Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Panewki-wymiana-teoria-pytania


triodak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Naczytałem się sporo na temat wymiany panewek. Trochę wniosków a potem pytania.

panewka.jpg

1.Sugeruje sie że panewki mogły się zużyć gdy:

-coś zaczyna w silniku pukać przy jakimś określonym zakresie obrotów a czasami przy pełnym zakresie

-miga kontrolka braku smarowania

2.Ocena wizualna stanu panewek przez ich demontaż (najczęściej od strony miski olejowej).

A -mocno zajechane panewki (głębokie zużycie), wtedy najczęściej też wał jest już owalny

B -/normalnie zużyte panewki/

C -wżery jak na załączonym obrazku

Przy rozkręcaniu korbowodów nie wolno pomieszać odkręcanych stopek miedzy sobą. Śruby są specjalnie wzmacniane jednorazowego użytku (na pewno?). Dokręcane xx Nm+ 1/2 (1/4)obrotu.

3.Naprawa

A -Wymiana panewek w/g oznaczenia wału/bloku + szlif wału. Ze względu na cenę polecane jest dorwanie innego wału z blokiem.

B - Nie trzeba wymieniać ale jest to zalecane/dozwolone/korzystne?

C - Trzeba wymienić.

Moje pytanie.Czy wymiana panewek może zaszkodzić? Odnośnie (B).

Wyczytałem że wymiana panewek jest przewidziana przez producenta po wiekszych przebiegach (200tyś km i więcej). Zamiast czekać aż luzy i ubytek ciśnienia oleju mocniej zużyją wał warto dać nowy zestaw panewek pamiętając o ich docieraniu (do 1tys km). Wiem że wiele silników daje rade na oryginalnych powyżej 500tys ale jeśli chce by silnik służył mi dobrze i długo to wymianę uważam za rozsądna.

Czy to jest prawidłowe postępowanie/rozumowanie? Jakie mogą być efekty uboczne jeśli istnieją?

Proszę o opinię mechaników :)

/Link do ciekawego postu o wymianie panewek i ze zdjęciami/

http://www.audi80.pl/1z-b4-uszkodzona-panewka-glowna-vt39793.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana -oszukiwanie siebie samego,zużyty materiał z panewki częściowo przylgnął do wału,pomiar przyrządami dopiero pokaże że wał jest owalny.Szlif dobrze zrobiony z polerowaniem daje możliwy przebieg ok.200tys.km.Max 2 szlif .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...