Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buczenie, skręcone koła, wsteczny haldex czy torsen


seba_m_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Po 8 latach używania A4 B8 przesiadłem się na B9-tkę w quattro. Mam pytanie do znawców tematu. Standardowy problem na skręconych kołach tylko w prawo, ruszanie lub cofanie = buczenie jakby przy 1200 obrotów wrzucić 6 bieg . Koła prosto problem nie występuje. Olej w skrzyni wymieniony w styczniu. Nie wiem czy wymiana obejmowała też wymianę oleju w napędzie (posiadam tylko wlepkę na masce z wymiany z oznaczeniem wymiany 3 filtrów oraz nazwą oleju) oraz ogólną fakturę za usługę wymiany i w związku z tym mam pytanie, czy może ktoś zlokalizować jaki mam model napędu haldex czy torsen? 

Edytowane przez seba_m_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MLB nie ma haldex. Masz torsen, chyba że masz ultra quattro to wtedy napęd jest dołączany.

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz pytanie czy mam ultra czy nie? Można to wyczytać w VIN lub we wlepce z książki serwisowej? Oznaczeniem skrzyni to TBR.

Edytowane przez seba_m_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć VIN do tego działu i poproś orozkodowanie. 

https://a4-klub.pl/topic/444535-dekoder-vin-audi-grupy-vag-oraz-innych-marek-dane-techniczne-oraz-wyposażenie/page/268/#comment-5741355

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc skrzynia u mnie TBR i dyfer tylny to RZV. Pytanie czy skrzynia dzieli olej z mechaniczną częścią czy w mechanizmie różnicowym trzeba osobno wymieniać? Zdjęcia zapożyczone z sieci.

Automatic_TBR.jpg

Automatic_TBR_.jpg

RZV.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Muskel1 napisał(a):

W MLB nie ma haldex. Masz torsen, chyba że masz ultra quattro to wtedy napęd jest dołączany.

A czy czasem quattro ultra nie występuje tylko w wersjach Allroad A4 B9?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, seba_m_ napisał(a):

A więc skrzynia u mnie TBR i dyfer tylny to RZV. Pytanie czy skrzynia dzieli olej z mechaniczną częścią czy w mechanizmie różnicowym trzeba osobno wymieniać? Zdjęcia zapożyczone z sieci.

Automatic_TBR.jpg

Automatic_TBR_.jpg

RZV.JPG

Zależy o który mechanizm różnicowy Ci chodzi. Jeśli o między osiowy (ten w skrzyni) to wg. tego rysunku ma on ten sam olej co koła zębate (MTF).ATF vs. MTF.jpg

Widać to na tym filmiku:

.

Jeśli chodzi Ci o mechanizm różnicowy pomiędzy tylnymi kołami, to on ma oczywiście osobny/ inny olej.

Uważaj, komu dasz skrzynie do wymiany oleju. U mnie jest tak, że mechanik wymieniając olej w części ATF (sprzęgła + mechatronika) zlał (nie wiadomo po co) też olej z części MTF i zalał obie części olejem ATF!!! ostatnio to odkryłem, po zrobieniu 15 tyś km... A mechanik renomowany (niby).

Edytowane przez szuwi3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szuwi3 napisał(a):

Zależy o który mechanizm różnicowy Ci chodzi. Jeśli o między osiowy (ten w skrzyni) to wg. tego rysunku ma on ten sam olej co koła zębate (MTF).ATF vs. MTF.jpg

Widać to na tym filmiku:

.

Jeśli chodzi Ci o mechanizm różnicowy pomiędzy tylnymi kołami, to on ma oczywiście osobny/ inny olej.

Uważaj, komu dasz skrzynie do wymiany oleju. U mnie jest tak, że mechanik wymieniając olej w części ATF (sprzęgła + mechatronika) zlał (nie wiadomo po co) też olej z części MTF i zalał obie części olejem ATF!!! ostatnio to odkryłem, po zrobieniu 15 tyś km... A mechanik renomowany (niby).

 

A wiesz jaka pojemność oleju wchodzi do MTF? Olej w ATF mam w styczniu wymieniony przez poprzedniego właściciela, na naklejce widnieje wymiana 4 litry oleju i 3 filtry. W ogóle w MTF wymienia się olej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do MTF wchodzi 3,8 litra.

ASO wymiany MTF nie przewiduje. Traktują to jak część trybową skrzyni manualnej, w której też oleju nie wymieniają (lifetime). Ale ponoć to często likwiduje/ niweluje to "buczenie" (czytaj wątek "Głośny dyfer torsen w quattro" na tym forum). Sam niebawem go wymienię, ale to ze względu na to że mam tam ATF :/.

 

Ilości.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki kolego. Czyli ten olej G055549A2 w ilości 4 litry będzie odpowiedni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się upewnić po VIN, ale raczej tak. Mam taką samą konfigurację jak Ty w opisie i mi taki olej wskazało ASO.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...