Robię dziennie 160 km do i z pracy x 21 dni w miesiącu = 3360 km x 11 miesięcy w roku = 36960 km.
Mówisz 7 zł na 100?? 7 x 36960/100 = 2587,20 PLN... :gwizdanie:
A jeśli chodzi o jakość paliwa - pracuję akurat w branży petrochemicznej i skądinąd wiem, że co jak co ale prędziej dobijesz TDI paliwem zwanym potocznie Olejem Napędowym niż opałem.
Wytwarzanie opału ma większy reżim technologiczny niż ON. Co więcej ON który lejesz na stacji jest skażony 4,8% estrem metylowym. A opał nie zawsze (na bank z lotosu, z orlenu raczej dodają ester).
A najlepszą rekomendację dał mi pewien dyrektor z PKN - sam ma diesla z common rail i od ponad 3 lat jeździ na opale.
Na marginesie - jedynym nie chrzczonym ON jest orlenowska verva.
I nie przytaczajcie mi obiegowych opinii o opale, że szkodzi, że barwnik itd.
Pozdrawiam
jestem w zasadzie zgodny co do prawie calej tej wypowiedzi bo oszczednosci sa tym bardziej jesli ktos duzo jezdzi. sam tez mam do pracy w dwie strony ok. 100km (nawiasem mowiac podziwiam kolege bo te dodatkowe 30km by mi sie jechac codziennie chyba nie bardzo chcialo ) i warto bo ja jak policze ile juz dzieki temu jestem do przodu to sie niezmiernie ciesze. ale wlasciwie to leje opal tylko gdy moj dostarczyciel taniego paliwa mi go nie dostarczy a jest ono duzo tansze od opalu niestety dostaje go w bardzo malych ilosciach... czasem tez zdarza mi sie dolac rzepakowy to ciagnie wtedy frytaskami ale to bardzo zadko.
opal ten renomowanych firm - red czy ekoterm jest rzeczywiscie bardzo dobrej jakosci i ma sporo uszlachetniaczy smarujacych itp.. jedyny mankament to wieksza ilosc siarki ale z drugiej strony podejrzewam ze i tak paliwo jest lepsze niz na niektorych stacjach z dystybutorem ON ... szkodliwosci na auto tez nie zauwazylem a przejechalem juz sporo tysi na roznych mixach paliwowych mieszajac we wszystkich mozliwych proporcjach
jedyne z czym sie tu nie zgadzam to z tym dyrektorem z PKN bo ponoc CRy sa bardzo wrazliwe na paliwo i na opale nie chca smigac tak jak te stare tdi z pompa rotacyjna... jak jego jezdzi no to luzik ale do CRa to bym sie zastanowil pare razy zanim bym wlal albo najpierw jakis eksperyment kolo domu zeby na trasie nie miec niespodzianki...
... i to wlasnie uwazam za zalete tdi nad benzyna ... jazda na ON albo alternatywa dla ON - opal a jak walna akcyze to bede wiecej biedronke odwiedzal haha
pozdrawiam (tez marek)