Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 ADR] Montaż wzmacniacza, sterowania suboowfera


kamil321

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jeśli chodzi o "montaż" Sprzętu Car audio to jestem amatorem :tongue4: poczytałem trochę i będę sie brał za montaż wzmacniacza, ale mam takie pytanko w radiu mam osobne sterowanie subwoofera, czy musze dodatkowo cos gdzieś podłączyć aby to działało?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz już rozprowadzona instalacje pod wzmacniacz?

do radyjka i wzmacniacza podłączasz kable CHIN-CHE, a z kostki za radiem zasilanie (+12 dla wzmaka) z kabelka który powinien mieć opis POWER ANTENE, do tego drugi kabel zasilający (+) no i masa (-) do wzmaka z akumulatorka, pamiętaj o porządnym bezpieczniku!!!

i od wzmaka kabelki do tuby lub głośników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z kostki za radiem zasilanie (+12 dla wzmaka) z kabelka który powinien mieć opis POWER ANTENE, do tego drugi kabel zasilający (+)
2 kable zasilające?? nie rozumiem. jesli chodzi o kabel zasilajacy to myslałem ze jeden z akumlatora?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starszych autach lepiej jest podłączyć przewód masowy do ujemnego bieguna baterii. W przypadku nowych lub bardzo młodych aut wystarczy do karoserii. Przewód masowy jest tak samo ważny jak zasilający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z kostki za radiem zasilanie (+12 dla wzmaka) z kabelka który powinien mieć opis POWER ANTENE, do tego drugi kabel zasilający (+)
2 kable zasilające?? nie rozumiem. jesli chodzi o kabel zasilajacy to myslałem ze jeden z akumlatora?

Z aku główny zasilający +12, masę możesz podczepić z budy, a ten drugi zasilający od radia co wychodzi to po to żeby wzmak włączał się wtedy jak włączasz radyjko

Ten kabelek zasilający od aku musi być dość gruby ( im dłuższy kabel tym większa strata napięcia-dlatego gruby)

Podejrzewam ze wzmak bedzie montowany w bagażniku, wiec ok 4m kabelka pójdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a napięcia-dlatego gruby)

Przekroj poprzeczny kabla dobiera sie na podstawie pradu jaki ma przez niego przeplywac. Zalezy jaki wzmacniacz bedziesz montowal. Czym wieksza moc bedzie pobieral wzmacniacz tym wieksze natezenie pradu a co za tym idzie przekroj kabla.

Wazne aby kabel "+" i kabel "- " (masa) mialy ten sam przekroj!

Przewody zasilające i nie tylko

Do instalacji CAR AUDIO stosuje się kable z miedzi beztlenowej (OFC) gdyż wykazują się one najmniejszą utratą przewodnictwa kabla z upływem czasu.

Kabel powinien posiadać też przyzwoitą koszulkę izolacyjna - chroni ona przed ew. uszkodzeniami kabla - czyli przez zwarciem które w najlepszym przypadku spowoduje spalenie bezpiecznika - o ile został prawidłowo dobrany.

________________________________________

Ad2.

Poniższa tabelka obrazuje zależność przekroju kabla od natężenia roboczego i długości kabla:

Natężenie Długość (metry)

Amper do 1 2 do 3 3 do 4 4 do 5 5 do 6 6 do 7 7 do 8

0 - 20 A 2,5 mm2 4 mm2 4 mm2 6 mm2 8 mm2 8 mm2 8 mm2

20 - 35 A 4 mm2 6 mm2 6 mm2 8 mm2 12 mm2 12 mm2 20 mm2

35 - 50 A 6 mm2 8 mm2 8 mm2 12 mm2 20 mm2 20 mm2 20 mm2

50 - 65 A 8 mm2 8 mm2 12 mm2 16 mm2 20 mm2 20 mm2 35 mm2

65 - 85 A 12 mm2 12 mm2 20 mm2 20 mm2 35 mm2 35 mm2 53 mm2

85 - 105 A 12 mm2 12 mm2 20 mm2 35 mm2 35 mm2 35 mm2 53 mm2

105 - 125 A 20 mm2 20 mm2 20 mm2 35 mm2 53 mm2 53 mm2 53 mm2

125 - 150 A 35 mm2 35 mm2 35 mm2 35 mm2 53 mm2 53 mm2 60 mm2

________________________________________

Należy pamiętać aby ZAWSZE zabezpieczyć kabel poprzez założenie możliwie blisko akumulatora bezpiecznika (max 30 cm) - zabezpieczy on nas w przypadku zwarcia na kablu - w przypadku jego braku przez kabel popłynie maksymalny prąd jaki jest w stanie oddać akumulator (uwzględniając opór kabla) co może spowodować pożar!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec podłaczyłem wszystko i mam problem, kabel + nie idzie z akumlatora tylko z pod kierownicy z pod tych kostek takich. Nie wiem czy to ma znaczenie;) ale cały czas pali mi bezpiecznik, jesli tylko troche dam głosniej to w momencie spalony i nawet na zapalonym aucie gdy dam głosniej to wszystkie swiatła (np mijania) mrugają :kwasny:

Co moze byc nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel + nie idzi

:shocked: podlaczyles kabel +12V wzmacniacza pod kostke a nie pod akumulator? :shocked:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn nie pod kostke, tylko jak sie rozbierze tapicerke pod kierownicą sa takiego kostki i przewody itp.

i tam pod taką srube gdzie był + wpiałem własnie ten kabel. poprzednio jak montował mi koles który w tym temacie siedzi tez tam było podpięte :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw nalezaloby wiedziec co to za wzmacniacz, krory tam montujesz (jakies fotki lub obis byly by pomocne).

Wzmacniacz MUSI byc podpiety pod akumulator i zabezpieczony bezpiecznikiem! W najgorszym wypadku jak nie zabezpieczysz instalacji a wynikna jakies zwarcia lub przeciazenia moze to doprowadzic do pozaru!

Tu masz schemat jak to moze wygladac:

59a022db15d77537.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak własnie jest podłączone z tą roznicą ze + nie do akumlatora a tak jak powiedziałem wczesniej.

wzmacniacz to JBL 75.4[br]Dopisany: 23 Styczeń 2009, 19:18_________________________________________________wiec czy ten + to własnie moze byc ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlacz do akumulatora (nie zapomnij bezpiecznika) sprawdz czy masa ma dobry kontakt z karoseria a bedzie dzialalo :wink4:

Jaki przekroj maja kabe? pradaowy i masa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec tak podłaczyłem do akumulatora i to samo :confused4:

troszke głosniej i po bezpieczniku ;(

co moze byc nie tak??

jaki przekrój kurcze nie powiem Ci dokładnie, dostałem te kable, są naprawde grube i dobre. I + i minus jest taki sam.

wczesniej w tym samym aucie było zamontowane to samo na tych samych kablach itd i wszytskko hulało. jednak musiałem to wyciagnąc bo miało isc auto do sprzedania ale jednak jeszcze troche nim pojezdze.

Kurde pomozcie Chłopaki :confused4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...