Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyszczenie zaworów


laser32

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę biorę się za pracę jak w temacie :). Przy okazji jeszcze uszczelka pokrywy zaworów. Mam wszystko włącznie z uszczelkami wtrysków (zgodnie z sugestią na filmiku).  Swoją drogą fajny tutorial. Jak ogarnę dam znać jak poszło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się i w dodatku pacjent przeżył. Czas operacji to około 5 godzin. Do operacji potrzebne są: film instruktażowy (ten z linku to troszeczkę inna konstrukcja - u nas mniej odpinania, brak klapek bezpośrednio przed zaworami, po jednym wężu paliwowym do listew wtryskowych, ale poza tym podobnie), wkrętarka, końcówki - szczotkowe, szczoteczka druciana - można kupić w Jula, preparat do czyszczenia gaźników k2 (mi poszło 2 ale lepiej mieć 3), ręcznik papierowy 2 rolki, szmatka lub dwie, taśma np blue dolphin do zaklejania wtrysków, wyczyszczonych już kanałów lub tego jednego otwartego, a i jeszcze jak nie macie kompresora to mi się świetnie sprawdziła pompka na baterie do dmuchania materacy z lidla (serio działa, na najwęższej dyszy wszystko ładnie wydmuc**je), długi śrubokręt z cienką końcówką lub szpic albo haczyk z rączką (coś takiego jak mają dentyści).

Co do samego czyszczenia to tak jak na filmiku - zaklejamy otwarte zawory (1 z 6) i pryskamy preparatem k2 (uwaga na oczy bo pryska). Ja spryskałem trochę wszystkie 5, a następnie jeden z nich na grubo, odczekałem 10 minut i ogień z wkrętarką z końcówką prosta szczotka, następnie ścianki szczoteczką czerwoną ręcznie jeszcze i potem wyciągamy syf. Nie polecam wdmuchiwać powietrza bo pryska wszędzie jak pojebany, lepiej jest wsadzić ręcznik papierowy żeby to wsiąkło i wymienić na kolejny, a potem resztki poskrobać haczykiem lub śrubokręcikiem i dopiero te suche "paprochy" wydmuchać, następnie jeszcze raz k2 prysnąć i powtórzyć zabieg z papierem. Powinno wystarczyć jak nie to 3 raz. Na pewno 2 razy to minimum (powinno to wyglądać jak na zdjęciu nr 5). Zaklejamy taśmą wyczyszczone miejsce i do następnego. Po wyczyszczeniu 5 przekręcamy silnikiem (ja to zupełnie niefachowo zrobiłem bo po prostu dwoma rękami od spodu samochodu (z kanału) za koło na wale korbowym kręciłem) aż się kolejny zawór otworzy, a tym samym nieczyszczony zamknie. Ostatni czyścimy j/w i gotowe.

Jeśli chodzi o składanie to bardzo ważne jest żeby zaopatrzyć się w uszczelki wtrysków (te niebieskie na zdjęciu nr 3) ,  jak widać na zdjęciach 1 i 3 przy zdejmowaniu kolektora z listwą zostały one w listwie i cholera wie czy się nie uszkodziły, a tu jednak na nie działa spore ciśnienie paliwa, tak że ja bym nie ryzykował, zwłaszcza, że koszt jednej to 2zł. Jeśli ktoś będzie chciał to podam nr części. Profilaktycznie ja jeszcze wymieniłem te pomarańczowe uszczelki("trapezowe") z uwagi na to, że stykają się z gorącymi częściami silnika lepiej je wymienić (12zł/szt  od victor reinz). 

Podsumowując nie jest to bardzo trudne, A cena 1600zł troszkę odstrasza, no i na 2 dni samochód chcą. Co do odczuć po czyszczeniu to praca silnika zrobiła się trochę bardziej płynna, szybsza reakcja na gaz i wydaje mi się że troszkę ciszej "bulgocze" przy przyspieszaniu.

Jeśli coś jeszcze kogoś interesuje z przyjemnością odpowiem na pytania. Pozdrawiam.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile? 1600zl? I auto na dwa dni? Co to za warsztat.... xD ja w Niemczech samochód po takim czyszczeniu miałem do odbioru po ok 4-5h i jak dobrze pamiętam kosztowało mnie to 120 euro. Tak że radzę zmienić mechanika, bo ten ma coś z głową :D

ps. Te szczotki na wkrętarke miałaś chyba stalowe, co? :D

Edytowane przez turborzeznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...