Skocz do zawartości
Wyświetl w aplikacji

Lepszy sposób przeglądania. Dowiedz się więcej.

Forum Audi A4 Klub Polska

Aplikacja działająca w trybie pełnoekranowym na ekranie głównym, z powiadomieniami push, odznakami i wieloma innymi funkcjami.

Aby zainstalować tę aplikację na iOS i iPadOS
  1. Stuknij ikonę Udostępnij w Safari
  2. Przewiń menu i stuknij Dodaj do ekranu głównego.
  3. Stuknij Dodaj w prawym górnym rogu.
Aby zainstalować tę aplikację na urządzeniu z systemem Android
  1. Kliknij menu z trzema kropkami (⋮) w prawym górnym rogu przeglądarki.
  2. Kliknij Dodaj do ekranu głównego lub Zainstaluj aplikację.
  3. Potwierdź, klikając Zainstaluj.

[1.9TDI][AVB] Prośba o ocenę logów

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Moje auto to:

Audi A4 B6 , rocznik 2002

silnik: 1.9 TDI AVB 101 KM - nie było żadnych modów silnika (a przynajmniej nic mi nie wiadomo

przebieg: 235kkm (ok 10-12 kkm/rok)

Błędy silnika:

2 Faults Found:
17994 - Engine Mount Solenoid Valves (N144/N145): Short to Plus
            P1586 - 35-10 - - - Intermittent
17965 - Charge Pressure Control: Positive Deviation
            P1557 - 35-10 - - - Intermittent

W związku nadchodzącą wiosną (przynajmniej teoretycznie) postanowiłem rozwiązać 2 problemy:

1. Cieknący zawór EGR

W okolicach zaworu od jakiegoś roku dało się zauważyć charakterystyczne zabrudzenie olejem, ale nie było znaczące. Ostatnio zauważyłęm, że oleju cieknie trochę więcej (nawet na plecionce poniżej jest ulane i czuć spalony olej po rozgrzaniu silnika). Od zeszłej wiosny moje ucho przyzwyczajone do przyjaznego klekotania silnika na wolnych obrotach usłyszało dziwny, nienormalny dźwięk przy pracy na wolnych obrotach - trudno mi jest zdefiniować co to jest (jakby coś się lekko tarło lub jakiś rezonans o sporej częstotliwości). Po lekkim dodaniu gazu dźwięk ustaje. Skojarzyłem, że to może być związane z EGR. Niestety po podniesieniu maski nie jestem w stanie zdiagnozować skąd ten dźwięk dochodzi.

Skoro cieknie z niego olej to pewnie wymaga wymiany (czyszczenia?). Nie chciałbym go zaślepiać i ewentualnie kupić nowy jeżeli zajdzie taka potrzeba.

2. Nolauff powyżej 3,5k obr/min

Pierwszy raz z tym nieznanym dla mnie problemem spotkałem się w zeszłym lub jeszcze poprzednim) sezonie letnim, kiedy to silnik stracił wigor po dłuższym wciśnięciu pedału gazu. Wówczas nie wiązałem tego z niczym i po zatrzymaniu i odpaleniu silnika moc była odczuwalna. W tym roku problem stał się bardziej dokuczliwy ( od zimy kilka razy zdarzył się - nie licząc jazdy podczas dynamicznych testów, kiedy to za każdym razem występowała utrata mocy, gdy przekroczyłem ok 3500 obr/min.).  Zaznaczę, że na co dzień rzadko zmieniam biegi przy takich wartościach obrotów.

Od jakiegoś czasu ( trudno powiedzieć od kiedy) zauważyłem również, że auto jest niemrawe w dolnym zakresie obrotów (nawet na 1. biegu) - np gdy chcę bardziej dynamicznie włączyć się do ruchu z podporządkowanej auto potrzebuje chwilę, żeby wkręcić się na obroty).

3. Szarpanie silnika przy ruszaniu na zimnym silniku

Ten problem zdarza się sporadycznie, bardziej widoczny przy ruszaniu pod górkę. Wiążę to z uszkodzeniem poduszki silnika (błąd + fakt, że poduszka jest zapadnięta). Czy to może być przyczyna? Czy może koło dwumasowe pokazuje swój kres?  A może jeszcze coś innego? Czy wymiana poduszki jest konieczna? Czytałem, że najlepiej kupić ją w ASO a kosztuje sporo i jest to dla mnie trudna decyzja. Ale jeżeli będzie trzeba doprowadzić koniecznie temat do porządku to dam radę.

Logi (wykonywałem je pierwszy raz i z pogonią za wyczerpującą się baterią w laptopie, więc przepraszam z góry za ewentualne braki):

Statyczny:
Grupa 023: http://vaglog.pl/log-023_r0iIad.html
Grupa 004: http://vaglog.pl/log-004_nfo3Jh.html
Grupa 013: http://vaglog.pl/log-013_SNqg3H.html
Grupa 018: http://vaglog.pl/log-018_280AnB.html
Grupa 003: http://vaglog.pl/log-003_wpElI3V.html
Grupa 001: http://vaglog.pl/log-001_v7nC79k.html

 

Basic settings:
Grupa 011: http://vaglog.pl/log-011_Oq1187.html
Grupa 003: http://vaglog.pl/log-003_2DNTuCb.html
Grupa 004: http://vaglog.pl/log-004_hp1qc0.html

 

Dynamiczny:
Grupy 010, 011: http://vaglog.pl/log-010_011_ZzW9i5N.html
Grupy 004, 011: http://vaglog.pl/log-011_004_TxZj0Yi.html
Grupy 003, 011: http://vaglog.pl/log-003_011_x41slto.html (Przed tym testem nie został wyłączony zapłon po nolauff z poprzedniego testu)

Przeczytałem sporo wątków na podobne tematy i rozwiązań jest cały szereg: od nieszczelnych węży, po wymianę zaworów N75 czy EGR aż do zapieczonej czy nawet uszkodzonej turbosprężarki). Jak narazie oprócz opisanych tu czynności i wykonania logów nie wykonywałem żadnych czynności naprawczych. Chciałbym poradzić sobie z tym problemem bez wizyty u mechanika, jeżeli będzie to oczywiście możliwe. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterki.

Edytowane przez speed1986

Opublikowano

.?

Wysłane z mojego Redmi Note 4X przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Gdzie te logi? [emoji41]

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
  • Autor

Już są. Przepraszam za zamieszanie

Opublikowano

Błąd masz z przeładowania, więc nieszczelności możesz wstępnie wykluczyć.  To samo z EGR, uciekało by ciśnienie - jakby się nie domykał...  poza tym w BS otwiera i domyka. 

Zastanawia mnie tylko skąd w logu na jałowym taka wartość przepływu powietrza 1249.5 mg/str... 

Do sprawdzenia N75 a jak nie on to turbo na stół i do czyszczenia i zmienić styl jazdy na bardziej agresywny, bo będzie się ciągle zacinać zmienna geometria... 

 

Opublikowano
  • Autor
6 minut temu, kamil-vag napisał:

Błąd masz z przeładowania, więc nieszczelności możesz wstępnie wykluczyć.  To samo z EGR, uciekało by ciśnienie - jakby się nie domykał...  poza tym w BS otwiera i domyka. 

Zastanawia mnie tylko skąd w logu na jałowym taka wartość przepływu powietrza 1249.5 mg/str... 

Do sprawdzenia N75 a jak nie on to turbo na stół i do czyszczenia i zmienić styl jazdy na bardziej agresywny, bo będzie się ciągle zacinać zmienna geometria... 

 

Dzięki za odpowiedź. 

A jak oceniasz ogólnie silnik pod kątem innych parametrów? Zajeżdzony? Dobry? Czy może trudno ocenić w obecnym stanie z przeładowaniem?

A co z olejem z EGR? Może to byc czegoś przyczyną? Czy to świadczy tylko o jego uszkodzeniu?

 

Też zauważyłem dużą wartość masy powietrza w porównaniu do logów z innych silników. Gdzieś czytałem, że ktoś miał ten czujnik uszkodzony. Da się to ocenić na podstawie logów pozostałych logów?

Edytowane przez speed1986

Opublikowano

Synchro w normie, wtryski i bipy też nie najgorzej. Doprowadź do ładu to przeładowanie i powinno być z motorem OK. Uważaj przy wyprzedzaniu... 

1249.5 mg/stroke - to jest max mozliwa dawka odczytana przez MAF, nie wiem skąd taki odczyt, bo już w BS czy w dalszych logach MAF wskazuje normalnie...

Może ktoś jeszcze coś podpowie... 

Edytowane przez kamil-vag

Opublikowano
  • Autor
Dnia 9.05.2017 o 17:15, kamil-vag napisał:

Synchro w normie, wtryski i bipy też nie najgorzej. Doprowadź do ładu to przeładowanie i powinno być z motorem OK. Uważaj przy wyprzedzaniu... 

1249.5 mg/stroke - to jest max mozliwa dawka odczytana przez MAF, nie wiem skąd taki odczyt, bo już w BS czy w dalszych logach MAF wskazuje normalnie...

Może ktoś jeszcze coś podpowie... 

Czyli zacząć od sprawdzenia N75? A ten zawór można z jakimś innym podmienić, żeby sprawdzić ten trop? Czy może jakieś czyszczenie lub od razu wymiana?

 

edit:

Wyczyściłem EGR. Światło głównego kanału zaworu nie było bardzo zmniejszone przez czarny nagar.  Natomiast specyficzny, kamienisty czop był na zaworku wpuszczającym spaliny.

Po złożeniu i wstępnej przejażdżce odczułem poprawę dynamiki w dolnym zakresie obrotów (być może efekt placebo). Jak na razie również nie cieknie z niego olej.

 

Ps. Przed czyszczeniem EGR chciałem zdjąć grzybek klapy gaszącej i urwałem go :/ Ma ktoś może zbędny, stary zawór ze sprawną gruszką klapy gaszącej? Byłbym zainteresowany.

18492694_864031950414641_1817484477_n.jpg

Edytowane przez speed1986
wykonanie czynności

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.