Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Upoważnienie do sprzedaży samochodu.


Artur_Audi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie odnośnie sprzedaży samochodu przez upoważnienie.

1. Człowiek chce kupić ode mnie samochód.

2. Płaci za samochód a ja wystawiam mu upoważnienie do dalszej sprzedaży samochodu.

3. Za 2-3 tygodnie sprzedaje dalej samochód i podpisuje umowę między mną a kupującym.

Pytanie moje jest następujące:

Co się dzieje w momencie, gdy ktoś dysponuje moim samochodem (podpisalem upoważnienie), tj jak sprawa wygląda z dochodzeniem ewentualnych niepewności (np. mandat przez fotoradar, wypadki itp).

Czy to upoważnienie do sprzedaży wystarczy, żeby udowodnić, że to nie ja, a ten który dysponuje samochodem spowodował ewentualną szkodę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jesteś kryty, gdyż masz umowę, z której wynika, że od dnia .... użytkownikiem/posiadaczem samochodu jest osoba .... czyli mandaty idą na tamtą osobę.

Natomiast wypadki uderzą w Twoje zniżki - nieważne kto prowadził, ważny kto ubezpieczył samochód.

Według mnie, sprzedaj samochód temu gościowi. On ma miesiąc czasu na jazdę na Twoim ubezpieczeniu, ale szkody idą już na jego konto. Jeżeli nie przerejestruje samochodu na siebie, to i tak go może sprzedać następnej osobie - będzie miał kartę pojazdu, dowód + umowę zakupu, więc nie widzę przeszkód aby mógł go dalej sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Spisz umowę kupna-sprzedaży i po kłopocie. Gość idzie tylko do skarbówki i reguluje sprawy finansowe i zgłasza, że samochód jest nabyty na handel i nie bedzie rejestrowany. Po sprzedaży też bedzie musiał zapłącić podatek od wzbogacenia sie (od wartości, którą przyciął na samochodzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy samo takie upoważnienie daje mi jakieś zabezpieczenie w razie czego??

Prawdziwe zabezpieczenie daje Ci tylkop umowa spisana notarialnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...