Nie rozumiem, 5w40, "5" - gęstość zimowa, im niższa tym silnik lżej ma odpalać w zimie, "40" - gęstość letnia, im wyższa tym lepsze właściwości ma przy wysokich temp.
Ok, dzięki a powiedz dlaczego 5w50 nie jest dobry do 1.8t? W wysokich temp lepiej utrzymuje film olejowy.
Do 1.8t lepiej zalać 5w40 castrola czy 5w50 mobila? Czym te oleje różnią się i czym to grozi dla silnika? Gdzieś czytałem, ze 5w50 wycisza silnik bo ma inne właściwości i lepszy do wysilonych maszyn ale do turbo też?