Skocz do zawartości
IGNOROWANY

5 biegowa skrzynia - skrzypienie drążka przy 1 i 2


Sulfur

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wracając z pracy zauważyłem coś takiego:


Pierwszy raz mi się coś takiego zrobiło. Słychać skrzypienie z okolicy drążka przy docisku w lewo (1 i 2). Czasami biegi ciężej wchodzą (ale zazwyczaj bardzo płynnie). Czyżby w środku coś się poluzowało? Nigdy wcześniej nie słyszałem takiego dźwięku.  

Filmik zrobiony akurat przed światłami jak stałem... włączony silnik + wdepnięte sprzęgło. Zaraz jak ostygnie trochę to pójdę sprawdzić na zgaszonym ale raczej sprzęgło nie stąd by się odzywało... bardziej mi to na jakiś plastik wygląda (plastikowy dźwięk, żadnego metalicznego). 

Edytowane przez Sulfur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, poszedłem jeszcze sprawdzić i:
1) Ciężkie wchodzenie biegów - pewnie sprzęgło na wykończeniu (283kkm więc już chyba żniwiarz przyszedł i się czai). Akurat wracałem przez zakorkowane miasto więc... pewnie dla tego dało o sobie znać. Na wyłączonym siniku wszystko wchodzi płynnie a po jego uruchomieniu... że ledwo idzie wbijać biegi. Czyli pewnie pora na sprzęgło (chociaż pewnie wyjdzie że sprzęgło + dwumas bo mechanik mi parę dni temu mówił że wymienia się zawsze razem i że niby nie wytrzyma pewnie nast. 100kkm...). 

2) Skrzypi nadal, nie wiem co to jest. Może i skrzypi mniej niż przed chwilą jak wracałem ale nadal... pierwszy raz coś takiego się zrobiło. Zobaczymy jak będzie jutro... czy nadal będzie skrzypić.

Edytowane przez Sulfur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Sulfur napisał:

bo mechanik mi parę dni temu mówił że wymienia się zawsze razem

Dlaczego razem? Jeżeli dwumasa jest dobra to po kiego ją zmieniać?

W dieslu pewnie pasuje wymienić sprzęgło i dwumasę bo jest większe obciążenie ale w wolnossącym bezsensu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to powiedziałem, tym bardziej że alt nawet turbo nie ma i ma nędzne 190NM przy ponad 3300rpm+. Ale się upierał. To że sprzęgło mam do wymiany wiem od zakupu auta, ale martwi mnie ten dźwięk plastiku... za mocno pociągnąłem dzwignię w korku gdy bieg nie chciał wejść i coś się mogło zrypać?

Edytowane przez Sulfur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie poczułem, nic nie trzasnęło. Tylko słyszę jakby coś tarło (ale nic nie lata luzem). Eh, trzeba będzie za parę godzinek sprawdzić albo jutro z rana czy przestało skrzypieć. Ale raczej nie ma to związku ze sprzęgłem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przerabiałem tego tematu nigdy u Siebie :D

Jak Ci biegi ciężko wchodzą to coś nie tak ze skrzynią lub olej gdzieś wyciekł..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biegi wchodzą ciężko tylko na włączonym silniku po dłuższej jeździe w korkach (czyt. sprzęgło). Olej był sprawdzany i skrzynia też niedawno - zdrowiutka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś ze sprzęgłem nie tak.

Może w korkach jak dłużej sprzęgło przytrzymasz to docisk nie odbija do końca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie miałem takie dziwne wrażenie że noś jest nie tak po dłuższym czasie... nie wykluczam tego. Cóż, trzeba będzie zdemontować, sprawdzić dwumas i czy mam sachsa czy luka i wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się jeszcze ktoś znajdzie kto miał taki problem, w każdym bądź razie powodzenia ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany - razem ze skrzypieniem (już nie skrzypi, zaczyna dopiero w momencie zagrzania umierającego sprzęgła w np. długim korku). Wszystk wina sprzęgła. Trzeba będzie je wymienić i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, wygląda na to że do wymiany komplet sprzęgło + dwumas. Wymieniając komplet raczej bez znaczenia jest luk czy sachs (ofc. sachs bo tańszy sporo). 

Czy do mojego ALT'ka (5 bieg. manual) podejdzie ten zestaw? Tj musze sprawdzac oznaczenia skrzyni etc czy bedzie pasowac?
https://www.sprzegla24.pl/produkt/zestaw-sprzegla-z-kolem-dwumasowym-sachs-2290601015/36229

Jestem zmuszony kupić na swoją rękę bo wszędzie są zbójeckie ceny, najtaniej zawołali mi 1900 za Sachsa i 2200 za LUK'a w Lublinie - a sporo się odzwoniłem... 
Swoją drogą czy ten sklep sprzegla24 jest wiarygodny? Bo jak przysla mi kartofla to pozostanie mi tylko harakiri :hi:

Edytowane przez Sulfur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuje na aparts.pl, ceny niskie w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi i darmowa wysyłka.

Chyba nie musisz sprawdzać oznaczenia skrzyni, sam ALT wystarczy, w etce też nic nie pisze o skrzyni.

Pamiętaj jeszcze zamówić łożysko wyciskowe.

Daj znać czy pomogła wymiana.

Edytowane przez pajonk85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...