Jump to content
IGNORED

[B5 AVG] Wymiana paska alternetora i klimatyzacji


maki1000

Recommended Posts

Witam

Szukam i szukam i nic nie mogę znaleźć.

Od kilku tygodni piszczy mi pasek po włączeniu klimatyzacji. Wyczytałem że najprawdopodobniej będzie to napinacz paska. Z tego co widzę to u mnie są 2 paski oprócz paska rozrządu. Jeden idzie przez alternetor a ten drugi (cieńszy) chyba jest od klimy.

Czy da się wymienić te paski bez ściągania przodu? W którym miejscu jest ten napinacz? Może jest gdzieś jakiś schemat pasków do mojego silnika - bardzo prosiłbym o linka.

Link to comment
Share on other sites

tak bez niczego można powymieniać paski i napinacze bez rozbierania :wink4:

Link to comment
Share on other sites

Da się , powinieneś dać sobie radę

Link to comment
Share on other sites

Panowie jak by ktoś tak na szybko napisał jak to zrobić lub podrzucił linka byłbym bardzo wdzięczny. Z rana chciałem zacząć "zabawe" z paskami ale nie wiem jak się do tego zabrać :(

Link to comment
Share on other sites

Odkręć pokrywy pasków i napewno sam jakoś dojdziesz jak to zrobić...

Link to comment
Share on other sites

Odkręć pokrywy pasków i napewno sam jakoś dojdziesz jak to zrobić...

w 1,9 paski są odsłonięte :cool1:

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli są odsłonięte to jeszcze lepiej ;) Znajdź napinacz i poluzuj ewentualnie nagnij w odpowiednią stronę odpowiednim kluczem i zdejmiesz paski :)

Link to comment
Share on other sites

Aby dostać się do napinacza paska klimatyzacji musisz mieć kanał i zdjąć dolną osłonę silnika inaczej będzie ci bardzo trudno odkręcić napinacz który może też być przyczyną piszczenia. Pasek alternatora zdejmuje sie łatwiej załuż klucz 15 na śrubę którą jest przykręcona rolka napinacza sprężynowego i ciągnąc za klucz w prawa stronę auta a swoją lewą zluzujesz naciąg i zdejmiesz pasek ale aby go wymienić i tak najpierw musisz uporać się z paskiem klimy. Narysuj sobie na kartce jak pasek alternatora oplata te koła można się pomylić i nie założysz paska.

Link to comment
Share on other sites

Zrobione!

Nie miałem kanału więc wjechałem przednimi kołami na krawężnik na którym postawiłem cegłówki.

1) Odkręcamy dolną osłonę silnika - tą przednią

2) Od dołu widzimy napinacz i pasek klimatyzacji.

3) Odkręcamy 2 śruby napinacza (widać je dość dobrze) kluczem imbusowym 6 - w moim przypadku nasadka z imbusem 6 (kingtony) okazała się za słaba i złamałem klucz. Popsikałem trochę w40 (oczywiście zasyfiając przy tym troche pasek- który i tak chciałem wymienić ) i skoczyłem w tym czasie po kolejny klucz. Tym razem się udało.

4) Wyciągamy napinacz i sprawdzamy jak chodzi - mój miał spore luzy na boki i chodził strasznie lekko. Jak zakręciłem rolkę reką to kręciła się przez 30s.

5) Zakładamy nowy pasek i napinacz - przy dokręcaniu pasek naciągamy kluczem oczkowym nr 17 który zakładamy na napinacz.

Jeszcze jedno: gdy chcielibyśmy zdemontować pasek wlielorowkowy alternatora to i tak musimy najpierw pozbyć się paka klimy, bo inaczej nie wyciągniemy tego drugiego :)

U mnie pasek wyglądał jak nowy, oryginalny audi i w ogóle :). Stwierdzam więc, że ktoś pasek wymienił a napinacz zostawił stary.

Po wymianie paska i napinacza piszczenie ustało jak ręką odjął !!!

Koszt całej operacji:

Pasek (bosch) - 14zł (niektórzy na forum piszą że paski boscha są kiepskiej jakości - ja zawsze takie zakładałem no swoich aut i jeszcze nigdy się nie zawiodłem )

Napinacz paska klimatyzacji (Ruville) - 82zł

PS.

Gdy pojechałem do mechanika przed naprawą, krzyknął sobie za robociznę ok 160zł + części, twierdząc że trzeba ściągać cały przód :)

Także satysfakcja z samodzielnej wymiany mega wielka !

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Przed montażem warto sprawdzić czy pod zakryciem łożyska w rolce napinacza klimatyzacji znajduje się smar. Osobiście miałem przypadki, że w oryginalnym napinaczu oraz drugim Ruvilla było zero smaru. Łatwo to sprawdzić zdejmujemy plastikowy dekielek i małym srubokretem podważamy przy wewnętrznej szali łożyska zakrycie i delikatni zdejmujemy zakrycie nastepnie można nałożyć smaru i założyć boczne zakrycie. Warto to zrobić nie bedzie szumieć i posłuży dłużej. Mozna taki zabieg zrobić też na założonym napinaczu co osobiście robiłem u siebie.

Link to comment
Share on other sites

Jak będzie wyglądało samo ściągniecie paska sprężarki klimatyzacji, aby ją unieruchomić, też trzeba od spodu napinacze odkręcać, czy dało by radę od góry ?  Do ściągnięcia czynnika przed rozszczelnieniem sprężarka powinna być na chodzie ? czy mogę wcześniej zdjąć ten pasek ? Sorry nie tan dział chyba :)

Edited by ferdek77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...