Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bicie opony a gwarancja


Caporeira

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rok temu kupiłem 2 nowe opony w zakładzie wulkanizacyjnym.

Niedawno okazało się że jedna ma bicie.

I teraz moje pytanie, czym wywołane jest bicie opony (wada fabryczną czy sposobem użytkowania opony)?

Chodzi o to czy zakład w którym będę reklamował oponę nie będzie mi wciskać że to moja wina.

PS. Gwarancja na opony jest 2 lata? Czy w takim wypadku zakład musi mi wymienić 2 opony (aby na jednej osi były takie same marki i biezniki)?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może felgę masz krzywą.



Czy w takim wypadku zakład musi mi wymienić 2 opony (aby na jednej osi były takie same marki i biezniki)?

Jak już uwzględnią gwarancję to tylko na tą,która jest wadliwa.



Gwarancja na opony jest 2 lata?

Zobacz w kartę gwarancyjną opon które kupiłeś i który dał ci sprzedawca podbijając swoją pieczątką i podpisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno tylko na tą która bije.

Poza tym może być wiele czynników jak np. zawieszenie czy też krzywa felga.Warto sprawdzić.

Jakiej firmy te opony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z perspektywy warsztatu/sprzedawcy, proponowałbym Ci zrobić tak:

Jedź do firmy dysponującej wyważarką Hunter z testem drogowym (bo tylko takie są honorowane przy reklamacjach w tej chwili), zleć wykonanie takiego testu i optymalizację koła (ustawienie opony względem felgi zgodnie ze wskazaniem urządzenia). Jeśli będzie coś nie tak z felgą- dostaniesz informację. Jeśli możliwe jest zrobienie optymalizacji- problem na 95% zniknie. Jeśli coś jest nie tak z oponą- otrzymasz informację jak sprawa wygląda i wtedy spokojnie możesz reklamować oponę u producenta.

Co do samej reklamacji: gwarancja zależy od producenta, ale generalnie obejmuje co najmniej 2 lata. Reklamujesz oponę tam gdzie została kupiona (i tu pozdrawiamy klientów oponeo i innych takich :D).

Ewentualna wymiana dotyczy tylko wadliwej opony- nie ma znaczenia żadne "takie same na osi" itp. Reklamacja będzie procentowo uwzględniać zużycie opony- chociaż tutaj sporo zależy od producenta.

Jeśli opona była naprawiana, niestety chyba u wszystkich producentów, gwarancja przestaje obowiązywać.

Można sobie darować reklamację na wyząbkowanie (powiedzą że niewłaściwe ciśnienia, złe opony do samochodu itp), zwykle też na nierówne zużycie, ale jeśli chodzi o wady konstrukcyjne/produkcyjne, raczej nikt nie będzie robił problemów.

P.S.

Jakiej marki opony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za wypowiedzi.

No więc tak, jako że przy około 80-100 km/h czułem drgania na kierownicy pojechałem do warsztatu gdzie poprosiłem o wyważenie/ sprawdzenie opon.

Tak powiedziano mi że dwie opony mają bicie. Jedna stara (nr 3) którą w takim razie po ziemie będę musiał zmienić. I druga nowa (nr 4) którą kupiłem rok termu.

Ta roczna opona to Michelin Primacy 3 205/55R16

Wtedy poprosiłem o wydruk tego wyniku:

https://www.dropbox.com/s/18zg7pjn6vx2eqb/20160926_184740.jpg?dl=0

Czy w takim razie możliwe że te dwie felgi są krzywe czy to faktycznie wina opon ?

Edytowane przez Caporeira
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic Ci nie powiem nie widząc felg- uważam, że pracując na takim sprzęcie, pracownicy powinni zwrócić uwagę czy to może być wina felgi, czy nie... Albo zrobić chociaż zgrubny pomiar felgi bez demontażu opony, bo tak też się da. Tak jak mówiłem- najlepiej by było spróbować bo optymalizować bo wtedy będzie widać, czy inne ustawienie opony względem felgi coś zmienia czy zawsze jest podobny wynik. Gdyby faktycznie wyniki były tego typu co na wydruku, można by było ją reklamować.

Edytowane przez wojtek_lbn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...