Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolizja całkowita - auta chciałem kupić.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam nie miłą sytuację

Główne auto zostało oddane do całego malowania, wiadomo jak długo to trwa więc chciałem odkupić od rodzinki starego passata na ten czas.

Niestety nie zdążyłem bo jak to w życiu bywa odwlekaliśmy ten czas, teraz już wiem nie potrzebnie.

 

Otóż, kolizja nie z mojej winy, auto jeszcze nie moje, passat 98r.

Szkoda zgłoszona do OC sprawcy ( PZU ), cały przód rozwalony ( włącznie z silnikiem )

Rzeczoznawca już był, wczoraj właściciel dostał na meila wycenę.

Jako że to jest stare auto to PZU orzekło szkodę całkowitą na kwotę 5000 dla właściciela oraz 870 wartość wraku.

Teraz mam pytanie.

1. Do kiedy może użytkować auto zastępcze ?

2. Jak podwyższyć kwotę dla właściciela

3. Trudno będzie się pozbyć wraku, jak to zrobić z głową?

4. Podczas kolizji uszkodził się telefon ( zbita szyba ), jak go naprawić z ubezpieczenia sprawcy

5. Mam fakturę za lawetę, gdzie to zgłosić aby mi zwrócili za drogę?

 

Jako że to ja kierowałem to muszę pomóc właścicielowi lat 60+ w uzyskaniu dobrej kwoty za autko, nie che go naprawiać.

Edytowane przez Grzehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odezwij się do kokegi @hak64 lepszego speca chyba na forum nie ma :)

jeżeli chodzi o całkę i pozbycie się wraku firma ubezpieczeniowa powinna się tym zająć wystawić wrak na aukcję. 

Jeżeli chodzi o wartość pojazdu to czy w wycenie i opisie wszystko się zgadza ze stanem faktycznym? Takie rzeczy jak wyposażenie? Nawet zużycie opon może obniżyć wartość jeżeli np. Było źle zmierzone. Swoją drogą to nie wiem czy za paska 98 coś więcej można wyciągnąć. 

 

pozdrawiam i życzę powodzenia,

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lewiatan1989 dziękuje za odpowiedz, chciałem napisać koledze na PW ale nie chcę mu śmiecić skrzynki, wiem jakie to jest nurtujące.

W opisie się wszystko zgadza, nawet nie wiedziałem że ten pasek ma klimatyzowany schowek :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzehu napisał:

1. Do kiedy może użytkować auto zastępcze ?

2. Jak podwyższyć kwotę dla właściciela

3. Trudno będzie się pozbyć wraku, jak to zrobić z głową?

4. Podczas kolizji uszkodził się telefon ( zbita szyba ), jak go naprawić z ubezpieczenia sprawcy

5. Mam fakturę za lawetę, gdzie to zgłosić aby mi zwrócili za drogę?

Ad 1. przy szkodzie całkowitej samochód zastępczy przysługuje od dnia zdarzenia do otrzymania odszkodowania, plus dwa, trzy dni na poszukiwanie nowego. Auto zastępcze można wynająć nawet od osoby prywatnej (potrzebna umowa najmu z określoną stawką dzienną).

Ad 2. Można spisać umowę kupna na kilka dni przed zdarzeniem, wykazać przy tym, że zainwestowano w samochód doposażając go lub wymieniając np skrzynię biegów, czy silnik (potrzebna umowa kupna części).

Ad 3. Ubezpieczyciel oszacował wartość wraku na kwotę 870 zł, jeśli nie znajdzie się nabywca za tę kwotę, to można wrak zezłomować, a różnicę w cenie sprzedaży pokryje ubezpieczyciel (należy ubezpieczyciela powiadomić, że ze względu na brak nabywcy, oraz konieczność ponoszenia kosztów parkowania i zabezpieczania wraku zdecydowano się na złomowanie).

Ad 4. To należało powiedzieć rzeczoznawcy podczas oględzin. Teraz trzeba będzie napisać oświadczenie, że uszkodzenie telefonu nastąpiło w czasie zdarzenia. Należy też udokumentować wartość telefonu (np. średnia cena takiego modelu na aukcji).

Ad 5. Koszty holowanie, parkowania i zabezpieczenia wraku pokrywa ubezpieczyciel sprawcy. Do niego należy wysłać pismo z żądaniem zapłaty.

Dodatkowe pieniądze można uzyskać zgłaszając szkodę osobową. Ubezpieczyciel pojazdu sprawcy, oraz ubezpieczyciel samochodu którym poruszał się poszkodowany (jeśli pojazd poszkodowanego miał wykupioną opcję z NNW), mają obowiązek wypłacić odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Jeśli zatem w trakcie zdarzenia poszkodowany doznał jakichś urazów (choćby tylko siniaki), to należy iść do lekarza, uzyskać stosowną dokumentację medyczną i na tej podstawie zgłosić roszczenie za uszczerbek na zdrowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, hak64 napisał:

Ad 1. przy szkodzie całkowitej samochód zastępczy przysługuje od dnia zdarzenia do otrzymania odszkodowania, plus dwa, trzy dni na poszukiwanie nowego. Auto zastępcze można wynająć nawet od osoby prywatnej (potrzebna umowa najmu z określoną stawką dzienną).

Ad 2. Można spisać umowę kupna na kilka dni przed zdarzeniem, wykazać przy tym, że zainwestowano w samochód doposażając go lub wymieniając np skrzynię biegów, czy silnik (potrzebna umowa kupna części).

Ad 3. Ubezpieczyciel oszacował wartość wraku na kwotę 870 zł, jeśli nie znajdzie się nabywca za tę kwotę, to można wrak zezłomować, a różnicę w cenie sprzedaży pokryje ubezpieczyciel (należy ubezpieczyciela powiadomić, że ze względu na brak nabywcy, oraz konieczność ponoszenia kosztów parkowania i zabezpieczania wraku zdecydowano się na złomowanie).

Ad 4. To należało powiedzieć rzeczoznawcy podczas oględzin. Teraz trzeba będzie napisać oświadczenie, że uszkodzenie telefonu nastąpiło w czasie zdarzenia. Należy też udokumentować wartość telefonu (np. średnia cena takiego modelu na aukcji).

Ad 5. Koszty holowanie, parkowania i zabezpieczenia wraku pokrywa ubezpieczyciel sprawcy. Do niego należy wysłać pismo z żądaniem zapłaty.

Dodatkowe pieniądze można uzyskać zgłaszając szkodę osobową. Ubezpieczyciel pojazdu sprawcy, oraz ubezpieczyciel samochodu którym poruszał się poszkodowany (jeśli pojazd poszkodowanego miał wykupioną opcję z NNW), mają obowiązek wypłacić odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Jeśli zatem w trakcie zdarzenia poszkodowany doznał jakichś urazów (choćby tylko siniaki), to należy iść do lekarza, uzyskać stosowną dokumentację medyczną i na tej podstawie zgłosić roszczenie za uszczerbek na zdrowiu.

Dziękuje za odpowiedzi

Rodzą mi się jeszcze pytania

AD1 jest jakieś postanowienie spisane że 2-3 dni od wypłaty środków na koncie jeszcze należy mi się auto zastępcze ?

AD2 umowa spisana z uszkodzonym silnikiem :) 

AD3 Ubezpieczyciel powiadomiony, dostałem informację że "Już zajmujemy się tą sprawą. Wkrótce się odezwiemy - prosimy poczekać na kolejne informacje."

AD4 Telefon też zgłoszony, poprosili o rachunek kupna oraz zdjęcia telefonu.

Jak oni oszacują kwotę naprawy telefonu ? Tylko ekran zbity.

AD5 Już wysłane

 

 

Dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzehu napisał:

jest jakieś postanowienie spisane że 2-3 dni od wypłaty środków na koncie jeszcze należy mi się auto zastępcze ?

Orzecznictwo sądów chyba wystarczy.

 

2 godziny temu, Grzehu napisał:

poprosili o rachunek kupna oraz zdjęcia telefonu.

Poszkodowany nie ma obowiązku trzymania rachunków, a telefon mógł otrzymać jako prezent. Ponadto ceny telefonów w salonach w żaden sposób nie przystają do ich rzeczywistej wartości. Przy umowach na abonament telefon można dostać za złotówkę, po czym ten sam telefon sprzedać w lombardzie czy na aukcji internetowej za kilkaset zł.

 

3 godziny temu, Grzehu napisał:

Jak oni oszacują kwotę naprawy telefonu ? Tylko ekran zbity.

Raczej nie oszacują, to poszkodowany powinien dostarczyć oświadczenie, ze telefon uległ uszkodzeniu i nie nadaje się do naprawy, bądź naprawa wyniesie .....zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...