Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lożyska tylnych kół, luzy, jakim momentem dokrecić


matik123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam problem, mianowicie ostatnio zauważylem że tylne koła mają luzy. Przy chwyceniu koła za jego górną część i szarpnięciu w kierunku do i od siebie koło rusza się. Kiedy uniosłem tył koło swobodnie się obracało. Aby wyeliminować luz dokręciłem łożyska obu kół. Teraz luzów nie ma, natomiast koło ciężko się kręci przy uniesionym tyle.
Czyżby tylne łożyska się sypały? Jakim momentem ma być dokręcone łożysko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do krec do oporu i po luzuj o 3/4 obrotu

PS. Łożysko ma i powinno mieć luz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dokręcam zawsze na "wyczucie", czasami się zdarza że trzeba kasować luz drugi raz.

Ale jeśli chodzi o mechanikę samochodową, jest to jedna z najłatwiejszych czynności.

Powtórzę to co napisał kolega wyżej - łożysko musi mieć luz żeby się nie zatarło.

Wysłane z mojego GT-I9100

Edytowane przez Hezen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylne łożyska stożkowe nie mają siły "N" dokręcania ..Mają być dokręcone na tyle by nie było na nich luzu a podkładka pod nakrętką dała sie przesunąć ..Np. śrubokrętem . Być moze u Ciebie już są tak zwane wyżłobione bieżnie łożyska i będzie problem z usunięciem prawidłowym luzu To by trzeba było po oglądać jak to wygląda ..ewentualnie trzeba takie łozyska wymienić na nowe ...

Aby wyeliminować luz dokręciłem łożyska obu kół. Teraz luzów nie ma, natomiast koło ciężko się kręci przy uniesionym tyle.

Teraz nie wiadomo czy ciężko się kręci z powodu zbyt mocnego dokręcenia ? czy po prostu był taki duży luz i po dokręceni piasta zmieniła swoją pozycje ustawiła sie prawidłowo -prostopadle do czopu i przycierają teraz klocki o tarczę ale i to mozna sprawdzić ...

Po oglądaj i podejmij odpowiednie działania bo w Twoim przypadku bedzie sie grzało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za odpowiedzi, wlasnie po dokreceniu lozyska podczas toczenia sie pojazdu slychac tarcie klockow tak jakby wlasnie cala piasta przesunela sie i obciera o klocek. Na razie troche poluzuje lozyska a pod koniec tygodnia raczej je wymienie, dzieki za pomoc panowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...