Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nieprzyjęcie mandatu - sąd grodzki - niekaralność?


adadur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Już od jakiegoś czasu męczy mnie pewne kwestia. Mianowicie każdy kto dostał mandat został poinformowany, że może odmówić jego przyjęcia i wówczas sprawa przekazywana jest do sądu grockiego (w danej lokalizacji). Moje pytania:

Pyt.1 Czy jeśli sąd uznaje wykroczenie to koszty kary są równe proponowanemu mandatowi czy też wyższe (jeśli tak to o ile? o koszty sądowe czyle ile to?)?

Pyt.2 Czy mając wyrok z sądu grodzkiego za wykroczenie drogowe to musimy się z niego "spowiadać" tzn. czy w zaświadczeniu o niekaralności zostanie to odnotowane. Pytam bo często w poszukiwaniu pracy pracodawcy rządają takiego zaświadczenia lub deklaracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to twjego pierwszego pytania, to koszty w przypadku Sadu grodzkiego sięgnąć moga nawet do 5000. W praktyce jeśli mandat jest niewielki lepiej go przyjąć, chociaż jeśli wiesz, że masz rację na 100% i potrafisz to udowodnić nie przyjmuj mandatu. Nie życze ci ani jednego ani drugiego. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o drugie pytanie to owszem zostanie to odnotowane w papierachna okres 5 lat tzn przez 5 lat będziesz miał na..ane w kwity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w naszym gronie nie ma ludzi którzy byli by blisko tematów z prawem?

Najbardziej ciekaw mnie odp. na 2 pyt a są dwie odpowiedzi rozbierzne - więc jak to jest?

Z praktycznego punktu (ukaranych mandatami) interesuje jakich kosztów można się spodziewać w sądzie grockim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałem właśnie że wyroki sądowne to już nie są wykroczeniami - choć na tym się guwno znam.

A ty Murzyn masz jakięś prawne nauki pokończone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odróżnić Sąd Grodzki od innych sądów. W SG toczą się sprawy o wykroczenia i żadnych papierów ci nie z....ą. Fakt - że będzie to odnotowane (ale każdy mandat jest odnotowany - tylko gdzie indziej) Tak że nie musisz się obawiac iż będzie to przedstawione przed ewentualnym przyszłym pracodawcą. W świadectwie o niekaralności chodzi o karalność za przestępstwa.

P.S troche mam doczynienia z prawem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie

Nie przyjmę już żadnego mandatu. :mrgreen:

A to dlatego że słyszałem, że policjantom nie chce sie bawić w Sądy Grockie, poza tym Sądy Grockie często na przekór policji umarzają wiele spraw abo dają znacznie mniejsze kary bo zawsze można się jakoś bronić itp. itd. Ponaddto słyszałem że Sąd Grocki nie nakłada punktów karnych - to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adadur, to zależy jak i kiedy

Jesli będziesz na południu Polski na wakacjach i tam popełnisz wykroczenie i nie przyjmiesz mandatu, to będziesz musiał stawić się w Sadzie Grodzkim właśnie tam !

Co to punktów karnych i SG.

Sąd Grodzki ustali tylko czy byłeś winny, czy nie, ale :

Wpisu ostatecznego do ewidencji dokonuje się, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli naruszenia zostaną stwierdzone prawomocnymi wyrokami sądów, postanowieniami sądu o warunkowym umorzeniu postępowania albo nakazami(1) lub mandatami karnymi.

Podstawa : Dz.U.2002.236.1998

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/1998.htm

Czyli wyrok jest przesyłany do Policji i ona wrzuca Ci punkciki

[mod] Tylko do modów : adadur, popraw te byki :DSąd Grodzki hyhyhy[/mod]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wszystko się wyjaśniło, ale możesz coś jeszcze powiedzieć o kosztach.

Przykładowo jeśli za dane wykroczenie przysługuje 200zł to SG też tyle da, czy może zaniżyć. Są wykroczenia, które posiadają widełki cenowe (np. za prędkość) rozumiem takim przypadku duże szanse mamy na najniższą wartość za wykroczenie ;)

No i ile mogą wynosić same koszty postępowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyt.1 Czy jeśli sąd uznaje wykroczenie to koszty kary są równe proponowanemu mandatowi czy też wyższe (jeśli tak to o ile? o koszty sądowe czyle ile to?)?

Jeżeli policjant ustala mandat zgodny z taryfikatorem to sąd raczej nie powinien podnosić mandatu.

Co do kosztów sądowych to miałem dwa lata temu rozprawę w SG jako poszkodowany i sędzia poinformował sprawcę że jeżeli się przyzna to koszt rozprawy 50 zł jeżeli nie to koszt 100 zł i płatne tylko w przypadku orzeczenia winy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...