Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Porozmawiajmy o CB Radiach


Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście jak wszystko co jest niehomologowane. Zresztą Policja nigdy nie lubiła CB, bo im "klientów" odbiera :lol:

I jeszcze pytanie dla przeciwników emisji SSB - nie wiem jak jest teraz, kiedyś dopuszczalna moc w Polsce to były 4W w AM i FM oraz aż 12W w SSB. Zastanawialiście się dlaczego? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ja sensu nie widze , mobil to 100% kanal 19 + jesli ktos jezdzi poza polske to piatki oraz Am/Fm oraz wskazany filtr Nb/Anl . Co do radia ze wstegami otoz do niedawna sam uzywalem w mobilu mojego bazowego Jacksona i stwierdzam nie jest to dobry pomysl. Teraz siedzi tam Alen 18 z piatkami + mikrofon ze wzmocnieniem. Wracajac do nosnej :) jak wytlumaczysz lacznosci dx przy braku nosnej z sama tylko modulacja . :) Swoja droga na Alanku 4w ma takie same asiagi jak na Jacksonie rozkreconym na 21w . A co do wciagania to lepiej miec na bazie 2 radio :) wyjmowanie i wkladanie co chwile radia zamocowanego w mobilu to niezbyt szczesliwy pomysl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ja sensu nie widze , mobil to 100% kanal 19 ...

:)

Co do radia ze wstegami otoz do niedawna sam uzywalem w mobilu mojego bazowego Jacksona i stwierdzam nie jest to dobry pomysl.

Z tego co pamiętam Jackson nie był radiem bazowym

Wracajac do nosnej :) jak wytlumaczysz lacznosci dx przy braku nosnej z sama tylko modulacja . :)

Czy do łączności DX konieczna jest emisja SSB? Oczywiście, że nie. Fale AM czy FM również mogą zostać odbite od atmosfery. Nie wiem czy to się zmieniło, ale ok. 27,280-27,350 MHz można było usłyszeć stacje zagraniczne w FM w czasie dobrych warunków propagacyjnych.

Sam wielokrotnie rozmawiałem z Francją, Włochami, Anglią czy Hiszpanią wykorzystując do tego modulację częstotliwości czy amplitudy (AM/FM).

Aby odpowiedzieć na Twoje pytanie musiałbym tutaj wytłumaczyć kilka spraw odnośnie emisji. Jeszcze mnie jakiś mod lub admin zbanuje za usypianie forumowiczów :)

Zainteresowanym mogę polecić literaturę - na ten temat wiele już napisano. Szukaj literatury autorstwa Krzysztofa Słomczyńskiego, Andrzeja Janeczka, wiktora Chojnackiego czy Jacka Matuszczyka.

W kilku słowach ...

Moc sygnału zmodulowanego obliczamy: P=Pn[1+ (m do kwadratu : 2)] gdzie Pn jest mocą sygnału nośniego (fala nośna). Co z tego wywnioskowałeś? Oczywiście, że moc obu wstęg bocznych (LSB I USB) w sumie nie może przekroczyć 50% mocy całego sygnału.

Aby przesłać swój głos wystarczy jedna wstęga boczna. Po co nam więc fala nośna i druga wstęga boczna? Są niepotrzebne, więc zostaja usuniete, a dokładniej wytłumione. Skutek? Cała moc zostanie przekazana na jedną wstęgę, która będzie przenosiła nasz głos, która będzie przenosiła informację.

To tak w największym skrócie. Naprawdę polecam literaturę, spotkasz się tam jeszcze z innymi pojęciami np. SSB-SC, współczynnik głębokości modulacji, modulator pierścieniowy , kwadratowy czy zrównoważony, detekcja czy jak kto woli demodulacja, częstotliwoś pośrednia, dewiacja częstotliwości i wiele, wiele innych pojęć ... Gdy zobaczysz wykresy - łatwiej będzie Ci zrozumieć na czym to wszystko polega.

Myślę jednak, że to już przeciętnego użytkownika CB nie dotyczy i dalsze zmierzanie w kierunku spraw technicznych jest pozbawione sensu. Wkraczamy w temat krótkofalarstwa ... jak ktoś chce zdawać egzamin i mieć licencję, to raczej nie na tym forum :)

Swoja droga na Alanku 4w ma takie same asiagi jak na Jacksonie rozkreconym na 21w .

Co znaczą według Ciebie osiągi? Czterokrotne podniesienie mocy daje nam przyrost sygnału odbieranego u odbiorcy o 1 S. Jeśli chodzi o falę odbitą od warstw atmosferycznych, głownie jonosfery, to różnie to bywa - zalezy od zjonizowania warstw. Warstwa może przepuścić falę radiową w kosmos, a może również ja odbić w stronę ziemi. Taka czynność może zaistnieć wielokrotnie i mówimy wtedy o wielokrotnym odbiciu fali - możemy wtedy bez problemu rozmawiać z najdalszymi zakątkami naszego globu nawet przy wykorzystaniu niewielkiej mocy nadawczej. Krótkofalowcy już poszli dalej - wykorzystuja odbicia nie tylko od atmosfery ... ale i tak nie uwierzysz :lol:

Kończąc ten temat powiem, że gdybym miał kupować jakieś używane radio do mobila, to wybrałbym coś takiego co już miałem czyli Alan 87, Galaxy Pluto, P. Jackson ... albo coś bardziej skomplikowanego np. P. Lincoln (HR-2510) czy RCI-2950. Ten ostatni służył mi w mobilu do samego końca. Jeśli chodzi o małe radia to starsze modele Alana lub Presidenta.

Jeśli chodzi o radio do domu ... to stare Yaesu FT-747GX ... żartuję. 747GX to radio, które również służyło mi do samego końca tzn. zakończenia przygody z radiem ...

Nic już do tematu nie wniosę ... zajmijmy się naszymi audiczkami :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w sumie to sie zgadzamy :) Choc co ma byc radiem bazowym decyduje chyba uzytkownik radia :) A osiagi coz w mobilku 10-15km to zadowalajacy wynik :) Moja chistoria z Cb ciagnie sie od lat 80 wiec mi tlumaczyc pewnych spraw niepotrzeba. A kolega musi wybrac nowy szumofon czy uzywane porzadne radio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, dobra. Jak tak gadamy sobie o radyjkach, mam pytanko.

Używanie CB za granicą:

- konkretnie Słowacja, Austria

- czy to również kanał 19?

- gdzie (na którym kanale) znaleźć naszych?

- ...eee... nawet nie wiem o co zapytać, zeby radyjko za granicą było w jakimkolwiek stopniu użyteczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe

Z pewnością, musze tylko zaczać szkolić się w tych jezykach :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe

Z pewnością, musze tylko zaczać szkolić się w tych jezykach :biggrin:

Zapytaj na forum, pisz po angielsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj na forum, pisz po angielsku.

Proste rozwiązania zawsze najlepsze. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze sie do tematu

Ja mam CB a dokładnei Alana 42 Multi niebyło trzeba wiercić nic w aucie :D

wystarczy wolne gniazdko zapalniczki jest specjalna przejściówka na antenke i pod gniazdko zapalniczki.

Antenke mam CB Line na magnesik.

Polecam zero problemu z zamontowaniem a działa i to jeszcze jak.

a co do homologacji zakup w sklepie i jest homologacja :D

a Policjanci mogą sobei postać i suszyć innych :D

Podstawą działania jest dobra antena, co do radia jeśli jesteś fanem CB to mozęsz szaleć z President masa funkcji których i tak nie wykorzystasz :D:a4fan::a4fan:

Różńe opinie już słyszałem ale wszyscy co zemną pojeździli mówią że super sprawa radio można szybko wymontować z samochodu bez żadnych śladów

[ Komentarz dodany przez: rob: 09-03-2007, 20:08 ]

zapraszam do NEWBIE i zapoznania się z REGULAMINEM forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...