Skocz do zawartości
Wyświetl w aplikacji

Lepszy sposób przeglądania. Dowiedz się więcej.

Forum Audi A4 Klub Polska

Aplikacja działająca w trybie pełnoekranowym na ekranie głównym, z powiadomieniami push, odznakami i wieloma innymi funkcjami.

Aby zainstalować tę aplikację na iOS i iPadOS
  1. Stuknij ikonę Udostępnij w Safari
  2. Przewiń menu i stuknij Dodaj do ekranu głównego.
  3. Stuknij Dodaj w prawym górnym rogu.
Aby zainstalować tę aplikację na urządzeniu z systemem Android
  1. Kliknij menu z trzema kropkami (⋮) w prawym górnym rogu przeglądarki.
  2. Kliknij Dodaj do ekranu głównego lub Zainstaluj aplikację.
  3. Potwierdź, klikając Zainstaluj.

lewiatan1989

Klubowicze
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez lewiatan1989

  1. Czas zrobić mały update... Jak patrzę ile nie uzupełniałem... To przez dwa dni będę pisał... No od czego tu zacząć... A więc zacznijmy, od tego że air-drop-box mojej produkcji spisuje się wyśmienicie i już zbieram zamówienia na produkcję 😁 20 marca 2026 Udało się w końcu podłączyć i ogarnąć moduł od maserati 😁 teraz to dopiero bulgocze, oczywiście musiałem mapę dźwięku tworzyć na nowo, no ale jest różnica. 25 marca razem z @MaTeo85 podjęliśmy bardzo nierówną walkę z lampami... Otwórz miałem do montażu nowy większy intercooler i stwierdziłem, że skoro i tak będę zrzucał zderzak to warto by było wymienić w końcu klosze i obudowy lamp. Kupione były już dawno temu i leżały na strychu... No i tak się stało... @MaTeo85 dał się namówić zabraliśmy się za działanie... I po tygodniu walki polegliśmy... Bo to co zastaliśmy w lampach to jakieś delikatnie mówiąc nieporozumienie... Ale pokolei... Audi za poprzedniego właściciela przeszło swap lamp z bixa na full led... Swapem za kupę siana zajęła się firma A**toL*d z Płocka... No jednak z Swapem to nie wiele ma wspólnego... O tym, że coś jest nie tak z lampami domyślałem się już dawno temu... Po pierwsze od kupna nie działały auto światła długie, po drugie nie działało doświetlanie zakrętów i po trzecie kodowania MCE strasznie dziwnie wyglądały. Ogólnie w lampach był też dołożony dynamiczny kierunek. Auto długie i doświetlanie ogarnąłem z pomocą chata-gpt dobrze sobie z tym poradził, ale kodowanie było jak dla bixa nie dla leda... No i właśnie po otwarciu lamp naszym oczom ukazał się bardzo niechlujny makaron kabli, wywalone były moduły od ledów i założone dodatkowe przetwornice, regulatory napięcia, rezystory no i sam moduł od dynamicznych kierunków... Czyli jakiś majstersztyk elektroniki oszukał system i zmontował full ledy tak, że Audi nadal widziało je jako bixy - działało? Działało? Klient zapłacił? Zapłacił? Zadowolony? No tamten tak... Ja średnio. W dodatku wiązki były tak niechlujnie zrobione, że całość rozpadła się przy rozbiórce lampy... No dramat... Mati walczył tydzień... Niestety z częściową przegraną... W jednej lampie ułamał się gdzieś pasek od ledów... Pomimo prób naprawy pod mikroskopem nie udało się go uratować... A ogarnięcie innej lampy przy tej rzeźbie mija się z jakim kolwiek celem. A więc lampy i tak dostały nowe puchy i klosze, natomiast finalnie za drl zakodowałem światła mijania. I póki co mam od @kaju wiązki do full led, ogarnę moduł MCE pod full led, kupię nowe lampy i jeszcze tego lata ogarnę to jak bóg przykazał... W między czasie gdy Mati walczył z lampami ja zabrałem się za intercooler. Tu też nie obyło się bez przygód... Ponieważ okazało się, że chłodnica wody zaczęła się pocić w lewym dolnym rogu... A zatem zamówiona została nowa z NRF nr 53719 plus nowe oringi z ASO. Przy okazji okazało się, że pływał u mnie woreczek z silicatem więc też go wy***w 😁 Przy okazji okazało się, że stary ICek pięknie suchy 😁 Pracę zakończyły się 5 kwietnia 🫣🫣 Jednak nie długo miałem założony zderzak... Bo przyszła dokładka z maxtona przód i tył. A przy okazji okazało się, że poprzednia dokładkę założyłem tak mocno, że nie udało się jej ściągnąć bez lakieru... A zatem latałem zderzak i poprawiałem go lakierniczo i całkiem nieźle mi to wyszło. W między czasie audik zaliczył kilka sesji 🫣 3 maja allegro poinformowało mnie, że w obserwowany wyszukiwaniu pojawiło się nowe ogłoszenie... Patrzę... Piękne (na zdjęciach) cena wyjątkowa dobra... Dwa dni myślenia i stwierdziłem ch*j jadę raz kozie śmierć... I zrobiłem w sumie jednego dnia 1200km czy było warto? Finalnie było 😁😁😁 Tak wyglądały po zakupie: A tu proces naprawy i ogarniania: I tu ogarnięty przód : Przy okazji tylna kanapa grzana więc od razu nowy mod 🫣 No i teraz tak... Miałem przy tej okazji odkurzyć dywan... Ale... Na ch*j będę odkurzać... Kupiłem MOWĄ wykładzinę 🫣 Kilka fotek z prac. Trochę drobnych się zwróciło: No i niestety pod dywanem znalazła się niespodzianka... Musiała kiedyś woda stać. A więc było skrobanie do zera, szlifowanie, neutralizator rdzy, podkład epoksydowy i lakier no i wykończenie matą :) W pracach przy podłodze i fotelach dzielnie pomagał mi @NervaR Uf... Zmęczyłem się piasaniem... Oczywiście cała podłoga i wszystkie słupki dostały nowe ori spinki. Przy okazji też polerowałem wszystkie dekory black piano i okleiłem je od razu ppf'ką... Koniec 😁 Teraz trzeba znaleźć czas i założyć dociągi 😅 VID20260402084353.mp4
  2. Do ALT jak pisze @Hugo 8E0199382J - zamienia się na: 8E0199382AA - zamienia się na: 8E0199382AH - cena w ASO przed rabatami 729 zł
  3. No niestety nad asertywnością trzeba pracować... ale jak jak jako okazje same mnie atakują hahaha Taaaa... tylko prezesa brakuje :P Oj tam oj tam... planów jest dużo tylko świnka skarbonka jakaś taka licha ostatnio :P Dzięki :) Pneumatyki się bałem ogólnie kupując samochód, bo straszyli tu i tam... ale... jestem mega z niej zadowolony i już nie wyobrażam sobie samochodu bez ;)
  4. No dobra to czas na kolejną aktualizację :P Niech pomyślę co się u mnie działo przez ostatni czas... a no niewiele w sumie... Zima nie sprzyjała modzeniu, ale za to sprzyjała myśleniu o modach A więc tak... pełen kompletny zestaw do dociągów czeka na montaż... ale o tym już pisałem - nadal czeka na montaż ;) udało się skompletować wszystko do elektrycznej klapy bagażnika :) zaczęła chodzić mi po głowie elektrycznie regulowana kolumna kierownicza - lista części gotowa - czas zbierać środki w świnkę skarbonkę kolega zagrał mi na ambicjach chwaląc się, ze kupił dropbox'a pneumatyki w A6... zacząłem myśleć o wydajniejszym chłodzeniu... bo po zimie i wiośnie znów będzie lato i może warto jednak dać mu trochę chłodniejszego powietrza no i czas było znieść ze strychu zakupione już jakiś czas temu klosze do lamp i nowe puchu (na dniach poszło zamówienie do aso po wszystkie regulacje i śrubki nowe lamp - bo jak robić to robić raz a dobrze). a dziś znów poszalałem... i zamówiłem moduł wydechu od maserati - zobaczymy czy było to warte - ale wszyscy, wszędzie piszą, że warto A teraz co się udało zadziałać... Jak wspomniałem dociągi czekają - jeszcze trochę poczekają niech temp się ustabilizuje co plastiki nie będą strzelać. Klapa bagażnika skompletowana i kilka dni temu wyrezana - przy okazji odszczurzyłem przestrzeń bagażową i pod tylną kanapą... znów jakieś 3,20 PLN do przodu na zakupie samochodu - takie skarby znajdowałem, że czułem się jak na wykopaliskach. Wszystko na ori częściach: 4H0827383A zamek z dociągiem - wjechała nówka sztuka 4G5827851B siłownik - używany N 90777902 nit mocujący - nowy ori 4G8827439A czop kulisty – nowy ori 4G5827603 uchwyt – używany N 91202701 śruba pod uchwyt – 2szt - nowe ori 4G0959831A przycisk otwierania – nowy ori 4G5867559 ramka przycisku – nowy ori 4G5959107C sterownik kod PR: K8B + 4E7 + 4E9 - używka Wiązka na ori kostkach - prosty układ :) - kable pociągnięte ori torami więc wszystko wygląda jak w oryginale - ba nawet idealnie udało się wyciąć otwór pod przycisk. W razie jakby ktoś potrzebował mam w word zrobioną listę części oraz instrukcję ze schematami do limuzynki :) Tak to ładnie bangla: AQOWU8CBaQwvk_vlNh48K1_K9eYGxtpV9NmNxCRI63sGNFXwgWPhyfm8PpcKE7LwC-3t0Tq6xXiJedt6H1AD09hxtn_qnymHpWl_clHmQA.mp4 AQOLapVQFB-L6kz0eQ93EAPaPZP5f_Qrh5qTju8MFtcvC610dXwMu1mWymJQ85vjmTddvsQB_MhDOdQhfrOG38Y7VYfoMq2sj9deXNZ8Og.mp4 Oczywiście jeszcze otwieranie i zamykanie przyciskiem w drzwiach kierowcy i otwieranie na kopa :) Przy okazji tych wykopalisk wszystko co wyciągnięte z samochodu zostało dokładnie wyprane :) AQMzCwNmnBJmzlrritTyAHJtacXwZJIl9OEwyqVeYbf-LXmsBMGNg6sn0oulezhLqluS5PfIo8wCQjdCnMharV5oUdQMbJ7subzgG06PZQ.mp4 Kolejna kwestia - elektrycznie regulowana kolumna kierownicza - siadało się ostatnio w A8'kach i faja bajera jak kierownica się rusza... no będzie... zbieramy graty i tuczę świnkę skarbonkę :D Człowiek siedzi zimą, nudzi się, przegląda te instagramy, fora, grupy... no i dostał od kolegi rolkę gdzie chwalił się montażem dropboxa do opuszczania pneumatyki na postoju... myślę fajny bajer... no to szukam w sieci... ceny kosmos... jak za zabawkę na spoty... ale... no przecież zima jest - można się pogłowić trochę no i takim sposobem powstał prototyp i v.1.0 mojego dropbox'a - następnie poszły prace nad v.1.1 i od ponad miesiąca testuję - póki co wszystko bangla jak powinno - ba już nawet zamówienia wpadły na taki dropbox mojej produkcji - koszt 800 zł - jaka jest przewaga mojego nad tymi co można kupić w sieci? Jest ich kilka: nie trzeba ciąć ori przewodów pneumatyki - dorzucam do zestawu wszystko co potrzebne do montażu - wystarczy mieć swój klucz 10tkę - wykręcamy z bloku 4 przewody od pneumatu i wkręcamy w specjalny trójnik - dzięki temu gdy będzie potrzeba wypiąć boxa - można zawsze wrócić do oryginału. układ zabezpieczony bezpiecznikiem w obudowie - nie na kablu - solidne kable z możliwością odpięcia zasilania od box'a Box wyposażony w wyłącznik - dzięki czemu możemy na czas nieużywania wyłączyć go całkowicie - aby ograniczyć całkowicie pobór prądu - pobór prądu i tak jest znikomy bo tylko zdalne sterowanie jest w trybie czuwania - natomiast wyłączenie ogranicza też ryzyko, że przycisk na pilocie wciśnie się sam w kieszeni. Działanie nie powoduje błędów zapisanych w sterownikach. 2 piloty Możliwość obniżenia samochodu na dowolną wysokość - box spuszcza powietrze z układu tak długo jak trzymamy przycisk. Możliwość zastosowania dławików przepływu powietrza np dla A8 w sytuacji gdy przód i tył opadają z różną prędkością - wtedy można dokładnie wyregulować ilość przepływu powietrza w celu wyrównania poziomów. Całość zbudowana przeze mnie łącznie z projektem obudowy w 3D - oj bolało po kilkunastu latach wracać do modelowania w CAD - ale udało się za pierwszym razem - oczywiście docelowo boxy w kolorze czarnym AQOnEOCANqaY1mHB0jvIteINsofwrAotOU6uK6Ylz_0a9WWu-ibd1zTtsi_sGuI2guOev-J8qu-WSGSjvoYTB3fVWVVbtnfijq-iUTcwOA.mp4 A tak to działa: AQMIbtcZsf1qiZw1hhpw5z2fimqTrIe9TaJTl2EG3ID5yeJUlmNH69a4B19jYocKIB6Mw-PH18Ps8VNTrIrzR5liFDTfq9bwNBGV7uIILw.mp4 W kwestii wydajniejszego chłodzenia - to dużo myślałem, czytałem, sprawdzałem i liczyłem... W pierwszej kolejności oczywiście myślałem o IC'ku Wagnera - no ale cena zbija mocno... potem myślałem o Fmic... ale nie wszyscy byli zadowoleni... no i finalnie trafiłem na mega posta na fb, gdzie właściciel przeprowadził testy trzech ICków Wagnera, Fmica i TurboWorks 3" - i co ten ostatni wygrał szczególnie w zakresie uzyskiwanej temperatury w dolocie oraz pojemnością - 0,5l więcej niż Wagner... a cena prawie 5x mniejsza... więc już leży w garażu i czeka nowy IC'ek, przejściówki, złączki, opaski i sylikony :D No i tak sobie pomyślałem, że skoro będę montował ICka to warto od razu zabrać się za lampy ponieważ prawa ma urwane mocowania a lewa paruje... i to niedługo będzie można złotą rybkę tam wpuścić. No więc zamówiłem wszystkie mocowania i regulacje z ASO, zniosłem ze strychu nowe puchy lamp i nowe klosze no i będą pieczone dwie pieczenie na jednym ogniu Aaaaa i jeszcze mi się przypomniało - jakieś dwa tygodnie temu moją przednią dokładkę maxtona v1 zaatakował brutalnie krawężnik... no i finalnie złożyłem zamówienie na dokładkę przód v3 i od razu dokładkę tylną z użebrowaniem No i dziś... po raz kolejny udowodniłem sobie, że jestem mało asertywny... trafiła się okazja (kurczę zawsze mi się trafia okazja) kupić w dobrej cenie moduł wydechu od maserati - podobno robi mega robotę w audi... no to myślę... kurczę...kilka setek w te czy w tamte już mi różnicy nie zrobi... no i zamówiłem - zobaczymy co to warte będzie No to póki co chyba wsio... jak coś zapomniałem to przepraszam :D
  5. No i kurier dotarł 😁 Ponad miesiąc czekania ale w końcu jest 😁 A tam: Kierownica ścięta - skóra + carbon + grzanie + łopatki 🔥🔥🔥 biała nić plus biały pasek na 12tej 🔥🔥🔥 no i cover airbag też w skórze z białą nicią. Aby wszystko zatrybilo szczególnie grzanie trzeba było wymienić zwijak na 4H0953568H i kupić zestaw przycisków pod grzanie i czujnik temp nr 4G0951523E. Kodowanie, kalibracja czujnika kąta skrętu plus przyuczenie pozycji krańcowych i wszystko działa 💪💪💪 grzanie ustawione do 31 stopni i się wyłącza 💪💪💪 A na samochodzie prezentuje się tak: Aż żal dotykać 🤣
  6. Mały update w temacie 03.12.2025 przy przebiegu 356 324 km wymiana 5 świeczek żarowych - najpierw umarła jedna, następnego dnia druga - więc już wymieniłem 5 pozostałych - jedna była wymieniona w lipcu na cylindrze 1. Przy okazji okazało się, że 3 fajki dokonały żywota - dwie były pęknięte, a trzecia kruszyła mi się w rękach - więc wpadł zestaw naprawczy na cylindrze (2,3 i 6tym). No i chyba najważniejsze dla mnie - po prawie dwóch latach posiadania samochodu przy pomocy chatagpt udało się w końcu poprawnie zakodować lampy przednie. W czym był problem? A no poprzedni właściciel zrobił swap z bixów skrętnych na full led - podobno robił to jakiś zakład specjalizujący się z doposażania VAGów - ale no ocena ich pracy pozostawia wiele do życzenia... kable puszczone przelotką w grodzi nie "cyckiem" który był wolny, tylko zrobiona śrubokrętem dziura w przelotce, która wymagała już jakiś czas temu uszczelnienia - kable puszczone bardzo niechlujnie w przestrzeni silnika - no ale nie oceniajmy... działo... tzn. poprzedni właściciel myślał, że działa - działały: pozycje, dzienne, mijania i drogowe i tyle... nie było HBA, nie reagował przycisk od świateł na złą pogodę i nie działało doświetlanie zakrętów pomimo, że było dostępne w MMI - żadnych błędów nie było. Już jakiś czas temu gdy bawiłem się kodowaniami udało mi się ogarnąć HBA i to, że na przycisku od "świateł na złą pogodę" zapalała się dioda po wciśnięciu przycisku - ale nic się nie działo - poza tym, że gdy były dzienne i wcisnęło się przycisk to włączały się mijania. No i tak zostawiłem bo nie miałem pomysłu. Natomiast ostatnimi czasy dość intensywnie wykorzystuje ChatGPT 5.2 w wersji plus do różnej diagnostyki - oceny logów i poszukiwania rozwiązań różnych problemów. Więc tym razem postanowiłem go wykorzystać do próby poprawnego kodowania lamp... i co? i pomógł. Fakt, trzeba było go zasilić pełnym autoscanem z VCDS i kompletem bitów i bajtów dostepnych w długim kodowaniu dla poszczególnych grup związanych z oświetleniem zewnętrznym - no i po kilkunastu minutach dyskusji z nim wskazał mi gdzie jakie zmiany wprowadzić w długim kodowaniu - w efekcie działają poprawnie światła na złą pogodę - włączają się dodatkowe punkty świetlne i tymi samymi punktami jest poprawnie realizowane doświetlanie, które działa i na postoju i w trakcie jazdy. Więc... jak są jakieś problemy, ciężkie sytuacje czy nawet logi do oceny poza samodzielną walką nie bójcie się skorzystać z chata - nie wiem jak zachowuje się wersja free - ale ta plus całkiem sobie radzi, o ile nie zawsze daje gotowe rozwiązanie to na pewno ułatwia nakierowanie na rozwiązanie problemu A ja... wypatruję kuriera... który coś do audi mi przywiezie
  7. Nie mam pojęcia tuner ogarniał.
  8. Warto, warto zupełnie inaczej to jedzie 💪 Nad felgami będę myślał, możliwe, że na lato - jak trochę się odbiję finansowo 😅
  9. Oj tak - teraz banan jest na twarzy za każdym razem jak wsiadam do samochodu i jak wciskam gaz Tomeczku - subtelnie inne dzięki!!! Czarny ma to coś - przede wszystkim możliwość zrobienia lustra z lakieru - za to kocham czarny kolor - no ja tym się wyłamałem - zawsze były ciemne samochody - a teraz białas - ale nie żałuję - DZIĘKI ! Oj tak! - Krystian to porządna instytucja Kamil - DPF leży na półce - a ori soft na dysku - jak będzie trzeba będę się ratował - a teraz niech sobie oddycha czystym powietrzem i wyrzuca z siebie co powinno O swoje serce... no staram się dbać - ale jak to robić jak audi dostarcza atrakcji Dziś umarła świeca żarowa na 5 cylindrze - już zamówiona ori - i teraz lekarz kazał unikać stresu - a poprzednia wymiana jeszcze dziś po nocach mi się śni... Ale z miłych rzeczy - wczoraj wjechał długo oczekiwany soft skrzyni - poprawione zostały punkty zmiany biegów na D i S - i teraz to jedzie no i przesunięty został limiter momentu obrotowego - aby skrzynia nie blokowała momentu silnika jest ogień No i udało się pierwszy post w tym wątku zaktualizować
  10. No dobra... zabierał się jak pies do jeża, ale trzeba zrobić aktualizacje tematu Co prawda pewnie nie zrobi w zakresie długości posta mojej życiówki no ale coś tam popisać trzeba No a zatem moi drodzy stało się przy przebiegu 353 000 buda a około 234 000 silnik- przyszedł czas na serwis rozrządu (ale nie tylko, przy okazji eko-off, czyszczenie doltów, serwis napędu i soft silnika - czekam jeszcze na soft skrzyni) lista wymienionych rzeczy przy okazji rozbiórki jest dość długa: Jak widać trochę tego było czy zrobione wszystko? no mam nadzieję, że tak Tu kilka fotek z roboty: Jak widać ślizgi już miały swoje lata świetności za sobą... ciekaw jestem czy to był powód grzechotania? właściwie to na odpalaniu na zimnym zawsze była cisza - nie było słychać rozrządu - natomiast odzywał się na postoju w przedziale obrotów 1900-2300 - wtedy był dźwięk jakby o coś dzwonił - może latał na boki? hmmm A tu dwa zdjęcia z cyklu znajdź różnicę Kto znalazł różnicę? Z racji tego, że w budżecie rozrządu coś jeszcze zostało to po odbiorze przyjechała paczka z kolejnym modem udało się w dobrej cenie wyrwać zestaw dociągów od RS7 W wolnej chwili bawiłem się w wydziewanie wiązki coby zgodnie ze sztuką zrobić przeszczep do A6 - oczywiście dokupione zostały nowe maskownice silniczków dociągów pod a6 Było Halloween to jakieś fotki się pstrykło A lalka prezentuje się tak: Ogólnie w tym sezonie audi zaliczyło kilka sesji większość materiału na moim IG: lewiatan_1989
  11. Uwalony sterownik i przy okazji pompka wspomagająca ta przy webasto. Finalnie wleciał inny cały piec i sterownik i pompka - tylko pamiętaj, że jest CP na sterowniku webasto i jakby co pisz pv mam jednego magika co dużo potrafi 😅
  12. Cześć i czołem 😅 Mała aktualizacja Audi jest po urlopie - muszę Wam się przyznać, że nie myślałem, że to jest tak ekonomiczny silnik 🤣🤣🤣 trasa Gdańsk - Makarska spalanie 6,9 w jedną i 6,8 w drugą... I teraz się zastanawiam czy to efekt wymiany wtrysku i czyszczenia pozostałych czy po prostu przepisowej jazdy 😅 Po powrocie z urlopu, stęskniony dłubania przy samochodzie postanowiłem zrobić coś by trochę wyróżnić auto na zlotach i spotach 😅 miałem obawy czy trochę to wsią nie zajedzie, ale finalnie przecież mieszkam na wsi, a serio mówiąc to mi się efekt podoba 😁 wpadł zestaw ledów pod podwozie 😁😁 oczywiście mi głównie chodziło o białe podświetlenie no ale przy ledach RGB możne robić dyskotekę. Przy montażu ledów znalazłem też małą niespodziankę... Otóż pod prawym tylnym nadkołem znalazłem założony tracker gps... Taki z wbudowanymi bateriami... I teraz nie wiem czy to mnie ktoś śledził, czy jeszcze poprzedniego właściciela 😅 Kilka fotek z wakacji: VID_20250810_120627_849_bsl.mp4 No i ledy: VID20250814210951.mp4 VID20250814232557.mp4
  13. Kurza stópka... Ja będę startował na urlop 😢
  14. A żebyś wiedział 😁😁😁
  15. Będę miał chwilę to wrzucę No i kolejny update: Dziś po 4 dniach psikania WD i po wymrożeniu gniazda świecy zabrałem się za jej wykręcenie 3 próby i poszło - najpierw klucz ustawiony na 15N i nic, 17,5 N i nic, 20N i poszło Jak widać na zdjęciu środki penetrujące zrobiły swoje po całym gwincie. Świeca trup. Zamontowana nowa ori 059 96 3319 AE przy okazji wymieniłem rurkę odpowietrzająca łącząca obie pokrywy zaworów 059 103 209 D - oczywiście też ori. Rurka już w dniu kupna samochodu pociła się przy prawej pokrywie - jak robiłem reanimację śruby wtrysku to zamówiłem nową ale w związku z opóźnieniem dostawy poskładałem na starej teraz przy okazji roboty wymieniłem
  16. Swoją drogą ciekawe czy wygrałem konkurs na najdłuższego posta
  17. @Rob@k kurczaki ja od 1 sierpnia w drodze na Chorwację będę 😕 No to przy okazji, że już tu jestem niemały update tematu - bo mi @NervaR żyć nie da... conajmiej raz w tygodniu słyszę: "tylko te instagramy i instagramy, wątek byś zaktualizował" - no to Tomeczku z dedykacją dla Ciebie zaczynam tą długą opowieść... Ogólnie audi zrobiłem od zakupu ponad 40 tyś km i nadal daje mi frajdę i banana na twarzy gdy do niej wsiadam Rzućmy okiem co tu się ostatnio działo... o... filmik po sesji był i maxtony były... to wiem od jakiego punktu zaczynać... A wiec dawno, dawno temu.... W listopadzie 2024 od żonki na urodziny dostałem moduł android auto/car play - który swoją drogą trochę sobie poczekał na montaż... W grudniu 2024 dostałem też od żonki (kurczę ona to mnie chyba kocha ) zestaw wideorejestratorów przód i tył MIO MiVue J756DS i też poczekał trochę na montaż... wiecie jak jest zimno, piździ i pomimo, że się chce to się jednak nie chce... Ale za to na zabicie nudy w zimowe wieczory trochę się pobawiłem i trenowałem umiejętności malowania areografem otóż dostałem plastikowy model audi e-tron i był on w takich jakiś nijakich kolorach, a więc postawiłem coś w nim zmienić... tu kilka fotek z zabawy oczywiście źródło inspiracji: kilka fotek z prac: No i efekt końcowy: Trochę zabawy było, wiadomo zawsze mogło być lepiej, ale jak na pierwsze zabawy z areografem to i tak byłem z siebie zadowolony W styczniu 2025 roku kupując kawę na McDonald's strzelił mi mechanizm szyby... w drzwiach kierowcy... Wjechał nowy ori mechanizm 4G0837461 - tu z pomocą i dachem nad głową w garażu podziemnym przyszedł @MaTeo85 i wielkie podziękowania dla niego No i właściwie początek roku zapoczątkował pasmo poprawek po poprzednich majstrach 11 stycznia jadąc sobie spokojnie ni z gruchy ni z pietruchy audi na mnie piszczy... oczywiście teraz jak coś zapiszczy to już mam zawał murowany... wtedy się jeszcze łudziłem, aby to był komunikat, ze -4 stopnie celcjusza a nie - 4tyś na koncie hahhahah nie no nie było tak źle finalnie ale moim oczom ukazał się taki oto piękny komunikat: Podłączenie pod vcds pokazało błąd prawego amoryzatora a dokładnie zaworu tłumienia drgań (czy jakoś tak)... no to już serio przestały mi się drobne zgadzać gdy zobaczyłem, że w A6 zawór ten jest niewymienialny i umieszczony w środku amortyzatora... no ale cóż szybki porządek w garażu by chociaż pół audi wjechało i szukamy problemu... przez chwilę miałem nadzieję... otóż okazało się, że tam już ktoś był.. były ucięte kable, założone jakieś kostki od majfrendów - nierozbieralne gotowce i w kostce zielono i dodatkowo łącznia luźne i zielone... Tak to wyglądało: a zatem zamówiłem nowe ori kostki, piny pełen nadziei zabrałem się za wymianę - chociaż lekko nie było bo przy amorku zostały mi dosłownie ogryzki kabli po dojściu do zdrowego kabla... Niestety po montażu wszystkiego ponownie okazało się, że błąd nadal jest smuteczek... Pomyślałem, że może same amortyzatory umarły... a więc w ramach testów zmierzyłem opór jaki pokazywał lewy zdrowy i prawy chory amortyzator... wyniki były podobne więc w teorii mogłem wykluczyć ich uszkodzenie, a zatem problem był gdzieś indziej... Myśląc co dalej pomyślałem, że może moduł pneumatyki wuj strzelił a wiec postanowiłem zmierzyć opór przy kostkach idących do niego... i tu gigantyczne różnice między lewą a prawą stroną (wiadomo inna długość kabli itp... ale mimo to wydawało mi się, że te różnice są za duże)... więc dobrałem się do bagażnika dokopałem się do modułu ale organoleptycznie wyglądał dobrze... no ale postanowiłem sprawdzić przejścia i opory na kablach od modułu do amorków z przodu i o ile przejścia były zarówno z lewej jak i z prawej strony (pikacz pikał) to na wiązce z prawej strony opór był baaaardzo dziwny.. a więc zacząłem pruć instalację począwszy od wahacza i znalazłem... mini przetarcie... tak więc długo nie myśląc ukręciłem nową wiązkę i ciągnąłem do pierwszego suchego miejsca aby zrobić dobre i szczelne łączenie... i co ? udało się operacja się udała - pacjent przeżył Radość z bezawaryjnej jazdy nie trwała jednak długo... 19 stycznia wracając z weekendowego wypadu postanowiłem po trasie zajechać na myjnię... zajechałem, umyłem... wsiadam do samochodu...a tam choinka i błędy od radarów ACC i wszystkiego co z nimi skorelowane... myślę sobie woda... coś się zadziało.. i się nie myliłem... nasi tu byli... kolejne łączenie poprzednich majstrów poprzedniego właściciela, które dostało wody i puściło (to już któreś z kolei pamiętacie było o czujnikach temp wydechu - tam też łatana wiązka (wymieniłem na nową ori), wiązka czujników parkowania przód też (była wymiana na nową ori) potem amorek i teraz ACC...) A więc zamówiłem kable, ori kostki i piny - ukręciłem wiązkę od lewego do prawego radaru, wymieniłem i błąd dalej jest... nosz ku@@a... pomyślałem, że może upalił się sam radar lub on też dostał wody. A więc radar na stół... i pokaż kotku co masz w środku... no ale podczas rozbiórki znalazłem problem... od pogryzionej zębami poprzednich majstrów kostki woda, która się do niej dostawała sprawiła, ze przegniła jedna z nóżek w gnieździe radaru... udało się zamówić używaną obudowę, zrobić przeszczep gniazda i po lekkiej kalibracji dynamicznej ACC ożyło do połowy lutego był względny spokój... kolejny problem jaki zauważyłem, to to, że w trakcie jazdy szczególnie szybszej trasami szybkiego ruchu zaczeły mi spadać kreski od temp na liczniku... zrobiłem logi i okazało się, że temperatura na wyjściu z chłodnicy rośnie równo z temperaturą płynu w silniku, czyli padło na termostat... pod koniec lutego odebrałem ori termostat zespolony z obudową filtra oleju (059115389P) z ASO No i finalnie 1 marca przy wsparciu @MaTeo85 wymieniony został termostat W marcu czując w powietrzu wiosnę i zbliżający się zlot do Bukowiny postanowiłem zabrać się za dalsze dopieszczanie stanu wizualnego Audi... Audi było prawą stroną po szkodzie, był założony stalowy błotnik zamiast alu i niestety zaczął on rdzewieć... a zatem padła decyzja na wymianę na alu Przy okazji tej roboty przyszła zmiana przedniego grilla oraz dołożona została przednia kamera w grillu. Przy okazji zmotywowałem się do tego aby w końcu podłączyć android/auto i wideorejstratory Android auto bangla aż miło i przednia kamera też robi mega robotę - jaram się bardzo Po kupnie samochodu zauważyłem, że podwozie ma bardzo niekompletne osłony - zaraz na początku użytkowania wleciały osłony skrzyni biegów i silnika, a 15 marca udało mi się skompletować nowy zestaw osłon na prawa i lewą stronę podwozia Powiem wam, że aż w szoku byłem ile wyciszenia dają te osłony No i 19 marca umarła sonda lambda... na szczęście wymiana poszła bezproblemowo założona 1K0 998 262 AD Ogólnie w marcu doszedłem do wniosku, że średnio byłem zadowolony z dobrania lakieru na wymienionym błotniku a przy okazji maska w audi też domagała się poprawek i jeszcze został mi jeden element maxtona do malowania i dołożenia więc 22 marca audi wylądowało u lakiernika, gdzie do zera została zdarta farba z błotnika i maski oraz pomalowane w czarny połysk "wąsy" z maxtona i dołożone do przedniego zderzaka. Audi po odebraniu od lakiernika prezentowała się tak i była gotowa na zlot w Bukowinie W kwietniu oczywiście człowiek żył zlotem zaliczone wszystkie stany pogodowe w ciągu 3 dni Po powrocie do domu Audi dostała mały prezent - bo stare już miały dość życia W maju za to postanowiłem poprawić fabrykę w kwestii budowy active-sound i przy okazji wymieniłem kolejny padnięty głośnik. Do obudowy zostały dospawane dwie flansze pomiędzy uszczelka i dzięki temu można bez problemu wymieniać głośniki wydechu w przyszłości A tak to brzmi 2fe4fd8b-34b8-4b80-8ca8-3defcddfd50d.mp4 23 maja w drodze na tzw. szybki czwartek czyli trójmiejskie spoty po wizycie na myjni razem z @NervaR i @MaTeo85 audi nagle odmówiło posłuszeństwa... otóż w trakcie jazdy nagle szarpło, zgasło i pełna choinka błędów dosłownie od wszystkiego na desce i silnik ani be ani me ani kukuryku... normalnie ciepło mi się zrobiło... Ale chłopaki nie zawiedli... zjechałem siłą rozpędu na jakąś boczną mniej ruchliwą drogę, zaraz za mną Mateusz... bo oczywiście Tomek to pognał i czekał na nas pod halą Oliva ale po chwili i on do nas dołączył, na szczęście Mati miał ze sobą kompa podłączyliśmy i brak komunikacji z sterownikiem silnika i skrzyni... pomyśleliśmy woda i strzelił gdzieś bezpiecznik... odpalona elsa, Tomek pojechał po kawę i klucze i szukaliśmy gdzie są bezpieczniki i punkty wspólne obu sterowników - punkt pierwszy przy aku - tam sucho i nic nie wzbudzało podejrzeń. Punkt drugi puszka przekaźników pod ECU w odpływie wody z szyby - no przecież odpływ wody to idealne miejsce dla ecu i przekaźników... Dobraliśmy się tam i tam też sucho... i tu okazało się, że ktoś nade mną czuwa... otóż w stelażu przekaźników w tej puszce była śruba przelotowa na której wchodziło z jednej strony i wchodziło z drugiej strony zasilanie - złapaliśmy przypadkiem za ten kabel a on luźny i iskrzy...ale luźny tak dziwnie, bo nakrętka zespolona z podkładką niby dokręcona a podkładka nadal luźna... ale udało się to ogarnąć na miejscu dokręcić solidnie i samochód ożył... no ale stracha napędził - taka pierdoła i serio znaleziona całkowicie przypadkiem. Tu pamiątkowe foto z akcji reanimacji... finalnie na spot nie dojechaliśmy ale spot dojechał do nas bo najlepsi przyjaciele nie zawiedli i dołączyli do mnie w tej trudnej chwili No i przyszła pora na czerwiec... Jakiś czas temu zaobserwowałem, że na 6 cylindrze korekty wtrysków zaczęły rosnąć - miały około +1,4/+1,7 - pomyślałem, że może podkładki pod wtryskiwaczami bo bóg jeden wie, kiedy były robione... kupiłem komplet ori podkładek, oringów, uszczelniaczy i śrub - i podpytałem mechaników ile taka robota - tu wołali 1200 za wymianę podkładek 200 za frez gniazd i 250 za ewentualne wrzucenie wtryskiwaczy do myjki ultradźwiękowej... kiedy to z @MaTeo85 podliczyliśmy doszliśmy do wniosku, że kupując szczotki do czyszczenia gniazd, frezy, myjkę na pół, młotek grawitacyjny i klucze do przewodów paliwowych wyjdzie nam ułamek tych kosztów i przy okazji rozbudujemy zaplecze naszego garażu Tak też się stało, wszystko kupione, wtryskiwacze wyjęte- zażyły kąpieli, gniazda wyczyszczone i wszystko poskładane ponownie. Niestety korekty na 6tym wtrysku po tej operacji mocno urosły.. A zatem postanowiłem, że zamienię dwa wtryski miejscami szósty z pierwszym... i w pewien piękny środowy wieczór wymontowałem oba wtryski, ten z pierwszego wkręciłem w miejsce szóstego bez problemu...ale przy dokręcaniu z momentem tego na pierwszym... jakoś tak coś mi klucz (chiński) nie kliknął, a na ręce czułem, ze już jest odpowiedni moment - ale mimo to postanowiłem dociągnąć śrubę na 90 stopni... oznaczyłem sobie kąt prosty, dociągam - patrzę jeszcze brakuje 2 może 3 mm dociągam 1mm i pstryk... śruba wyskoczyła... nosz ku@@@a wyrwał się gwint z głowicy... no dramat i depresja w jednym... ale @kamil-vag i @MaTeo85 pocieszali mnie mówiąc, że i tak bywa i trzeba to ogarnąć, że będzie trzeba wrzucić tam helicoil'a i że powinienem dać radę zrobić to przez otwór śruby i odkurzaczem wejść przez otwór wtrysku... no ale d*pa... gwintownik i wiertło za krótkie a wkładając wkrętarkę i odkurzacz nie widziałem czy będzie prosto... a więc padła decyzja o demontażu pokrywy zaworów... kupiłem uszczelkę i śruby z ASO i przeprowadziłem operację reanimacji gwintu - udało się - samochód zapier#@@a aż miło wkręcona została sprężynka m8x1 3D - całość poskładana i podokręcana z momentami zgonie z ELSA - oczywiście kupiłem nowy klucz dynamo - zdecydowanie lepszy i z certyfikatem kalibracji - jak to się mówi dobre narzędzia to podstawa, a polak uczy się po szkodzie... grunt, że ogarnięte. Przy okazji ten 6ty wtrysk został wymieniony a tu fotki z roboty i korekty po robocie. Dla relasku po tym wszystkim odmalowałem sobie blaszki w zaciskach aby lepiej na duszy były Chciałbym powiedzieć, że to koniec...ale padła mi przy okazji świeca żarowa na pierwszym cylindrze... pojawia się błąd - o dziwo tylko przy porannym odpaleniu. Zakupiłem już nową świecę z ASO, starą zalewam WD40 przez kilka dni i powoli modlę się by tu się nic nie ukręciło przy demontażu... bo moje małżeństwo mogłoby już tego nie przetrwać Na koniec tej przydługiej historii i aktualizacji zastanawiając się kto dobrnął do końca wrzucam fotki samochodu Koniec...
  18. Super fotki - dzięki @kamil-vag 😁 Dzięki też za miłe słowa 💪💪 No i oczywiście za spotkanie 😁😁 ta nasza wieloletnia znajomość to ukoronowanie stwierdzenia, że miłość do motoryzacji łączy ludzi 😁😁
  19. Hahaha teraz Tomek na wydechy chyba będzie zbierał. Ale fakt, siadło mega i po jeździe komfort też git.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.