Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 AFB] Zwrot pieniędzy z OC i AC po sprzedaży auta.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

Ponad miesiąc temu sprzedałem auto ktore mialo OC i AC do lutego 2008, wiec nalezy mi sie zwrot za kilka miesiecy... Czy to normalne ze czekam ponad miesiąc a Warta nie zwraca mi kasy? Ich nie obowiazuja jakieś terminy?

Z góry dzieki za odpowiedz i sorry jesli temat był, ale nie znalazłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w warcie, ja mialem w HDI otzrymalem zwrot po ok 2 miesiacach. Najlepiej zadzwon do przedstawiciela u ktorego ubezpieczales i sie zapytaj jak to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialem z agentką u której ubezpieczam, to marudziła, że może dłużej potrwac bo papiery muszą iśc do Lublina i takie tam bzdery. Wku..... sie bo nie zapłaciłem 100 zł mandatu przez 1,5 miesiaca od wystawienia i dostalem tytuł wykonawczy... a jak czlowiekowi należy sie zwrot pieniedzy z ubezpieczenia to trzeba czekac i nic nie mozna zrobic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jesteś pewien że ten kto kupił od ciebie to auto nie przepisał sobie na siebie tego ubezpieczenia?jeśli tak zrobił to zapomnij o kasie :thumbdown: a jak nie przepisał to musiał pierw wypowiedzieć to twoje ubezpieczenie a na kase jeszcze poczekasz. ja sprzedałem poprzednią furke na początku pażdziernika i dopiero teraz babka z ubezpieczalni dzwoniła i kasa przyjdzie za jakiś tydzień :angry:

więc tak to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzedawca musi przedstawic umowe sprzedazy w ubezpieczalni, nie ma opcji przepisania bez zgodny poprzedniego wlasciciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzedawca musi przedstawic umowe sprzedazy w ubezpieczalni, nie ma opcji przepisania bez zgodny poprzedniego wlasciciela.

- głupoty piszesz, tak było przed zmianą przepisów, teraz nie można odzyskać OC bez wypowiedzenia umowy przez nabywcę.

Myślę, że ponizszy artykuł z Super Expressu wszystko wyjaśni:

OC - kłopotliwe ubezpieczenie

Jak uniknąć problemów ze zwrotem składki

Kupno obowiązkowej polisy OC to często spory wydatek. Nic więc dziwnego, że ci, którzy sprzedają swoje auta, chcą odzyskać pieniądze za okres, w którym już nie będą korzystali z tego ubezpieczenia.

Kiedyś ze zwrotem składki za OC przy sprzedaży pojazdu nie było problemów. Trzeba było tylko tam, gdzie mieliśmy wykupione to ubezpieczenie, przedstawić dowód sprzedaży w postaci spisanej z kupującym odpowiedniej umowy i po sprawie. Teraz to wcale nie wystarcza.

Warunek zwrotu

Według bowiem obowiązujących przepisów kupujący auto zarejestrowane już w kraju ma możliwość kontynuowania polisy OC sprzedającego. Wystarczy tylko, że nie wypowie na piśmie tej umowy w ciągu 30 dni od daty kupna pojazdu. Wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym sprzedający zawarł umowę OC, przelicza nową składkę dla kupującego z uwzględnieniem przysługujących mu zniżek lub zwyżek z tytułu m.in. bezszkodowej jazdy.

Sprzedający z tego tytułu nie odzyska nic ze swojego OC i trudno się zgodzić z takim przepisem. Jeśli natomiast kupujący wypowie umowę OC, to sprzedającemu przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Licz na siebie

Z sygnałów od naszych Czytelników wynika, że nie idzie to z automatu, bo urzędnicy z firm ubezpieczeniowych tak potrafią interpretować przepisy, że od sprzedającego żądają, aby ten przedstawił dowód, iż ten, kto kupił od niego auto, wypowiedział jego polisę OC. W praktyce jest to często niewykonalne, choćby z powodu braku kontaktu z nowym właścicielem naszego auta.

Skoro więc przepisy są krzywdzące i nieprecyzyjne, lepiej wziąć sprawy we własne ręce i jeszcze przed sprzedażą auta zastanowić się, w jaki sposób można będzie odzyskać pieniądze za niewykorzystaną polisę OC albo co zrobić, żeby zminimalizować możliwe z tego tytułu straty. Naszym zdaniem jest kilka sposobów. Wybór jednak zależy od różnych okoliczności.

Kilka sposobów na rozliczenie OC przy sprzedaży auta

1. Zapis przy umowie

Jeśli kupujący oświadcza, że nie będzie korzystał z naszego OC, warto ten fakt (o czym również wspomina rzecznik ubezpieczonych) odnotować. Może to być stosowny zapis w umowie kupna-sprzedaży. Będzie to wiarygodny dowód, gdyby trzeba było dochodzić swoich spraw na drodze sądowej. Jeszcze lepiej, gdyby było to odpowiednio sformułowane pismo zaadresowane do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy zawarte OC. W taki druk można się zaopatrzyć wcześniej u swojego ubezpieczyciela. Wtedy już nie będzie żadnych problemów, żeby odzyskać zwrot ze składki OC.

2. Dolicz do ceny

Każdy, kto sprzedaje swój pojazd, zawsze zakłada jakąś minimalną cenę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tej ceny doliczyć kwotę za okres, kiedy już nie będzie korzystał z opłaconej na cały rok polisy OC (jeśli płaci w ratach, to inna sprawa). W pewnych sytuacjach ten wzrost ceny będzie jednak na tyle duży, że może działać odstraszająco na potencjalnego nabywcę. W sumie jest to może najłatwiejszy, ale jednocześnie często najtrudniejszy wariant rozliczenia OC w praktyce.

3. Sprzedaż końcowa

Bardzo wiele osób, żeby uniknąć problemów z rozliczaniem swojego OC za niewykorzystany okres, sprzedaje swoje dwa lub cztery kółka na krótko przed wygaśnięciem polisy tego obowiązkowego ubezpieczenia. Duży kłopot to to, czy przed końcowym terminem znajdzie się nabywca. W przeciwnym razie trzeba będzie znowu wykupić OC i problem z jego rozliczeniem znowu się pojawi. Kolejnym minusem jest to, że są sytuacje, kiedy nie można czekać ze sprzedażą pojazdu aż do niemal samego końca trwania umowy OC. W sumie podobnie jak doliczenie OC do ceny pojazdu to również ryzykowny sposób na rozliczenie tego ubezpieczenia.

4. Miesięczna składka

Zdecydowanie w najlepszej sytuacji są ci, którzy opłacają polisę OC w miesięcznych ratach, bo problem rozliczenia tej polisy za niewykorzystany okres ich praktycznie nie dotyczy. Sprzedając bowiem swój pojazd, co najwyżej mogą jeszcze zapłacić jedną ratę, ale niekoniecznie. Oczywiście muszą niezwłocznie swojemu ubezpieczycielowi przedstawić dowód sprzedaży w postaci podpisanej przez obie strony umowy kupna-sprzedaży.

Bądź obowiązkowy

Jeśli sprzedajesz swój pojazd, masz obowiązek przekazać kupującemu dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Powinieneś również, i to we własnym interesie, jak najszybciej powiadomić o fakcie sprzedaży swojego ubezpieczyciela.

Dowód deklaracji

Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych

- Zwrot niewykorzystanej części składki za umowę OC przekazaną nabywcy przy sprzedaży auta możliwy jest tylko wtedy, gdy nabywca wypowie tę umowę w określonym terminie, czyli przed upływem 30 dni od daty nabycia auta.

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy nabywca deklaruje, że nie będzie korzystał z umowy OC sprzedającego, bo chce się ubezpieczyć w innym towarzystwie. W rzeczywistości jednak nie robi tego, o czym nie informuje zbywcy, który na próżno oczekuje na przysługujący mu zwrot części składki za jego umowę OC. Jeśli zbywca auta ma kontakt z nabywcą, to powinien wówczas zwrócić się do niego o zwrot części składki za polisę OC, z której, wbrew wcześniejszemu oświadczeniu, jednak korzysta. W przypadku, gdy nabywca nie chce dobrowolnie tego zrobić, pozostaje nam jedynie droga sądowa.

Musimy jednak pamiętać, że wtedy to my musimy udowodnić przed sądem, że kupujący oświadczył, iż nie będzie korzystał z naszej umowy OC i nie rozliczył się z niej. Do tego potrzebni są wiarygodni świadkowie, a z tym może być bardzo trudno. Inaczej byłoby, gdyby to oświadczenie nabywcy zostało jeszcze dodatkowo zapisane, na przykład w umowie sprzedaży auta.

autor: Maciej Fabijański

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jesteś pewien że ten kto kupił od ciebie to auto nie przepisał sobie na siebie tego ubezpieczenia?jeśli tak zrobił to zapomnij o kasie :thumbdown: a jak nie przepisał to musiał pierw wypowiedzieć to twoje ubezpieczenie a na kase jeszcze poczekasz. ja sprzedałem poprzednią furke na początku pażdziernika i dopiero teraz babka z ubezpieczalni dzwoniła i kasa przyjdzie za jakiś tydzień :angry:

więc tak to wygląda

Auto sprzedałem i nastęnie wyrejestrowałem w Urzędzie komunikacji, na drugi dzień dałem komplet dokumentów (wypowiedzenie umowy OC i AC rowniez) Agentce co mi auto ubezpiecza... facet który kupił mial ubezpieczyc w innej firmie, takze sprawa klarowna a kasy jak nie bylo tak nie ma :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jesteś pewien że ten kto kupił od ciebie to auto nie przepisał sobie na siebie tego ubezpieczenia?jeśli tak zrobił to zapomnij o kasie :thumbdown: a jak nie przepisał to musiał pierw wypowiedzieć to twoje ubezpieczenie a na kase jeszcze poczekasz. ja sprzedałem poprzednią furke na początku pażdziernika i dopiero teraz babka z ubezpieczalni dzwoniła i kasa przyjdzie za jakiś tydzień :angry:

więc tak to wygląda

Auto sprzedałem i wyrejestrowałem w Urzędzie komunikacji, a na drugi dzień dałem komplet dokumentów Agentce co mi auto ubezpiecza... facet który kupił mial ubezpieczyc w innej firmie, takze sprawa klarowna a kasy jak nie bylo tak nie ma :>

Czy masz na piśmie oświadczenie kupującego, że rezygnuje z twojego OC?

Jak nie, to jeżeli w ciągu 30dni do ubezpieczyciela nie dotrze pismo z wypowiedzeniem OC od kupującego, to możesz się pożegnać z jakimkolwiek zwrotem...

Rozumiem, że wypowiedzenie OC podpisał kupujący?

W takim wypadku nie widzę przeszkód dla zwrotu OC -> tel. do ubezpieczyciela, niech wyjaśnią opóźnienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jesteś pewien że ten kto kupił od ciebie to auto nie przepisał sobie na siebie tego ubezpieczenia?jeśli tak zrobił to zapomnij o kasie :thumbdown: a jak nie przepisał to musiał pierw wypowiedzieć to twoje ubezpieczenie a na kase jeszcze poczekasz. ja sprzedałem poprzednią furke na początku pażdziernika i dopiero teraz babka z ubezpieczalni dzwoniła i kasa przyjdzie za jakiś tydzień :angry:

więc tak to wygląda

Auto sprzedałem i wyrejestrowałem w Urzędzie komunikacji, a na drugi dzień dałem komplet dokumentów Agentce co mi auto ubezpiecza... facet który kupił mial ubezpieczyc w innej firmie, takze sprawa klarowna a kasy jak nie bylo tak nie ma :>

Czy masz na piśmie oświadczenie kupującego, że rezygnuje z twojego OC?

Jak nie, to jeżeli w ciągu 30dni do ubezpieczyciela nie dotrze pismo z wypowiedzeniem OC od kupującego, to możesz się pożegnać z jakimkolwiek zwrotem...

Tak mam jego wypowiedzenie... przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży dzwonilem do Agentki i wlasnie powiedziala zeby kupujący takie wypowiedzenie napisał.... Czy w przypadku kompletu dobrych dokumentów Warte obowiązują jakies terminy na zwrot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 2 lata temu czekałem na zwrot OC/AC w PZU niecałe 2 tygodnie i kasa była na koncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...