Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wentylator w A4 B6


KrzysiekPl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Posiadam Audi A4 B6 z 2004 roku, silnik 1.6. Od kilku dni mój wentylator zachowuje się dziwnie. Włącza się 30 sekund po uruchomieniu zimnego silnika, pracuję minute czasami dwie i wyłącza się... Na komputerze pokazuje błąd P 1290, czujnik temperatury płynu na wyjściu chłodnicy. Pytanie który to czujnik i czy na pewno tu jest problem. Półtora roku temu miałem te same objawy i okazało się, że uszkodzony był termostat. Tylko nie pamiętam co wtedy pokazał komputer. Wtedy po wymianie termostatu problem zniknął. Może ktoś miał podobna sytuację... Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej skłaniałbym się ku czujnikowi, zresztą sam wspominasz o konkretnym błędzie, podaje złe dane, komputer przekazuje je dalej i wentylator głupieje.

Termostat nie ma wpływu na uruchamianie wentylatora, steruje jedynie obiegiem płynu w układzie chłodzenia "mały - duży".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej tylko który to ten czujnik "na wyjściu chlodnicy"? Bo o nim mówi ten błąd "P 1290"... Z tego co mówi mechanik to za pracę wentylatora odpowiada ten czujnik z tyłu silnika, G62 a ten z kolei opisywany jest symbolem P 0116 chyba...

Co do termostatu, to też mi się wydaje, że niewiele ma wspólnego z wentylatorem a jednak ostatnio po wymianie problem zginął...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, KrzysiekPl napisał(a):

Bo o nim mówi ten błąd "P 1290"

No właśnie....i ten bym wymienił, koszt pewnie niewielki, tylko nie kupuj jakiegoś no name.

G62 daje info info do ECU i na wskaznik na desce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to jest ten czujnik na dole chłodnicy w samym rogu? Bo coś takiego tam zauważyłem...

Jeśli G62 daje info na wskaźnik na deskę a na desce jest caly czas równiutko 90 stopni to znaczy, że z temperaturą wszystko ok chyba... Nie powinienem przegrzać silnika czy coś w tym stylu... Ogólnie mogę jeździć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, KrzysiekPl napisał(a):

Czyli to jest ten czujnik na dole chłodnicy w samym rogu?

Tak

 

15 minut temu, KrzysiekPl napisał(a):

Jeśli G62 daje info na wskaźnik na deskę a na desce jest caly czas równiutko 90 stopni to znaczy, że z temperaturą wszystko ok chyba... Nie powinienem przegrzać silnika czy coś w tym stylu... Ogólnie mogę jeździć?

Generalnie to, że na wskazniku stoi równo w pionie nie znaczy, że temp. jest cały czas idealnie 90 stopni. Wskazówka nie rusza się do momentu, gdy zostaje przekroczona wartość powiedzmy dozwolona powyżej której wskazówka "idzie" albo w prawo, albo w lewo ( za wysoka lub za niska temperatura.

Teoretycznie dopóki wskazówka jest w pionie nic nie powinieneś przegrzać, ale powiedzmy jeżeli temp by wzrosła, a czujnik jest uszkodzony i nie da sygnału do załączenia wentylatora to może być różnie....

Ja bym nie zwlekał tylko wymienił jak najszybciej.

Edytowane przez AndrzejK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale skoro wentylator włącza inny czujnik niż ten, który pokazuje na temperaturę na desce, to nawet jak wentylator się nie załączy to na wskaźniku temperatura będzie rosła, o to mi chodzi... Więc jeśli obserwuje wskaźnik i jeśli jest te potencjalne 90 stopni to powinno być ok chyba.

Nie bede zwlekal z wymiana, absolutnie. Zabiorę się za to zaraz po majówce, chodzi mi poprostu o codzienne dojazdy do pracy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, generalnie myślisz logicznie, lecz robisz/jezdzisz na własną odpowiedzialność.

Wymień jak to możliwe najszybciej i będziesz miał spokojną głowę, powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem, wiem... może jeszcze w czwartek znajdę chwilę i spróbuję coś podziałać. Mam nadzieję, że to pomoże. Dziękuję Ci bardzo za informacje i porady i życzę miłej majówki ;) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jak Ci się uda wcześniej to tym lepiej i udanej naprawy życzę oraz udanej majówki również:wink:

A z pomocą spoczko, mogłem to pomogłem.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...