Skocz do zawartości
IGNOROWANY

DSP vs konwerter Hi-low


Nikos777

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Noszę się z zamiarem założenia zestawu 3-way do przodu (Rainbow CS 365), żeby poprawić troszkę brzmienie i kopa w B&O. Miałby to oczywiście zasilać osobny piec (Zapco Z600). Przeglądałem tematy, ale tutaj chyba wszyscy zaczynają od basu ?, ale widzę że parę osób jest w temacie. Jakby nie patrzeć sygnał na przód jest nieco bardziej wymagający, więc tutaj pojawia się pytania:

1. czy sygnał z konwertera jest na tyle znośny, żeby dać go na przód? 

2. czy nie będzie słychać nawet minimalnych zakłóceń przy zastosowaniu lepszych konwerterów?

3. co może dać dsp poza Equalizerem (przy czym zaznaczę, że sam nigdy nie ustawiałem dsp, a podobno nie jest to super prosta sprawa)?

Dodam, że w CA się troszkę bawię od lat (z przerwami), ale w tak świeżym samochodzie jeszcze nie grzebałem. To co chcę uzyskać to lepszą dynamikę i brzmienie ze smaczkami, które produkują stare zapco. Nie uważam się za audiofila, po prostu lubię dobry sprzęt i znam swoje preferencje. 

4. warto dołożyć dsp?

Pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W B&O masz już DSP więc nie ma sensu dokładać DSP.

 

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że praktycznie nie ma sterowania nim, jak w przypadku jednostek producentów aftermarket.

Nawet najprostszego EQ, nie mówiąc już o zwrotkach i innych możliwościach poprawy sygnału.

 

Tutaj może zadam dodatkowe pytanie:

Czy ktoś miał okazję przekładać jakieś klocki które już zna z innego auta, np wzmacniacz podłączając go przez konwerter i jakie były wrażenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam DSP i musze przyznac ze po rozmowie ze szpecem ktory to stroil warto... strojenie trwalo 2 godziny. Mozna wydobyc z glosnikow ich potencjal i dostosowac pod swoje preferencje.

 

Odnoszac sie zatem do punktow:

 

17 godzin temu, Nikos777 napisał(a):

3. co może dać dsp poza Equalizerem (przy czym zaznaczę, że sam nigdy nie ustawiałem dsp, a podobno nie jest to super prosta sprawa)?

no nie jest prosta, mozna samemu cos poprawic ale ciezko bez doswiadczenia uzyskac ten max potencjal. Mozna ustawic indywidualnie na glosnik pasmo w Hz, opoznienie w ms przez co uzyskasz scene na kierowce, przod, srodek auta ( zalezy od preferencji ) mozesz idealnie uzyskac cale pasmo przez specyfikacje glosnikow i pokrycie basu, srednich po wysokie tak zeby nie przewazal i nie brakowalo zadnej z czestotliwosci.

 

17 godzin temu, Nikos777 napisał(a):

4. warto dołożyć dsp?

Jezeli chcesz pojsc o krok dalej to tak. 

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, tak myślałem, ze temat nie był jeszcze szerzej brany na warsztat. 
Dzieki za odpowiedzi. U mnie wleci proc, chętnie podzielę się wrażeniami, ale montaż dopiero po wakacjach. 
pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat podobny: A6 - patrzyłeś z jakimi problemami sobie gość radził? (A6 z bose, w sumie to starszy brat, ten sam temat - filmy po Niemiecku, ale youtube sobie radzi zadziwiająco dobrze z rozpoznawaniem mowy i tłumaczeniem w locie na angielski).

 

ogólnie z seryjnym setupem jest tak, że można "po kosztach" sobie z niego korzystać - bo jest. Do założenia lepszych głośników nie ma też od razu ciśnienia, żeby się pozbywać wzmacniacza i zastępować go od razu czymś zewnętrznym. Ale korektor za ORI wzmacniaczem (bose czy BO) to raczej głupi pomysł ze względu na straty... Więc jak już działasz, to musisz wyrezać wzmacniacz, przekodować MMI na wyjście analogowe, pozbywając się przy okazji pętli optycznej. Czyli tak, jak ten gość w filmach, które Ci podlinkowałem wyżej.

 

U mnie w planie jest podmiana głośników na jakieś porządne (3 drożny setup), wygłuszenie drzwi itp. Ale wzmacniacza bose nie ruszam... EQ/DSP też nie będę dokładał, bo (jak już wspominałem) te ostatnie 5% polepszenia nie jest wg mnie warte całej zabawy i kosztów, które zamiast w tysiące, idą w dziesiątki tysi...

 

Edytowane przez was002
  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link, zobaczę go w jakiś deszczowy dzionek. Nawiasem mówiąc Bose w C7 troszkę bardziej mi przypadło do gustu od B&O w F5, ale też wiadomo, że w dłuższej perspektywie nie dawałoby satysfakcji :)

 

Czyli z radia nie da się normalnie wziąć sygnału hi input przy B&O??

 

Lepsze głośniki potrzebują dobrego zasilania i niestety z OEM pieca tego nie dostaną.

Dobre 3 drogi pasywnie spokojnie przyjmą solidne 150W RMS i dopiero wtedy pokażą pazur i potencjał.

Co do wygłuszenia drzwi to od tego zacząłem jeszcze zanim miałem w planach grzebanie w B&O, bo wszystkie kostki przy tapicerce brzęczały ?‍♂️

Edytowane przez Nikos777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Nikos777 napisał(a):

Czyli z radia nie da się normalnie wziąć sygnału hi input przy B&O??

Ze wzmacniacza, bo przy B&O wzmacniacz napędza wszystkie głośniki a nie radio.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Muskel1 napisał(a):

Ze wzmacniacza, bo przy B&O wzmacniacz napędza wszystkie głośniki a nie radio.

Tu może być problem z których głośników wziąć sygnał, bo pewnie wszystkie glosniki są cięte cyfrowwą zwrotnicą przy wyjściu z tego wzmacniacza. A ja chciałem wziąć dwa kanały pełnego pasma na piec i ciąć zestaw 3way pasywnie.

Edytowane przez Nikos777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Nikos777 napisał(a):

Czyli z radia nie da się normalnie wziąć sygnału hi input przy B&O??

da się, jak wykodujesz wzmacniacz... to radio ma cały czas wbudowane końcówki 5x40W, tylko do niczego niepodłączone.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie da się puścić jednocześnie sygnału z radia i wzmacniacza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nikos777 napisał(a):

Na pewno nie da się puścić jednocześnie sygnału z radia i wzmacniacza? 

Możesz zmienić na próbę w kodowaniu 5F i uruchomić jednocześnie 4 kanały wyjściowe.

 

Wykonaj tylko przed jakimikolwiek zmianami pełny auto-scan abyś miał zapisane oryginalne kodowanie.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mam jeszcze ostatnie pytanie na ten czas. Czym idzie sygnał z radia do wzmacniacza B&O?

 

Edit. W sumie męczę bułę zamiast odrazu obejrzeć cały ten film z A6, gdzie pewnie są odpowiedzi.. ?

Edytowane przez Nikos777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nikos777 napisał(a):

Czym idzie sygnał z radia do wzmacniacza B&O?

Po MOST.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2023 o 17:34, was002 napisał(a):

te ostatnie 5% polepszenia nie jest wg mnie warte całej zabawy i kosztów, które zamiast w tysiące, idą w dziesiątki tysi..

Nie znam sie az tak ale nie powiedzialbym ze to 5%. z tego co zrozumialem przy moim montazu, kazdy zestaw ma swoje pasmo w ktorym powinien grac. Glosniki sa stworzone do pewnych mocy i ustawien czego nie uzyskasz bez DSP. Szczegolnie z subem gdzie dochodzi do nalozenia na siebie czestotliwosci z glosnikow w drzwiach i samego suba.

 

Seryjny zestaw moze grac do 30% lepiej pod DSP ( wystrojonym )

 

Zaryzykuje stwierdzenie ze lepiej brzmialoby audio na tanszym zestawie glosnikow dobrze zestrojonych niz na 3 droznym podpietym pod ori lub dolozonego wzmaka ktory jest wystrojony pod papierowe glosniki. 

 

Jesli masz taka mozliwosc polecam posluchac u kogos jak to gra i co to daje. 

 

DSP kupujesz raz i mozesz na nim stroic kazde kolejne audio w nastepnych samochodach :)

 

Oczywiscie kazdy wybiera pod siebie wiec mam nadzieje ze czego nie wybierzesz bedziesz zadowolony.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...