją tożsamość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do legalnego poruszania się po Schengen ptrzebujesz albo dowód osobisty albo paszport. Bez jednego z nich możesz mieć spory kłopot w razie jakiejkolwiek kontroli. Reszta to dywagacje. To, ze nie ma przejść granicznych nie zwalnia z obowiązku posiadania dokumentu tożsamości (prawo jazdy nim nie jest a tym bardziej jeśli mowa o Schengen). W każdym momencie na trasie może cie zatrzymać policja albo jakas sluzba celna i jest problem.

Przepraszam żeby było jasne - prawo nie mówi wprost, ze trzeba mieć dokument i koniec. Natomiast niech sobie nikt nie wyobraża, zw skoro nie jest napisane "musisz mieć" to znaczy, ze możesz nie mieć. No możesz nie wziąć ale jak cie zagraniczne służby przeczołgają przez kilka posterunków zanim potwierdza tożsamość to juz będzie jasne, ze mozna dowodu nie mieć ale to żadne wytłumaczenie.

Kolega może zrobić co zechce i pojechać na własne ryzyko ale trudno to polecać bo niby kto weźmie odpowiedzialność za te poradę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do legalnego poruszania się po Schengen ptrzebujesz albo dowód osobisty albo paszport.

I tyle w tym temacie.

Mus i koniec.

Nie ma uproś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz wyrobic paszport tymczasowy,w ciagu tygodnia sie wyrobisz.

Potrzebny jest do tego dowod osobisty,moze byc przeterminowany - mi nie robili problemu,mimo ze zaznaczylem,ze dowod jest przeterminowany,zrobili tylko xero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam żeby było jasne - prawo nie mówi wprost, ze trzeba mieć dokument i koniec. Natomiast niech sobie nikt nie wyobraża, zw skoro nie jest napisane "musisz mieć" to znaczy, ze możesz nie mieć. No możesz nie wziąć ale jak cie zagraniczne służby przeczołgają przez kilka posterunków zanim potwierdza tożsamość to juz będzie jasne, ze mozna dowodu nie mieć ale to żadne wytłumaczenie.

Kolega może zrobić co zechce i pojechać na własne ryzyko ale trudno to polecać bo niby kto weźmie odpowiedzialność za te poradę?

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym mogą przekroczyć granicę państwową do państw UE na podstawie:

-paszportu - zgodnie z przepisem art. 4 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. Nr 143 poz. 1027), który stanowi, iż „dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera”.

-dowodu osobistego - zgodnie z przepisem art. 1 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87 poz. 960 z późn. zm.) w brzmieniu: „Dowód osobisty jest dokumentem: stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie i uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granicy ”.

Inaczej mówiąc, nie masz dokumentów to nie możesz legalnie przekroczyć granicy i nie ma tu znaczenia czy są kontrole czy nie.

Edytowane przez slaweq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu mieliśmy wyrywkową kontrole na autostradzie w Niemczech . Ja prowadziłem auto miałem komplet dokumentów, natomiast moja żona miała tylko prawo jazdy przy sobie. Nie było tłumaczenia że to moja żona, że ten sam adres zameldowania i to samo nazwisko itp. Z tego co pamiętam skończyło się na 20 euro mandatu i pojechaliśmy dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...