Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komputer Stacjonarny - pomoc w zakupie


Rekomendowane odpowiedzi

Jak już wcześniej pisałem, nie znam się na tym za dobrze i nie za wiele mi mówi to co napisałeś - o to obciążenie dysku. Wiem natomiast że czas renderowania nie jest jednostką stałą i zmienia sie w zależności od projektu. Aktualny filmik jaki się robi składa się z 10 różnych ścieżek i czas jego renderowania wyniesie 1min.=1,30h, gdzie normalnie przy 4-5 ścieżkacch jest to 1min.=1g. Pewnie znaczenie też ma że teraz nagrywam z przeplotem, a przy lepszym kompie zacznę działać na 50p.

Nie wiem, pewnie masz rację. Z drugiej jednak strony wydaje mi sie że najsłabsza w całym zestawie będzie grafika, którą defakto z biegiem czasu można by wymienić. Aczkolwiek komp jaki zakupie nawet z tym dyskiem ssd będzie w zupełności wystarczający na moje potrzeby. Dla mnie oprócz znacznego skrócenia czasu renderowania najważniejsza jest mozliwość pracy z materiałem w czasie rzeczywistym ( na plynnym obrazie ). Czy możliwość szybszego odczytu z dysku nie ma tu znaczenia, czy bardziej mi grafika tu pomoże ?

Zestaw ma wygladać tak:

ASUS P8Z68-V LX PŁYTA GŁÓWNA

INTEL CORE i7-2600 3.4GHZ LGA1155 PROCESOR

SILENTIUMPC FORTIS HE1225 WENTYLATOR

CPUKINGSTON 2*4 1600 DDR3 HYPERX KHX1600C9D3X2K2/8GX - zamiast tego ma być 16GB

CAVIAR 2TB 64MB DYSK SATA

WD20EARX GREENSAMSUNG 128GB SSD 2.5" DYSK MZ-7PC128 - dysk ma być 256GB

ASUS GT440 1GB/128 DDR3 VGA PCXREGNUM L50 PURE BLACK OBUDOWA ATX - jakaś inna obudowa

CORSAIR CMPSU-750TXEU 750W ZASILACZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem przykład poskładanych ujęć z wakacji w jeden film i konwersję do mpeg H.264... Nie wiem na ile można to porównać z Twoim przykładem, bo ja "kręcę" w 1080/50i

To napisz jeszcze ile ten zmontowany materiał ma MB/GB (rozumiem że to 1080p). Wtedy będziesz miał obraz ile dysk potrzebuje zapisać i w jakim czasie.

Dodatkowo nie wiem czy wiesz i ktoś Ci uświadomił że dyski SSD się "zużywają"... tzn dysk mający nominalnie 128GB ma rzeczywiście np: 256GB ponieważ każda komórka pamięci ma określoną liczbę możliwych operacji zapisu do niej. Zużyte komórki zastępowane są nowymi aż do wyczerpania "zapasowych" 128GB.

Mając RAID docelowo uzyskasz podobne prędkości (na pewno niższe) co SSD, przy 4-6 krotnie większej pojemności.

Jak teraz kupisz dobry procek i dobrą grafikę, to nie będziesz musiał nic wymieniać, tylko dokładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem że nawet płyta główna ma swoją żywotność liczoną w ilości uruchomień... Ile taki dysk ssd ma żywotności ? Rok, dwa, dzisięć ? Jak pięć lat to jestem :)

Druga sprawa napisz mi tak, czy ta płyta i procek jakie Karol zaproponował są dobre, godne uwagi ? Czy trochę za słabo jak na kasę jaką chcę wydać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo nie wiem czy wiesz i ktoś Ci uświadomił że dyski SSD się "zużywają"... tzn dysk mający nominalnie 128GB ma rzeczywiście np: 256GB ponieważ każda komórka pamięci ma określoną liczbę możliwych operacji zapisu do niej. Zużyte komórki zastępowane są nowymi aż do wyczerpania "zapasowych" 128GB.

Mając RAID docelowo uzyskasz podobne prędkości (na pewno niższe) co SSD, przy 4-6 krotnie większej pojemności.

Jak teraz kupisz dobry procek i dobrą grafikę, to nie będziesz musiał nic wymieniać, tylko dokładać.

SSD to oczywiście prawda co piszesz, że się zużywają jednakże SSD co najmniej drugiej generacji(a takie wymieniłem) radzą sobie z tym problemem. Do tego należy odpowiednio skonfigurować system pod używanie dysku SSD(mam tu na myśli defragmentację, indeksowanie, superfetch, zmienne systemowe temp itd).

Do RAID'a przydałby się kontroler z min. 256MB cache i podtrzymaniem bateryjnym + dyski najlepiej SAS 146GB x 4 sztuki i cena takiej macierzy jest wtedy delikatnie mówiąc mało korzystna. Chyba, że zwykły kontroler RAID i zwykłe HDD ale to i tak kontroler sprzętowy + 4 dyski ~500GB wcale nie wyjdą jakoś super tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem że nawet płyta główna ma swoją żywotność liczoną w ilości uruchomień... Ile taki dysk ssd ma żywotności ? Rok, dwa, dzisięć ? Jak pięć lat to jestem :)

Druga sprawa napisz mi tak, czy ta płyta i procek jakie Karol zaproponował są dobre, godne uwagi ? Czy trochę za słabo jak na kasę jaką chcę wydać ?

Jeśli chodzi o żywotność SSD to wszystko zależy od sposobu jego używania, tak jak napisał Krzysztof. Ale to nie jest klu całości. Chodzi o to żeby bezsensownie kasy nie wydawać. Ja osobiście wolałbym wydać tą kasę z dysku SSD na lepszego procka i płytę.

Zaproponowana przez Karola konfiguracja jest OK. Sam bym taką zaproponował jeśli chodzi o tą klasę.

---------- Post added at 14:05 ---------- Previous post was at 13:55 ----------

SSD to oczywiście prawda co piszesz, że się zużywają jednakże SSD co najmniej drugiej generacji(a takie wymieniłem) radzą sobie z tym problemem. Do tego należy odpowiednio skonfigurować system pod używanie dysku SSD(mam tu na myśli defragmentację, indeksowanie, superfetch, zmienne systemowe temp itd).

Do RAID'a przydałby się kontroler z min. 256MB cache i podtrzymaniem bateryjnym + dyski najlepiej SAS 146GB x 4 sztuki i cena takiej macierzy jest wtedy delikatnie mówiąc mało korzystna. Chyba, że zwykły kontroler RAID i zwykłe HDD ale to i tak kontroler sprzętowy + 4 dyski ~500GB wcale nie wyjdą jakoś super tanio.

Ja nie mówię o SAS i kontrolerze z podtrzymaniem bateryjnym. Po co?

Mówię o zwykłym dodatkowym kontrolerze SATA RAID np: LSI za 150 zł żeby zrobić RAID 0 z dwóch dysków 500GB. Szybkość zwiększy się o około 40-50%, pojemność do 1TB, a cena będzie zbliżona do jednego SSD 256GB. Tym bardziej że nie trzeba tego robić teraz, tylko za jakiś czas...

Generalnie mnie to rybka Jarko co kupisz ale ja bym nie kupował SSD tylko lepszy procek, ten zaproponowany przeze mnie jest okło 60% bardziej wydajny od Karolowego :) (wg. testu syntetycznego PassMark)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię o SAS i kontrolerze z podtrzymaniem bateryjnym. Po co?

Mówię o zwykłym dodatkowym kontrolerze SATA RAID np: LSI za 150 zł żeby zrobić RAID 0 z dwóch dysków 500GB. Szybkość zwiększy się o około 40-50%, pojemność do 1TB, a cena będzie zbliżona do jednego SSD 256GB. Tym bardziej że nie trzeba tego robić teraz, tylko za jakiś czas...

W sumie.. dołożyć do tego RAID'a porządny backup i jest ciekawa alternatywa dla SSD(RAID 0 do domu jest fajny ale jak padnie 1 dysk to tracimy wszystko).

Pytanie co w takim systemie będzie wąskim gardłem.. płyta, procesor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie.. dołożyć do tego RAID'a porządny backup i jest ciekawa alternatywa dla SSD(RAID 0 do domu jest fajny ale jak padnie 1 dysk to tracimy wszystko).

Pytanie co w takim systemie będzie wąskim gardłem.. płyta, procesor?

Ten dysk z mojej specyfikacji zostawiamy jako Backup. Dodatkowo Jarko wspominał o jakimś storage'u sieciowym.

Wąskim gardłem w jakim sensie? Przy obróbce video?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dysk z mojej specyfikacji zostawiamy jako Backup. Dodatkowo Jarko wspominał o jakimś storage'u sieciowym.

Wąskim gardłem w jakim sensie? Przy obróbce video?

Tak tak czysto teoretycznie.. bo mając wydajny system plików coś musi być kolejne? Obstawiam, że procesor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak czysto teoretycznie.. bo mając wydajny system plików coś musi być kolejne? Obstawiam, że procesor.

Przy grafice, moim zdaniem, będzie to procesor+karta graf (zakładając jakieś ograniczone fundusze, bo można serwera z 500 procesorami użyć i wtedy to już na bank dysk).

Wpadło m iw ręce... ciekawostka? :cool1:

http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/SSD_w_zastosowaniach_profesjonalnych-4072.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi złożyć komputer do 3500zł? Monitor i dysk mam.

:facepalm:

A pomożesz mi kupić auto do 15 tyś? Mam pokrowce na siedzenia i alternator...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję udać się do sklepu Komputronik, rzucić hasło "złóżcie mi jak najlepszego kompa do 3,5tyś". Poskładają Ci i jakiego by nie złożyli, to Ty jako laik komputerowy narzekać na pewno nie będziesz, bo ani nie masz porównania ani wiedzy, a Komputronik zna się na rzeczy i dba o klienta.

Jak już chcesz składać kompa, zakup coś z 2 lub 4 rdzeniowym prockiem. Do tego minimum 4GB ramu i karta graficzna 1GB. Do tego co podane wcześniej, dolicz zasilacz, dobrej jakości i firmy, ok 600W. Nie podaję konkretnych modelów itp, bo nie jestem na bieżąco w cenach i nie wiem co za ile.

Ja dawałem za komputer ok 5 tyś, jakieś 2 lata temu. Teraz pewno można go poskładać za o wiele taniej.

Procek Core Duo E8500 3,16GHz

Ram 4GB

Karta graf. Radeon HD4870 1GB Golden Sample

Płyta główna Msi P45 Neo-3 FR

Dysk 750GB Samsunga

Zasilacz OCZ 600W

Ten zestaw bez problemu spełni Twoje wymagania, ciągnie GTA IV na full detal jak i inne nowy gry (jakby Cię naszło) typu COD MW 3 czy NFS Run na full detal.

Połóż nacisk na zasilacz, bo jest to bardzo istotna rzecz, która źle dobrana, będzie ograniczać potencjał np Procesora czy karty graficznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarko sprzedam Ci moją nową grafikę Asus GF GTX 560 Ti :kox::decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarko sprzedam Ci moją nową grafikę Asus GF GTX 560 Ti :kox::decayed:

100 zeta mogę dać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 zeta mogę dać :)

Byś zrobił interes życia :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapitala aż miło :) A tv samo się robi hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapitala aż miło :) A tv samo się robi hehe

To w końcu jakie masz podzespoły?

Pochwal się, ja być może już za miesiąc będę szykować dobry zestaw a mój sprzedam za pół darmo:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...