Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czytanie schematów Elektrycznych Instalacji samochodowej


Rumun89

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć ( jak rolnikowi ) jak czyta sie schemat elektryczny instalacji samochodowej..

WRCLAGUNA ma baardzo dużo fajnych poradników jak, co i gdzie podłączyć .. ale za H.. nie umiem przeczytać tych schematów . Przykładowo 4Sp5taw.jpg

ZAaCffL.jpg

Dla mnie to jest czarna magia :// wiec bardzo proszę o jakąś pomoc . poradniki na internecie . cokolwiek z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyferki w kwadratach i kółkach mają znaczenie. Tylko kurczę tak łatwo się nie wytłumaczy - ja się 5 lat w technikum elektronicznym uczyłem i mam dyplom a i tak musiałem takie rzeczy na własną rękę rozpracować - z tym że podstawy potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest w miarę prosta.

Po kolei:

- wszystkie prostokąty oznaczają sterowniki albo odbiorniki prądu/sygnałów. Każdy sterownik ma swoje oznaczenia (w prostokącie albo obok) - np. J431.

- po prawej stronie obrazka jest lista oznaczeń z wyjaśnieniami co jest co: J431 - Sterownik regulacji zasięgów reflektorów

- pomiędzy sterownikami poprowadzone są połączenia (czyli kable). Każdy kabel ma oznaczoną grubość i kolor, np.: 0.35 bl/ws = kabel o przekroju 0.35 w kolorach niebieski/biały (kolory są opisane w środkowej części obrazka)

- połączenia są doprowadzone do sterowników poprzez złącza (wtyczki). Przy każdym "wejściu" do sterownika jest opisane miejsce, np: T12g/4. W opisie po prawej stronie odnajdujemy T12g = złącze 12-stykowe. Więc kabel wpinamy w złącze 12-stykowe w pin nr 4.

Jeśli po przeczytaniu tego opisu dalej nie zrozumiesz co i jak, to chyba radziłbym nie bawić się z elektryką w samochodzie, bo możesz narobić sobie więcej problemów niż pożytku ;)

Przejrzyj sobie najpierw jakiś prostszy schemat, np:

2fba4b1e456c4993bd6b9a4dfc77a568.png

Edytowane przez sowiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mogę pomóc w czytaniu schematów. nie są takie straszne jak by się wydawało

Edytowane przez pakito25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od witam,

 

mam pytanie odnośnie schematu do HL mógł by mi ktoś wytłumaczyć ile kabli mam poprowadzić i dokładnie z jakiego elementu do jakiego bo od niektórych miejsc wychodzą dwa kable i w dodatku jeszcze są jakieś połączenia pomiędzy nimi. 

 

z góry dziękuje 

21969836511_cbc9993189_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...