NASTAWY PODSTAWOWE : Przed wykonaniem nastaw robimy skan, jeżeli pojawią się błędy kasujemy je i sprawdzamy ponownie czy powróciły jeśli tak usterki muszą zostać naprawione. UWAGA !!! jest to warunek konieczny aby wykonać nastawy podstawowe. Przyczyny błędów muszą fizycznie zostać usunięte/ naprawione. Brak zapisanych błędów w sterowniku. Uruchamiamy silnik, kllimatyzację ustawiamy w tryb AUTO: Wchodzimy w 08 klima ---> 04 - Basic Settings Potwierdzamy Wpisujemy numer grupy 001 i klikamy [Go] Czekasz i obserwujesz oraz słuchasz. Wszystkie silniczki sterowania klap przejadą sobie od jednego końca do drugiego,w celu ustalenia pozycji krańcowych. Po zakończeniu na ekranie pojawiają się w każdej pozycji zera (0). Jest to znak, że nastawy podstawowe zakończyły się. Jeszcze raz dla pewności sprawdzamy czy nie pojawiły się błędy i kończymy pracę VAG-a. Od tej chwili możemy cieszyć się ponownie prawidłową pracą naszej automatycznej klimatyzacji. POMOCNE TEMATY Z FORUM : WYMIANA I CZYSZCZENIE : http://a4-klub.pl/index.php?/topic/45281-wymiana-adaptacja-nastawy-klimatronika-a4-b6-b7/#entry622101 http://a4-klub.pl/index.php?/topic/202222-naprawa-oraz-czyszczenie-silniczkow-silownikow-klap-klimatronika/#entry2811482 http://a4-klub.pl/index.php?/topic/119271-bledy-silnikow-klap-nagrzewnicy-rozmieszczenie-opis-nastawy-podstawowe/page-5?p=4211482#entry4211482 http://docs4.chomikuj.pl/2331806091,PL,0,0,Klimatronik-silniczki.docx Poniżej rysunki poglądowe silniczków klap. oraz fotka z mojej A:
Nie sfotografowałem silniczka po stronie kierowcy, bo tam jest tylko jeden i nie ma możliwości pomylenia się Co do oznaczeń. Wszystkie mają ten sam początek: 8E1 820 511 oraz oznaczenie literowe (podane na końcu, a w nawiasie oznaczenie następnika - jeżeli występuje): 2 - silnik nastawczy klapy dławienia powietrza - jasnoniebieski [V71] - F (M) 3 - silnik nastawczy możliwości zamkniętego obiegu powietrza - niebieski [V113] - D (L) 4 - silnik nastawczy klapy rozmrażania - zielony [V107] - B (J) 5 - silnik nastawczy klapy regulacji temperatury lewy - czerwony [V158] - G 6 - silnik nastawczy klapy w przestrzeni na nogi - biały [V70] - K 7 - silnik nastawczy klapy regulacji temperatury prawy - fioletowy [V159] - H SILNICZKI STEROWANIA KLAPAMI KLIMATRONIC : Audi A4 B6 (2001-2004r.)
Audi A4 B7 (2004-2008r.)
8E1820511 - silnik nastawczy klapy regulacji temperatury LEWY - czerwony (V158)
8E1820511A - silnik nastawczy klapy regulacji temperatury PRAWY - fioletowy (V159)
8E1820511B - silnik nastawczy klapy rozmrażania - zielony (V107)
8E1820511C - silnik nastawczy klapy w przestrzeń na nogi - biały (V70)
8E1820511D - silnik nastawczy obiegu zamkniętego powietrza - niebieski (V113)
8E1820511F - silnik nastawczy klapy dławienia powietrza - jasnoniebieski (V71)
Jak widać, te silniczki, które padają najczęściej doczekały się swoich nowszych wersji Każdy silniczek jest zasadniczo identyczny - różni się jedynie ramieniem, którym obraca, więc możliwe jest na przykład przełożenie potencjometrów między kolorami ************************************************************************************************************************************* Post kolegi Dajmon
Czytając te wszystkie wypowiedzi, to jedna rzecz mnie zastanawia. Nie widziałem w żadnym poście choćby jednego screen'a z Vag'a reprezentującego przedstawione czujniki temp. i ich wartości aktualnie odczytane.
Ja próbuję u siebie w samochodzie wytłumaczyć dla siebie choćby, dlaczego temp. na FIS'ie jest kalkulowana i czy również jest u Was kalkulowana:Temp. na FIS'ie - kalkulowana - Audi A4 B6/B7 - Audi A4 Klub Polska
Mając tą informację, można wówczas ocenić z jaką temp. klimatronik ma do czynienia i podaje zimne lub gorące powietrze.
Oczywiście należy zauważyć, że potencjometry w silniczkach nie są poprzecierane lub dźwignie i odpowiadające im "bieżnie ślizgowe" nie zacinają się - lekko pracują/poruszają się.
------------------------------------------------------------
Dzisiaj rano przed uruchomieniem silnika sprawdziłem kilka rzeczy. Zrobiłem screen'y. Przedstawiają one klapy jak poniżej. Może komuś się przydadzą te informacje. Może takie same nastawy macie i Wy.
Screen'y poniżej to uruchomiony silnik. Analizowałem załączanie przycisku Econ na klimatroniku.
Econ _OFF
Econ_ON
Nie wiem co oznacza 44.4%, które miałem cały czas podczas uruchomionego silnika.
Na screen'ie poniżej występuje komórka, w której jest temperatura 21st.C
Jak widać z "labelki", jest to "Dash Panel Temp. (G65)".
Dodam, że klimatronik ustawiony miałem na 19st.C
Nie wiem co reprezentuje określenie "Dash Panel Temp. (G65)". Czy jest ono prawidłowo określone dla wartości przedstawianej w stopniach celcjusza, tzn. czy jest to G65. Czytałem że ten G65 związany jest z ciśnieniem w obiegu klimatyzacji, a tu mam temperaturę.
Interesuje mnie jeszcze jedno. Gdzie mogę znaleźć na VAG'u temperaturę wewnątrz pojazdu z uwagi na ustawioną temp. 19st.C na klimatyzatorze.
----------------------------------------------------------------
Wychodzi na to, że:
011,0,Dash Panel Temp 011,1,Click For Info,,Readout of dash panel temperature sensor -G56 in °C 011,2,Click For Info,,Speed of temperature sensor blower -V42 in rpm\nabove 2000 rpm - blower speed OK\nbelow 2000 rpm - blower -V42 not moving freely, replace 011,3,Click For Info,,Coolant temperature in °C received from data bus system 011,4,Click For Info,,Operation of output to increase idling speed\n= off - no increase in idling speed requested by operating and display unit -L255\n= on - increase in idling speed requested by operating and display unit -J255.
Więc w "labelce" w moim VAG'u jest błąd i powinien być G56 zamiast G65.
Czujnik G56 z poniższej rozpiski:
to czujnik temp. wewnętrznej i znajduje się (pewnie wiecie) za kratkami klimatronika.
Coś mi się wydaje, że ten czujnik temp. , pewnie termistor (zalutowany) jest winowajcą zaniżania lub zawyżania temperatury.
---------------
Tutaj znalazłem tez info na temat G56:
Forum AUDI TECH TEAM - czujnik temperatury tablica przyżądów G56
tylko że to A6 C6
--------------------------
I jeszcze jeden błąd w labelce, tuż obok temp. jest podana wartość obrotów wentylatorka, który zasysa powietrze z wnętrza samochodu:
011,2,Click For Info,,Speed of temperature sensor blower -V42 in rpm\nabove 2000 rpm - blower speed OK\nbelow 2000 rpm - blower -V42 not moving freely, replace
Gdy ten V42 ma powyżej 2000rpm/min (above 2000), to jest OK. Gdy ma poniżej (below) 2000rpm/min to do wymiany lub do przeczyszczenia (np. łożysko, zaciera się).