Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komputer Stacjonarny - pomoc w zakupie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Jako że wkrótce nadejdzie ta chwila i będę musiał zakupić nowy komputer stacjonarny, a że nie znam sie na tym za bardzo tak zwracam się do Was z prośbą o pomoc :rolleyes:

Do rzeczy. Ów komputer ma być głównie wykorzystywany do obróbki video i z takim nastawieniem powinien być konfigurowany. Ma sobie spokojnie radzić z takimi programami jak sony vegas, adobe premiere czy też photoshop. Wysłuchawszy już kilku opini wiem że główny nacisk powinienem kłaść na procesor, dodatkowo gdzieś doczytałem że ma mieć dużo rdzeniów ( cokolwiek to znaczy :decayed: ). Jako iż materiały na których pracuję trochę se "ważą" przydałby się też jakiś pojemny i szybki dysk, min. 2T. No i najważniejsze chyba, składać czy kupować jakiegoś gotowca ? Budżet to 5k ( bez monitora ).

Rady, porady, sugestie, uwagi ? :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja na Twoim miejscu podjechał bym gdzieś do jakiegoś sklepu komputerowego i powiedzial dokładnie to co tutaj napisałeś. I wydaje mi się że składak będzie lepszym rozwiązaniem niż kupno już gotowego pc. A z Twoim budżetem to napewno coś dogodnego CI polecą. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No opinia sklepu to jedno, ale chciałbym też u innego żródła się doradzić żeby mnie tam przypadkiem nie chcieli "wydymać"... Co szukać, co kupować najlepiej, jaki sprzęt ( firma ) itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie w sklepie też potrafią "wydymać" ludzi :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie kompa na procesorze Core i7 do tego płyta główna Asus-a i RAM w dwóch kościach np 2x4Gb DDR3 do tego kartę graficzną GeForce GTX 570 z poprawionym chłodzeniem, no i zasilacz jakiś firmowy np BE QUIET! , TAGAN ewentualnie OCZ . Najlepiej jakieś 700W no i modularny. Pamięć z płytą główną i procesorem wyjdzie cie jakieś 2200zł , grafika 1400zł zasilacz 350-400zł.Teraz robią takie dyski twarde SSD są bardzo szybkie tym bardziej jak jest to SSD PCI-E drogie bo 110Gb kosztuje 550zł ale zainstalowany na nim system no i np photoshop będzie chodzić jak burza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz robią takie dyski twarde SSD są bardzo szybkie tym bardziej jak jest to SSD PCI-E drogie bo 110Gb kosztuje 550zł ale zainstalowany na nim system no i np photoshop będzie chodzić jak burza.

A o co tu dokladnie chodzi, bo nie za bardzo zakapowałem ?

No i czy koniecznie potrzebna mi taka droga grafika ?

Pytam bo nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjne dyski twarde to HDD w nich się kręci taki talerz na którym zapisywane są dane. A w dyskach SSD nic się nie kręci, dane zapisują się na kościach pamięci tak jak w pendrivre. Są dyski SSD takie bardziej do laptopa które podłączasz kablem S-ATA te są nieco wolniejsze,bo mają 300Mega Bajtów na sekundę i < . ale so też dyski SSD PCI-E one wyglądają trochę jak karta dźwiękowa te mają 500MB/s a są co mają już po 1300MB/s dla porównania zwykły dysk HDD ma 250MB/s ale w realu złapiesz max 70MB/s .Na dysku SSD zainstalowany WIN 7 po włączeniu kompa odpala się w niecałe 15 sekund . Co do grafiki to im mocniejsza tym lepiej ewentualnie możesz kupić jakiś GeForce gtx470 są starsze ale też są już na szybkiej pamięci DDR5 i mają również 320bit .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO do obróbki to tak:

Procesor: Intel i7

Dysk SSD: Crucial M4 256GB

Dysk SATA: Samsung F3 500GB, 1TB

RAM: min. 8GB

Do tego przydałby się mocny i markowy zasilacz i oczywiście Win7 x64 Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli interesuje Cię konkretna informacja to przede wszystkim podaj kwotę jaką chcesz przeznaczyć na zakup tego PC. Bez tej informacji trudno wskazać optymalną konfigurację. Jedno jest pewne, sam go poskładaj a nie kupuj gotowego. Sprzedawca powinien udzielić fachowej porady ale skąd wiesz że jest fachowcem w tej dziedzinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli interesuje Cię konkretna informacja to przede wszystkim podaj kwotę jaką chcesz przeznaczyć na zakup tego PC. Bez tej informacji trudno wskazać optymalną

Poczytaj dokładnie pierwszy post :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli interesuje Cię konkretna informacja to przede wszystkim podaj kwotę jaką chcesz przeznaczyć na zakup tego PC. Bez tej informacji trudno wskazać optymalną konfigurację. Jedno jest pewne, sam go poskładaj a nie kupuj gotowego. Sprzedawca powinien udzielić fachowej porady ale skąd wiesz że jest fachowcem w tej dziedzinie?

:wallbash: czytamy ze zrozumieniem.

pisze 5k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, przeoczyłem.

Konfiguracja komputera:

Procesor Intel Core i5 2500K 3,30 GHz BOX 1 szt ok 720 zł

Płyta główna Gigabyte GA-Z68XP-UD4 1 szt. ok 670 zł

Pamięć RAM Patriot Viper Xtreme DDR3 2x4GB 1600MHz CL8 LLK XMP 1 szt. ok 200 zł

Napędy optyczne Samsung DVD+/-RW SH-S222AB (Serial ATA) 2 szt ok 170 zł

Zasilacz Chieftec (CFT-600-14CS) 600W 1 szt. ok 300 zł

Karta graficzna GeForce with CUDA GTX 560Ti POV 2GB 1 szt ok 1000 zł

Dysk twardy IDE/SATA WD Caviar Green 2,5TB WD25EZRX 64MB cache SATA-III 1 szt ok 600 zł

Dysk SSD OCZ Vertex 2 SSD 2,5" 80GB 285 MB/s 275 MB/s 1 szt ok 600 zł

Obudowa wg uznania.

Ogółem 4300 zostało więc jeszcze trochę kasy na system, koniecznie Win7 Pro x64 560 zł

Na dysku SSD skonfigurujesz system (będzie szybki i cichy)i programy do obróbki, dysk SATA przeznaczysz na magazyn danych. Procesor I5 2500K spokojnie poradzi sobie z Twoimi wymaganiami, przy obróbce grafiki ważne jest wszystko, procesor, karta grafiki i ilość pamięci RAM i zasilacz te elementy decydują o szybkości operacji.

Oczywiście jest to tylko moje zdanie, pewnie będą inne propozycje. Zdecyduj się jednak na samodzielne złożenie PC-ta w razie problemów chętnie przez to forum pomogę.

Cris, informację o tym otrzymałem 40` wcześniej mogłeś sobie podarować tę uwagę, chyba że nabijasz licznik. :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shogi licznik bije w działach technicznych. :polew: :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, przeoczyłem.

Konfiguracja komputera:

Procesor Intel Core i5 2500K 3,30 GHz BOX 1 szt ok 720 zł

Płyta główna Gigabyte GA-Z68XP-UD4 1 szt. ok 670 zł

Pamięć RAM Patriot Viper Xtreme DDR3 2x4GB 1600MHz CL8 LLK XMP 1 szt. ok 200 zł

Napędy optyczne Samsung DVD+/-RW SH-S222AB (Serial ATA) 2 szt ok 170 zł

Zasilacz Chieftec (CFT-600-14CS) 600W 1 szt. ok 300 zł

Karta graficzna GeForce with CUDA GTX 560Ti POV 2GB 1 szt ok 1000 zł

Dysk twardy IDE/SATA WD Caviar Green 2,5TB WD25EZRX 64MB cache SATA-III 1 szt ok 600 zł

Dysk SSD OCZ Vertex 2 SSD 2,5" 80GB 285 MB/s 275 MB/s 1 szt ok 600 zł

Obudowa wg uznania.

Ogółem 4300 zostało więc jeszcze trochę kasy na system, koniecznie Win7 Pro x64 560 zł

Na dysku SSD skonfigurujesz system (będzie szybki i cichy)i programy do obróbki, dysk SATA przeznaczysz na magazyn danych. Procesor I5 2500K spokojnie poradzi sobie z Twoimi wymaganiami, przy obróbce grafiki ważne jest wszystko, procesor, karta grafiki i ilość pamięci RAM i zasilacz te elementy decydują o szybkości operacji.

Oczywiście jest to tylko moje zdanie, pewnie będą inne propozycje. Zdecyduj się jednak na samodzielne złożenie PC-ta w razie problemów chętnie przez to forum pomogę.

Cris, informację o tym otrzymałem 40` wcześniej mogłeś sobie podarować tę uwagę, chyba że nabijasz licznik. :>

Tylko ten SSD.. na marnym kontrolerze SandForce..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procek Intel Core i7, karta graficzna coś z GeForca GTX (2 Gb), płyta główna Asus (dobrana pod resztę konfiguracji), zasilacz najlepiej Chieftec (coś koło 800 do 1000 W), dysk twardy Samsung (1 albo 2 tera), kości pamięci 2 po 4 Gb (odpalisz je w dualu), obudowa firmy Aerocool taka, żeby miała możliwość zamontowania co najmniej 4 dodatkowych wentylatorów i jeden bok najlepiej z zamontowaną siatką a nie cały z blachy, karta graficzna jakaś z sound blastera (jak nie będziesz obrabiał plików dźwiękowych to nie potrzebujesz żadnej wypasionej).

Nie podaję Ci konkretnej konfiguracji bo każdy będzie miał swoje zdanie na temat złożenia takiego kompa ale takimi głównymi parametrami powinieneś się kierować :wink4: Jeżeli chodzi o dysk SSD wątpię, żeby warto było na to teraz wywalać kasę bo jak dojdziesz do wniosku, że faktycznie fajnie by było mieć coś takiego (czego i tak nie zauważysz w nie wiadomo jakim stopniu przy normalnym użytkowaniu) zawsze możesz sobie dokupić w każdej chwili (a za pół roku dasz za takie dyski pewnie z 60% aktualnej ceny) :wink4:

Jak chcesz szczegółową konfigurację konkretnie pod obróbkę filmów/zdjęć daj znać na PW :wink4:

Ps. Ja mam tą obudowę i oprócz dwóch wentylatorów, które tam są zamontowane od razu dokupiłem jeszcze jeden i chłodzenie jest :good: nawet po całodniowej pracy przy sporym obciążeniu nie ma żadnego problemu (a mam jeszcze możliwość zamontowanie dwóch dodatkowych wentylatorów) a jest to obudowa średniej klasy

http://www.hesjan.pl/obudowa-aerocool-pgs-x-warrior---czarna-o_169723.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, są nowsze kontrolery i za 700 zł mógłbyś kupić OCZ Vertex 3 SSD 2,5" 90GB 550/500 MB/s oparty na kontrolerze SandForce 2281!

Nawet jak by miał wziąć dysk SSD to tak jak napisałeś wcześniej tylko na system ale według mnie nie warto teraz na to wywalać kasy. Dokupi sobie za pół roku czy rok za połowę ceny (albo o większej pojemności) i wtedy będzie się cieszył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, są nowsze kontrolery i za 700 zł mógłbyś kupić OCZ Vertex 3 SSD 2,5" 90GB 550/500 MB/s oparty na kontrolerze SandForce 2281!

Nawet jak by miał wziąć dysk SSD to tak jak napisałeś wcześniej tylko na system ale według mnie nie warto teraz na to wywalać kasy. Dokupi sobie za pół roku czy rok za połowę ceny (albo o większej pojemności) i wtedy będzie się cieszył :)

Tak drastyczny spadek cen nośników SSD specjaliści przewidują dopiero w momencie jak SSD będzie najwolniejszym dostępnym nośnikiem na rynku.. mam nadzieję, że im się to nie sprawdzi. Sam przymierzam się do zakupu SSD 128GB do laptopa ale wstrzymuje mnie cena(~800 zł).

Faktycznie, są nowsze kontrolery i za 700 zł mógłbyś kupić OCZ Vertex 3 SSD 2,5" 90GB 550/500 MB/s oparty na kontrolerze SandForce 2281!

Mnie chodziło bardziej o zupełnie inne kontrolery i dyski. Dyski z kontrolerami Samsunga bądź Marvella nie wymagają na dzień dobry zmiany firmware i nie powodują BSoD itp problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoki, dzięki wielkie Panicze :notworthy:

Dowiem się teraz u mojego sprzedawcy co mi zaoferuje sugerując się Waszymi opiniami i wstawię tu później do oceny.

Powiedzcie mi jeszcze w jaki sposób najlepiej archiwizować pliki tak żebym zawsze miał do nich łatwy i szybki dostęp. Dokupowanie kolejnych dużych dysków do kompa, czy może coś zewnętrznego ? Widziałem gdzieś kiedyś takie urządzenia w których można nawet kilka dysków zamontować, ale nie wiem dokładnie "czym sie to je"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoki, dzięki wielkie Panicze :notworthy:

Dowiem się teraz u mojego sprzedawcy co mi zaoferuje sugerując się Waszymi opiniami i wstawię tu później do oceny.

Powiedzcie mi jeszcze w jaki sposób najlepiej archiwizować pliki tak żebym zawsze miał do nich łatwy i szybki dostęp. Dokupowanie kolejnych dużych dysków do kompa, czy może coś zewnętrznego ? Widziałem gdzieś kiedyś takie urządzenia w których można nawet kilka dysków zamontować, ale nie wiem dokładnie "czym sie to je"...

Są takie zewnętrzne, domowe storage do których możesz włożyć np 2x1TB a wszystko zarządzane przez interfejs www. Urządzenie wpięte do lokalnej sieci w której jest komputer i wszystko ładnie działa :wink4: Np urządzenia firmy QNAP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...