Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Kto policzy mi pojemność skrzyni basowej


Pepitopl86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam głośnik http://manuals.harman.com/INF/CAR/Boxes%20and%20Parameters/1050W.pdf i za bardzo nie potrafię obsługiwać programu do obliczania skrzyń basowych udało mi się wyliczyć że przy obudowie zamkniętej skrzynia ma mieć 24l. Zależy mi na tym żeby zabudowa zajmowała minimum miejsca w bagażniku. Sztywny wymiar to 370mm x 930 mm na tej powierzchni chcę zabudować wzmacniacz ale będzie on przegrodzony osobno więc znajdzie się ktoś odważny i podejmie się wyzwania.... A jak nie to chociaż powiedzcie jak policzyć pojemność skrzyni której podstawa jest większa od górnej płyty.. leczę na was

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent podaje dla tego głośnika ~21L netto więc, skrzynka powinna mieć jakieś 23-24L.

Nie bardzo rozumię z czym dalej masz kłopot? Podstawowe wzory na objętość znajdziesz na wikipedii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam głośnik http://manuals.harman.com/INF/CAR/Boxes%20and%20Parameters/1050W.pdf i za bardzo nie potrafię obsługiwać programu do obliczania skrzyń basowych udało mi się wyliczyć że przy obudowie zamkniętej skrzynia ma mieć 24l. Zależy mi na tym żeby zabudowa zajmowała minimum miejsca w bagażniku. Sztywny wymiar to 370mm x 930 mm na tej powierzchni chcę zabudować wzmacniacz ale będzie on przegrodzony osobno więc znajdzie się ktoś odważny i podejmie się wyzwania.... A jak nie to chociaż powiedzcie jak policzyć pojemność skrzyni której podstawa jest większa od górnej płyty.. leczę na was

z tego co zrozumiałem to chcesz zrobić "skrzynkę" na kształt graniastosłupa o podstawie trapezu prostokątnego :mysli:

z tego co się orientuje nie ma wzoru objętości na tą bryłę , musisz ją podzielić opuszczając wysokość pod kątem 90 stopni, powstanie Ci graniastosłup prostokątny (wszystkie ściany to prostokąty) i graniastosłup o podstawie trójkąta prostokątnego,

obliczasz objętość jednego i drugiego i masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc :good:[br]Dopisany: 16 Październik 2010, 12:22_________________________________________________Jeszcze jedno pytanie. Pracuję w zakładzie produkującym meble tapicerowanie do zrobienia zabudowy ma do wyboru płyty: wiórową 18mm, MDF 10/12 mm, sklejkę drewnianą 20/22 mm. Z czego zrobić zabudowę? Czy wygłuszać ją pianką tapicerską, filcem 400gram czy nie pchać nic do środka. Jeżeli proponujecie jakieś wygłuszenie to co i jaką grubość materiału wygłuszającego zastosować. :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Pracuję w zakładzie produkującym meble tapicerowanie do zrobienia zabudowy ma do wyboru płyty: wiórową 18mm, MDF 10/12 mm, sklejkę drewnianą 20/22 mm. Z czego zrobić zabudowę? Czy wygłuszać ją pianką tapicerską, filcem 400gram czy nie pchać nic do środka. Jeżeli proponujecie jakieś wygłuszenie to co i jaką grubość materiału wygłuszającego zastosować. :mysli:

najlepszy byłby mdf ale 20/22mm, przy zamkniętej niczym nie musisz wygłuszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak bym MDF skleił wikolem i zszył zszywkami 20mm chyba wytrzymało by to ciśnienie przecież głośnik nie jest potężny :mysli:

teoretycznie tak, nigdy tego nie praktykowałem, chodzi o dobre tłumienie i dlatego mdf, bo ma dobre właściwości tłumiące

co do wikola to nie wiem jak się będzie zachowywał np. w zimie przy dużej wilgotności, a te zszywki sobie daruj, jak skleisz płyty, zostaw je na kilka dni pod jakimś ciężarem, a jak będziesz składał skrzynkę i to i tak pasuje ją pozkręcać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... przy zamkniętej niczym nie musisz wygłuszać

...a przy otwartej??

Paczkę możesz śmiało zrobić z 2x10mm mdf.

Płyty kleisz wikolem, skręcasz i uszczelniasz silikonem.

Rodzaj oraz ilość wytłumienia skrzynki zamkniętej dobierasz doświadczalnie kiedy paczka będzie już gotowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie rozchodzi się o sztywność i co za tym idzie częstotliwość rezonansową, mdf ma około 14 Hz więc poniżej granicy słyszalności i nie ma prawa "brzęczeć". Płyta wiórowa z tego co pamiętam ma około 300 Hz. Źródła danych niestety nie pamiętam bo dokształcałem się już jakiś czas temu podczas projektowania własnej skrzyni.

Producent podaje dla tego głośnika ~21L netto więc, skrzynka powinna mieć jakieś 23-24L.

Dlaczego 23-24? W pdf producenta stoi 21,24 [l] już z objętością zajmowaną przez głośnik

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Dlaczego 23-24? W pdf producenta stoi 21,24 [l] już z objętością zajmowaną przez głośnik

Pozdrawiam.

Mój błąd, nie doczytałem (INCLUDES DRIVER DISPLACEMENT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowa skrzynia 21,24 [l], zrzut z programu BassBox 6 Pro. Grubość ścianek 20 [mm] tak jak kombinujecie 2 x 10 [mm], chociaż osobiście klejenie płyt jakoś do mnie nie przemawia, ciekaw jestem czy nie rozejdą się podczas skręcania. w momencie skręcania płyt wkręt będzie wchodził dokładnie między te klejone płyty i je rozpychał)

przykladowaskrzynka.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście ciekaw jestem czy pomysł z zszywkami zda egzamin.

Pamiętaj że priorytet przy skrzyni zamkniętej to szczelność, domyślam się że skoro robisz to w zakładzie to płyty pójdą na cnc i ze spasowaniem nie będzie problemu.

A i wymiary na rysunku są oczywiście zewnętrzne, zapomniałem zaznaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli otwory pod wkręty będą nawiercone odpowiednim wiertłem, a płyty solidnie sklejone, to nie powinny się rozchodzić.

Jeśli już dojdzie do rozwarstwienia, to można kolejnym wkrętem złapać rozchodzące się płyty.

Co do zszywek to jestem bardzo sceptycznie nastawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...