Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Czyszczenie układu klimatyzacji po zatarciu sprężarki


disem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Pytanie moje dotyczy sposobu czyszczenia układu klimatyzacji (przewody, chłodnica itd.) po zatarciu się sprężarki. U mnie potrzebne jest płukanie układu bo w jest pełno opiłków, co widać po rozkręceniu przewodów w okolicach podszybia (jest tam dysza, która ma za zadanie wyłapywać syfy). Jeśli są tam opiłki to układ do płukania!!!

Wszędzie gdzie pytam taka operacja kosztuje sporo (ok 400zł) i stąd moje pytanie czy da sie zrobić to samemu.

Czy ktoś próbował już rozkręcać wszystkie elementy układu klimatyzacji? Może ktoś ma schemat instalacji?

Zastanawiam sie czy można przewody np. przedmuchać powietrzem albo przepłukać Kärcherem? I czy da sie tak wyczyścić chłodnice klimatyzacji? (podobno trzeba ją wymienić przy takiej awarii, bo nie da sie jej dobrze wyczyścić)

Proszę o wypowiedź osób, które mają juz taką naprawę za sobą lub widzą jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnym karcherem, broń Boże! Elementy układu nie powinny mieć kontaktu z wodą. Jeżeli już płukać samodzielnie to benzyną ekstrakcyjną, ale uważam że jeżeli ktoś się tego podejmie za 400 zł to szkoda czasu bo cena jest dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informacje.

Tak przypuszczałem, że woda odpada a benzyną to raczej będzie ciężko wypłukać samemu.

Po prostu wydaje mi sie, że 400zł za podpięcie maszyny i przepłukanie układu (15min) to dużo i chciałem to sam w jakiś sposób zrobić.

Z ilości odpowiedzi widzę, że chyba nikt sam nie próbował wyczyścić przewodów.

Może ktoś jest w stanie wskazać mi miejsce gdzie jest w układzie parownik i skraplacz i jaki jest dostęp do tych części?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie maszyną? Myślałem, że miałoby to wyglądać zgodnie ze sztuką, układ zostałby rozebrany i element po elemencie przepłukany, w tym kontekście cena 400 zł byłaby nawet bardzo dobra. Skraplacz masz na pasie przednim przed chłodnicą, dostęp dobry, parownik w desce rozdzielczej za schowkiem, dostęp jest gówniany, ale można by go płukać bez demontażu zwłaszcza, że opiłki powinny zostać w dyszy rozprężnej. Większość opiłków zawsze zostaje w skraplaczu i osuszaczu bo są po stronie wysokiego ciśnienia zaraz za sprężarką, ale profilaktycznie płuczemy całość żeby potem nie było reklamacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majkel_majki - możesz podzielić sie informacją jak przebiega i czym sie płuka rozebrane elementy układu ? domyślam sie że parownik to to samo co skraplacz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeśli masz dostęp do kompresora to ja na Twoim miejscu kupiłbym z 10L benzyny ekstrakcyjnej pistolet do konserwacji taki ze zbiornikiem aby wlać benzyne i heja dobrze przepłukać cały układ i musi być ok jak się dobrze przyłożysz. Nawet poodkręcać wszystkie rurki tylko skraplacz i parownik na aucie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego disem, układ się rozbiera, sprężarkę i osuszacz złomuje, przedmuc**je i płucze poszczególne elementy specjalnym płynem, czy chociaż benzyną ekstrakcyjną. Do tego skraplacz najlepiej profilaktycznie wymienić bo nie masz gwarancji, że wydmuchasz z niego wszystkie opiłki, które powędrowałyby dalej do dyszy rozprężnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majkel_majki - możesz podzielić sie informacją jak przebiega i czym sie płuka rozebrane elementy układu ? domyślam sie że parownik to to samo co skraplacz ?

Układ klimatyzacji powinno płukać się specjalnym płynem. Płukaniu można poddać cały układ lub poszczególne elementy. W praktyce jedni próbują czyścić azotem inni benzyna ekstrakcyjną. Parownik przed dostaniem opiłków zabezpiecza ci dysza rozprężna natomiast w skraplaczu czyli chłodnicy za zderzakiem opiłki na pewno się znajdują. Teoretycznie jak wymienisz kompresor, osuszacz i poddasz płukaniu którego efekty trudno określić bo nie zajrzysz do skraplacza dysza rozprężna wychwyci ci kolejne opiłki. W skraplaczu jeżeli byś chciał go płukać oddzielnie jest problem ponieważ nie odkręcisz bez uszkodzenia od niego przewodów. Wszelkie informacje oraz porady techniczne jak postępować z układem klimatyzacji znajdziesz na stronie tej firmy http://www.laser-sinex.pl/ Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wszystkie odpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...