Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Koło dwumasowe?


rela18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was drodzy koledzy z forum!

Jeżdzę 1.9 tdi 130km z 5 skrzynią i od jakichś 2 miesięcy( tak mniej więcej) mam drgania podczas ruszania z biegu pierwszego i wychodzą podczas tego czasami dziwne dźwięki. Natomiast na wyższych biegach nie ma czegoś takiego, czasami na 2 biegu, ale to chyba przed nie umiejętne puszczenie sprzęgła. Problem olewałem, bo przez te 2 miesiące robiłem tygodniowo 200km-250km i niedaleko domu.. więc stwierdziłem, że jakby mi padło, to telefon po kumpla i mnie przyciągnie. Ale teraz wypadł mi wypad dalej(trasa 500km w jedną stronę, chociaż głównie po autostradzie), jadę na wakacje i boję się czy dojadę i wrócę. Wiem brzmi śmiesznie, ale cena za koło dwumasowe też jest wielka i dlatego też zwlekałem.. inne rzeczy mam porobione od razu. Czytałem na necie jak wytesować czy koło pada czy nie ( sposób z 5 biegiem i obroty na silniki 1tys, po czym gaz na maksa, samochód podobno ze sprawnym kołem dwumasowym powinien stopniowo przyspieszać. Mój owszem sopniowo przyspieszał, ale pojawiły się (bardzo małe drgania na kaloserii) ale to chyba normalne?) Przy gaśnięciu i zapalaniu od kiedy go kupiłem lekko drżał i nie ma to znaczenia czy zapalam/ gaszę z wściśniętym czy nie sprzęgłem drży tak samo.

Zwracam się głównie do właścicieli 1.9 tdi którzy przeżyli już wymianę koła dwumasowego :) Czy możliwe, żeby się rozsypywało od jakichś 2-3tys km? Ogólnie o autko dbam, chłodzę turbinę, utrzymuje średni zakres obrotów, żeby koła nie obciążać za bardzo, więc ani nie zamulam, ani nie cisnę do odcięcia w granicach 1.8tys-2,1tys obrotów jeżdzę. Dodam, że ruszam bez odrobiny gazu- samym sprzęgłem, noo chyba, że pod górkę. Gdy ruszam na normalnej powierzchni z lekkim gazem, drgania są mniejsze i takie dziwne dźwięki jakby są krótsze.. nie wiem, ciężko to opisać.. Bardzo proszę Was o pomoc. :)

Dodam, że podczas jazdy przy stałej prędkości nie ma żadnych niepojokących dźwięków ani drgań. Auto podczas ruszania nie szarpie, płynnie rusza.

Pozdrawiam.

Dodam, że autko mam 6 miesięcy, wg licznika ma 274 tys km a kupiłem przy 268 tys km.

Czy to oznacza, że to faktycznie koło dwumasowe? jakie są objawy padającego już koła dwumasowego?

Edytowane przez rela18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wlasnie dzisiaj wymienialem kolo dwumasowe. Nie wszyscy maja jednakowe objawy. U mnie np nie bylo zadnych innych oprocz wibracji silnika na wolych obrotach ( odczuwalnych we wnetrzu) na goracym silniku. Postanowilem wymienic i wszystko wrocilo do normy. Okazalo sie ze na starym kole byl nie wiele wiekszy luz a jednak to mialo znaczenie ze trzepalo buda. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że jak w 75% przypadków ze sprzęgłem jest wszystko OK.

Moim skromnym zdaniem przyczyną szarpania w wiekszości przypadków jest zbyt niskie ciśnienie paliwa na magistrali zasilajacej spowodowane:

- słabą wydajnością pompy paliwa w zbiorniku;

- zapchanym filtrem paliwa;

- słabym sprężaniem wstępnym paliwa przez pompę tandemową;

(ale wtedy auto nie osiagałoby jednoczesnie maksymalnej mocy)

- wybite gniazda pompowtryskiwaczy, uszkodzone oringi i przedostawanie się oleju napędowego z magistrali zasilajacej do magistrali powrotu.

(tu akurat jest odwrotnie bo objawy wystepują najczęściej w okolicach wolnych obrotów).

Jak się nie boisz to zrób próbę drogową polegajacą na zjeździe z górki z silnikiem na luzie.

Przy końcu zjazdu wrzuć odpowiednio dobrany bieg bieg i zacznij przyspieszać dodając gazu prawie od wolnych obrotów.

Jak znów zacznie szarpać to znaczy że to problem z zasilanie paliwem.

No chyba że tarcza sprzęgłowa jest już cienka a wtedy wizyta u mechanika jest obowiązkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On szarpie na 2,3 gdy np rozpedzi sie go na podanym biegu do 3,5tys gazu i pusci nagle gaz to tak szarpnie i auto samo hamuje silnikiem. Jak sprawdzić stan koła dwumasowego? i ile to przeciętnie kosztuje? Nooo i myślicie panowie, że jeszcze te 1 tys km mi wytrzyma? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...