Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana reflektora z AC


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

może tutaj ktoś naprowadzi mnie na jakieś wskazówki. Mianowicie miałem zdarzenie z sarną (audi a4 b8) naprawa bezgotówkowo z AC otrzymałem kosztorys i do wymiany jest błotnik, zderzak oraz prawy reflektor ksenonowy i tu właśnie mam do was pytanie czy drugi reflektor też nie powinien zostać zregenerowany albo wymieniony bo wiadomo że różnice w świetle będą duże nowy reflektor będzie świecił mocnej niż poprzedni dodatkowo będzie, różnica w odcieniu lampy, różnica w jakości świecenia, inna barwa światła, widoczna w przejrzystości szkła reflektora. W nowym będzie nowy odbłyśnik żarnika, a w starej pozostanie bez zmian czy to nie powinno też być zrobione w ramach likwidacji szkody w warsztacie.

Ubezpieczyciel twierdzi że nie ma to związku z szkodą i nie chcą nic zrobić, ale według mnie powinni samochód oddać w stanie jak przed kolizją więc dlaczego ja mam jeszcze teraz ponosić koszty żeby regenerować reflektor żeby nie było różnicy.

Nie chodzi mi o wygląd zewnętrzny bo to wiadomo można spolerować klosz i będzie bez większych różnic, lecz chodzi o wnętrze lampy.

Jak by ktoś miał taką przygodę i chciałby się podzielić wskazówkami bardzo będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat nie jest prosty, a Twój opis zbyt lakoniczny. Nie napisałeś, czy ubezpieczyciel uwzględnił taki sam reflektor, czy też tani zamiennik. W tym pierwszym przypadku, rzeczywiście mogą odmówić przyznania dwóch reflektorów, bo odpowiedzialność ubezpieczyciela dotyczy tylko naprawy (przywrócenia do stanu sprzed zdarzenia). W drugim przypadku,  zamiennik oryginalnego reflektora nie spełnia już tego wymogu (przywrócenia do stanu sprzed zdarzenia). Ponadto nie napisałeś, jaką masz opcję polisy AC (naprawa w trybie serwisowym na oryginalnych częściach) naprawa bezgotówkowa z użyciem zamienników, czy też kosztorysowe rozliczenie szkody. Jeszcze inaczej rozliczane są szkody likwidowane z OC sprawcy, bo tam ubezpieczyciel  odpowiada za wszelkie normalne następstwa zaistniałej szkody. Takim następstwem jest konieczność holowania, parkowania i zabezpieczenia uszkodzonego auta, korzystanie z samochodu zastępczego, czy właśnie wystąpienie różnic w intensywności i barwie oświetlenia.

Pozdrawiam.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Naprawa odbywa się bezgotówkowo w ASO, ubezpieczyciel uwzględnił wymianę na oryginalny reflektor. Polisa AC jest z wariantem naprawy w ASO na oryginalnych częściach.

Chodzi o to że w przypadku wymiany jednej lampy ksenonowej będzie duża różnica w mocy świecenia światła (to tak jakby zregenerować tylko jeden odbłyśnik w lampie) co będzie mocno widoczne po zmierzchu, dodatkowo może występować różnica w barwie ledów do jazdy dziennej.

Też według rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 5 marca 2015 r. 
 § 13. 1. Światła pojazdu powinny odpowiadać następującym warunkom ogólnym:
3) światła tego samego rodzaju powinny mieć takie same właściwości świetlne i powinny być umieszczone symetrycznie względem podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu; warunku symetrii rozmieszczenia nie stosuje się do świateł oświetlających tylną tablicę rejestracyjną oraz pojedynczych świateł cofania i przeciwmgłowych tylnych; 

Więc jeżeli pojazd będzie posiadał jeden nowy reflektor, a drugi stary co będzie powodowało różnicę w właściwościach to nie powinno się przyjąć wymiany obu reflektorów.

Znam też przypadki że podczas naprawy warsztatowej były wymieniane oba reflektorów, ze względu iż naprawa nie była by wykonana zgodnie z sztuką, albo z powodu zbyt mocnej różnicy światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to już ten temat się tu przebijał nie raz i tak :

1. Ledy nie będą świecić jaśniej, one zwyczajnie z czasem się wypalają (zaczyna się od mrugania) także różnicę w temperaturze światła ledów masz z głowy. Jedynie niektóre lampy miały inny numer i one miały inną barwę ledów, na co trzeba było zwracać uwagę.

2. Przy na tyle 'nowym' aucie raczej nie ma szans zużycia odbłyśników ale fakt, powinny być chociaż zastosowane oba nowe żarniki, nie tylko jeden.

Raczej wątpie aby poszli z AC na więcej jak drugi żarnik, aby zniwelować różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem warsztacie bo auto jest do odbioru, i okazuje się że nowy reflektor ma zimną barwę ledów (niebieska), a stary ciepłą (żółta), a niby innej nie szło zamówić według katalogu.

Auto zostało dalej na warsztacie, mają wyjaśnić sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...