Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie o akumulator


Hohe

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie, mam pytanie do kogoś, kto zna się na akumulatorach. 

Mam w kamperze akumulator o pojemności 135Ah i podejrzewam, że jest do wymiany. Sprawa wygląda tak, po naładowaniu, przez jakiś czas wszystko jest ok, bateria utrzymuje napięcie powyżej 12v. Natomiast po jakichś dwóch godzinach pod obciążeniem i, według urządzenia Victron smartshunt, oddaniu około 19Ah - nie nadaje się do użytku. Pod obciążeniem napięcie spada do 10 z kawałkiem, po zdjęciu obciążenia, wraca do ponad 12v. Niestety moja lodówka w kamperze ma zabezpieczenie przed zabiciem baterii i wyłącza się przy napięciu 10.4. Potem się włącza na dwie sekundy i tak w kółko. Powiedzcie, czy można po takich objawach stwierdzić, że bateria to złom? Czy da się coś z nią jeszcze zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po objawach rzeczywiście wszystko wskazuje na utratę pojemności tego aku.

By można było coś prorokować na temat jej przyszłości to przydała by się dodatkowe informacje .

Jaki typ tego aku ( mokry , żelowy , AGM ?), ile ma lat , czy był rozładowany do zera i ewentualnie jak długo w takim stanie przebywał ?

Czy jest to aku do głębokiego rozładowywania ( tzw . trakcyjny ) czy zwykły rozruchowy.

Jak nic z tego nie jesteś w stanie ustalić to jeżeli konstrukcja pozwala na uzupełnianie wody destylowanej to zrób to. natępnie po prostu podłącz go pod zasilacz laboratoryjny , ustaw maksymalne napięcie na 15,0 V, a maksymalny prąd na 1,5A.

I niech tak sobie z tydzień się ładuje . 

Potem sprawdź ile czasu będzie pracowała na nim ta lodówka ( weź tylko poprawkę że przy tych temperaturach zewnętrznych nawet sprawny aku powinien zasiać lodówkę minimum dwa razy dłużej niż w upały ...).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Jest to na 99% ten Aku:

https://www.dropbox.com/s/ojlvcts0pd8nip1/6135M.pdf?dl=0

Jest to raczej zwykły, mokry akumulator. Nie wiem, niestety ile ma lat, myślę, że około 3-4 i nie wiem, czy był mocno rozładowywany, choć jest to prawdopodobne. Wody nie doleję, jest zamknięty. Dodam jeszcze, że po tym rozładowaniu o te 19 Ah, nawet odpalenie oświetlenia o mocy 20-30 watów powoduje spadek napięcia do 10 z kawałkiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...