Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Przepisanie auta osobowego na firmę


tomaszu

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym przepisać swoją A4 na firmę.

  • Jakie są korzyści z wprowadzenia osobówki na firmę?
  • Czy jest sens to robić, biorąc pod uwagę to, że planuję sprzedać auto w przyszłym roku?
  • Jak to jest z amortyzacją - czy przy sprzedaży będę musiał zapłacić podatek od przychodu?
  • Jak powinno wyglądać oświadczenie, na podstawie którego auto zostanie przepisane do firmy?

Wertuję google w poszukiwaniu informacji na ten temat i każdy pisze coś innego. Nawet moja księgowa coś cmoka, bo nie wie dokładnie jak to jest z osobówką w firmie (BTW w przyszłym roku będę miał nową księgową :decayed: ). Może ktoś z Was mi coś podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..zapytam sie mojej księgowej ..jest bardziej rozgarnięta i tłumaczyła mi kiedyś jak to zrobić z wciągnięciem auta do ewidencji środków trwałych :wink4:

-napewno plusem będzie rozliczenia kilometrówek , amortyzacja ect.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-napewno plusem będzie rozliczenia kilometrówek , amortyzacja ect.

No tak, ale w niecały rok auto się nie zamortyzuje, czyli chyba będę musiał zapłacić podatek przy sprzedaży..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz przerejstrować, ady skorzystać. Jesteś płatnikiem VAT-u? Odliczysz go od części zamiennych, opon, olejów itp. Od paliwa tylko dochodowy.

Musisz dołączyć do dokumentów firmy kopię dowodu rejestracyjnego, umowę kupna ijak jest to fakturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zmień księgową :shocked:

Jeśli chcesz wykorzystać auto prywatne na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to masz przynajmniej dwie możliwości. Prowadzenie tzw. kilometrówki (używanie samochodu prywatnego do działalności) lub wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych. W ostatnim przypadku masz znowu przynajmniej trzy możliwości.

1/ normalna amortyzacja 60 m-cy

2/ amortyzacja skrócona, jeśli środek trwały był używany ( wiek conajmniej 6 m-cy), minimalnie 30 m-cy

3/ jednorazowy odpis amortyzacyjny, pod warunkiem, że przewidywany okres użytkowanie nie przekroczy 12 m-cy.

Przy sprzedaży, za wyjątkiem kilometrówki, będziesz musiał do przychodów doliczyć wartość ze sprzedaży samochodu pomniejszoną o wartość początkową i doliczone odpisy amortyzacyjne do chwili sprzedaży. Brzmi to zawile, ale każda(y) księgowa policzy ci to. Sprzedaż auta, nawet po wyprowadzeniu z ewidencji środków trwałych, będzie przychodem jeśli nastąpi przed upływem 6 LAT od wykreślenia środka trwałego. Korzyści zależą od tego jaki rodzaj działalności prowadzisz, czy jesteś płatnikiem vat-u, jakie osiągasz dochody i jakie masz koszty. Nie sposób tego opisać w jednej wiadomości.

Sam przerabiałem ten temat w zeszłym roku i obecna zmiana auta była podyktowana względami podatkowymi. Nie lubię zbyt dużo zostawiać fiskusowi :wink4:

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...