Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wycena szkody BTA - stłuczka na rondzie


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Ostatnio mi uszkodzili auto na parkingu i sprawa zakończyła sie pozytywnie. W dniu wczorajszym Pani wymusiła na rondzie i uszkodziła mi prawą stronę auta.
- Drzwi prawe + listwy
- błotnik prawy + listwa
- Felga (podkreślam że były malowane 2 tygodnie temu...)
- Opona Continental Sport Contact 2 (jakieś 7mm bieżnika)
- Próg metalowy
- Próg plastikowy
Drzwi niestety nie da rady otworzyć bo próbowałem. Pani była ubezpieczona w jakiejś firmie BTA. Szkoda zgłoszona czekam na kontakt z rzeczoznawcą. Obawiam się że policzą mi jakieś smieszne grosze na najtańszych zamiennikach. Ktoś mógłby powiedzieć mi ile mogę dostać za taką szkodę?

Policja była spisała notatke/oświadczenie Pani dostała mandat i przyznała się do winy (sama chciała wzywać policję).

Moje drugie pytanie brzmi: czy warto sprzedać sprawę do jakiejś firmy która wypłaci mi więcej i dalej będzie sobie wyciągać od ubezpieczyciela? Korzystał ktoś z tego? Nie chce się szarpać z firma ubezpieczeniową ale też nie chce żeby policzyli mi to na najtańszych częściach jak to na epwno będzie miało miejsce. Czy z takimi firmami które wypłacają dopłatę za sprzedaż szkody nie ma jakiś problemów później?

Poniżej zdjęcia szkody:
 

17888123_1350194378359474_221331151_n.jp17888928_1533755506658396_1764450557_n.j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To za mała szkoda, by jakakolwiek firma odszkodowawcza podjęła się tematu (biorą jeśli kwota do wywalczenia przekracza 5 tyś). Zresztą zaproponują dopłatę zaledwie paru stówek. 

Jak wycenią na zamiennikach, to napisz odwołanie. Jeśli to nie pomoże, to zrób wycenę szkody w warsztacie naprawczym i wyślij to ubezpieczycielowi wraz z wezwaniem do zapłaty. Ta szkoda powinna być wyceniona na nieco ponad 4 tyś (z wymianą drzwi i progu), chyba że słupek "B" jest krzywy, ale wtedy koszt naprawy będzie bliski szkody całkowitej.

Edytowane przez hak64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słupek raczej jest cały chociaz widze że zawias drziw jest krzywy i dlatego nie da rady ich otworzyć. Ktoś mi powiedział że teraz rzeczoznawcy musza liczyć wszystko a oryginalnych czesciach daltego ubezpieczenia poszły w górę. Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda. Tylko ori.

Wysłane z mojego HTC Desire 825 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mordeliuss napisał:

Ktoś mi powiedział że teraz rzeczoznawcy musza liczyć wszystko a oryginalnych czesciach

Niestety to tylko częśc prawdy. Proces likwidacji szkód został określony w  Wytycznych KNF, jednak ujęto to dość niefortunnie, bo jest tam mowa o obowiązku kompensaty szkody, oraz zastosowania w wycenie części zamiennych umożliwiających przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia. Przy czym napomknieto tylko, że poszkodowany ma prawo do domagania się zastosowania części oryginalnych, jeśli pojazd był objęty gwarancją producenta, był dotychczas serwisowany, bądż też poszkodowany wykaże szczególny interes.  Ubezpieczyciele zaś interpretują ten zapis w sposób zupełnie dowolny i wyliczają szkodę na zamiennikach, zakładając z góry, że poszkodowany wyraża na to zgodę. Trzeba więc domagać się oryginałów i uzasadniać swoje stanowisko faktem, że warsztat naprawczy nie gwarantuje jakości usługi wykonanej z zastosowaniem zamienników, że zamienniki stają się dowodem kolizyjnej przeszłości auta, że przy ewentualnej kolejnej stłuczce rzeczoznawca zastosuje w kalkulacji jeszcze tańsze zamienniki, lub obniży wartość całego pojazdu i wreszcie, że zdaniem sądu (w tym orzeczenie sądu najwyższego) wskazuje, że naprawa z użyciem zamienników jest, co najwyżej próbą odtworzenia estetyki pojazdu, nie zaś przywróceniem do stanu sprzed zdarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SN w swoim orzecznictwie stwierdził, że do naprawy po wypadku co do zasady powinny być używane albo części oryginalne, albo „części równoważne oryginalnym". Są wyjątki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,


Pojawiła się wycena. Troszkę mało wydaje mi się. Do czego mogę się doczepić przy odwołaniu??

 

document.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mordeliuss napisał:

Do czego mogę się doczepić przy odwołaniu?

Stawka rbg rażąco zaniżona (55 zł, dotyczy raczej wioskowego kowala). W ksztorysie zastosowano rabat 18% na części zamienne (jest to bezprawne i niezgodne z wytycznymi KNF), ubezpieczyciel nie może "z góry" zakładać, że taki rabat uzyskasz. Błotnik przedni jest zamiennikiem (Auto-elements) i listwa drzwi przednich (Polcar) także. Brakuje pozycji "odnowa lakieru" (cieniowanie elementów sąsiednich): zderzak przedni i tylne drzwi, oraz słupek "B" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Proszę o wypłacenie kwoty z kosztorysu na konto jednak proszę o powtórne sporządzenie wyceny w celu dopłaty ponieważ nie jest ona dla mnie satysfakcjonująca i nie zgadzam się z nią zupełnie ze względu na brak pewnych kosztów oraz zaniżenie pewnych wartości.

Stawka 55 zł za roboczogodzinę jest nie do przyjęcia. Niestety warsztaty w moim mieście i okolicach oferują mnimum 70 zł roboczogodzinę. Proszę o powtórne przeliczenie stawki.
W kosztorysie istnieje również rabat 18% na częsci co jest niezgodne z wytycznymi KNF. Rabat nie może zostać uznany ponieważ jako klient nowy nie są mi w stanie państwo zagwarantować że taki rabat otrzymam, zatem proszę o usunięcie rabatu
Zgodnie z prawem (art 363 § 1. kodeksu cywilnego proszę o zmianę części na oryginalne (takie znajdowały sie na aucie przed kolizja):
- błotnik przedni prawy (ponieważ jest zastosowany zamiennik) przed uszkodzeniem auta była to część oryginalna. Po zastosowaniu zamiennika wartość rynkowa auta spada znacząco wskazując że auto jest po kolizji.
- listwa ozdobna drzwi przednich - proszę o zastosowanie elementu oryginalnego taki jak znajdował się na aucie przed kolizją. Niestety zamiennik odchodzi znacząco jakością od oryginału.

W kosztorysie brak również pozycji z cieniowaniem elementów sąsiednik min: zderzak przedni, tylne drzwi.

Po pomalowaniu tylko elementów które brały udział w kolizji auto będzie wyglądało komicznie kolorowo. Proszę o uwzględnienie cieniowania elementów w kosztorysie.

Proszę o przesłanie powtórnego kosztorysu naprawy.

Pozdrawiam.



czy moge napisać takie odwołanie i zda ono egzamin?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo widze ze cena opony to 123 zł. A gdzie kupie 17" continentala za taką cene :O?

 

Dodatkowo przestawiona jest zbieżnośc.

Edytowane przez Mordeliuss
dopisek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opon nie wymienia się pojedynczo, tylko przynajmniej parami. Wstaw auto do aso, dogadaj się z nimi aby tylko wycene zrobili. Za 55 zł roboczogodzinę to jak ktoś zna kowali z wioski to ja zatrudnię wszystkich. Roboczogodzinę aso to min 130zł. Nie daj się i nie przesadź do szkody całkowitej.

Wysłane z mojego HTC Desire 825 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...