Skocz do zawartości

aftomek

Pasjonat
  • Postów

    30
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez aftomek

  1. aftomek

    Radio Android

    Dziś miałem trochę czasu aby popatrzeć na kostki ISO kupionego radia i kostki w samochodzie. W instalacji samochodu są tylko 3 kostki A-zasilanie, B-głośniki (ale tylko przednie), C -złącze rozszerzeń 20 pinowe( wyjścia liniowe do sterowania wzmacniacza tylnych głośników piny 1-LR, 2-RR, 3-masa wyjść liniowych, 4-LF, 5-RF, 6-sterowanie wzmacniacza +12V, 7-can H, 12- can L), D-nie ma takiej kostki. Wyjścia na głośniki z chińskiego radia są z gniazda power po lewej stronie (ale tylko na przód), z gniazda oznaczonego jako F wychodzą sygnały które łączy się cinchami z kostką C samochodu. Po wyciszeniu głośników przednich słychać dźwięk z głośników tylnych ale dużo cichszy, czyli sygnał z gniazda F jest zbyt słaby do wysterowania wzmacniacza głośników tylnych i suba. Konwerter bierze sygnały z radia z tylnych głośników i podaje na kostkę C. Zastanawiam się czy nie dołożyć wzmacniacza wstępnego z regulacją wielkości sygnału do wysterowania tych głośników, ponieważ konwerter wnosi straty jakości sygnału z racji swojej konstrukcji. A może jest regulacja wysterowania tylnego wzmacniacza zamontowanego w samochodzie? Opis wyjść radia Symphony.docx
  2. aftomek

    Radio Android

    Miałem na początku Symphony, czyli w instalacji samochodu były kostki oznaczone symbolami A-zasilanie, B-głośniki, C-złącze rozszerzeń, D-rozszerzenie. Po wymianie radia na Rns-e dołożyłem przejściówkę ze złączami do oryginalnych kostek i złączem quadlock do rns-e, podpiąłem jeszcze moduł bluetooth i wszystko działało. Teraz po zakupie tego radia z ali wywaliłem tę przejściówkę z quadlockiem i wykorzystałem jedną z dwóch (jedna do kostek, druga do quadlocka) dołączonych do radia, która umożliwia podłączenie do istniejących kostek instalacji samochodu (po co wkładać dodatkowe, niepotrzebne złącza). Po podłączeniu radia wszystkie funkcje działają, sterowanie z kierownicy i komunikacja z fisem przez can też, tylko wysterowanie głośników tylnych subwoofera jest niepełne. Z tego co zdołałem się dowiedzieć z oznaczeń złącza radia oryg kostka B-głośnikowa ma wyprowadzenia tylko na przednie głośniki RF+-, LF+-, tylne głośniki i sub są sterowane z oddzielnego wzmacniacza, który jest zamontowany z tyłu samochodu przy prawym błotniku. Tak mi się wydaje. Myślę, że sygnały do tego wzmacniacza pobierane są z kostki C piny 1,2,4,5. Dlatego po wbudowaniu radia z ali stosuje się konwerter sygnału, który przetwarza sygnały z głośników przednich na sygnał do wysterowania wzmacniacza po podłączeniu do przewodów z kostki C piny 1,2,4,5. Proszę mnie poprawić, jeżeli moje rozumowanie jest błędne. Czy wzmacniacz tylny wymaga podania zasilania na pin 6 z kostki C?
  3. aftomek

    Radio Android

    Dzień dobry. Przyłączam się do tematu. Nabyłem takie radio w możliwie najlepszej wersji. Po podłączeniu nie mam wątpliwości odnośnie rezygnacji z oryginalnego rns-e. To radio zdecydowanie je przewyższa pod względem funkcjonalności. Oczywiście głośniki tylne działają cicho i muszę dodać konwerter. Mam pytanie odnośnie podłączenia konwertera. Sygnał wysoki biorę z wyjścia wzmacniacza nowego radia z gniazd cinch i podłączam do wejścia konwertera oznaczonego L+, L-, R+, R-, sygnał wyjściowy podłączam do przewodów z wtyczki C1 oznaczonych LR, LF, RR, RF. Co oznaczają skróty LF i RF? Czy podłączam je pod masę wyjścia? Czy konieczne jest podanie napięcia +12V na pin6 kostki C do wzmacniacza? Będę wdzięczny za odpowiedź.
  4. W moim b7 z zawieszeniem 1BE mam podobny objaw. Podczas wykonywania skrętu w o 90 st. w lewo (ale z większą prędkością) występuje głuche stuknięcie z zawieszenia przedn. prawego. Dokręciłem śruby wahaczy i przedniego zawieszenia, ale walnięcie to nie ustąpiło. Luzów w przegubach wahaczy nie wyczułem. Jednak podczas ostrego wchodzenia w zakręt z prędkością min. 30 km/godz. na elementy zawieszenia działają dość duże siły, których nie można wywołać szarpiąc koło. Na szarpakach też nic nie stwierdzono. Tak więc mamy problem.
  5. aftomek

    Światła DRL

    Zrobiłem próbę obciążając wyjscie na p.mg. z MCE żarówką H4 ale 24 voltową. Wykorzystałem dwa włókna jako rezystory na lewą i prawą stronę. Błędy zniknęły. Pojeżdżę trochę na tej wersji rozwiązania problemu i jak będzie dobrze to kupię te dwa oporniki i je zamontuję. W moim przypadku układ działa tak, że można włącznikiem świateł włączyć p.mgielne przednie. Na te rezystory pójdzie 12-14V. Czy 25W mocy traconej to wystarczająco? Przy 7 omach prąd płynący może dochodzić do 2A. Moc wydzielana na oporniku może przewyższać dopuszczalną. Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.
  6. aftomek

    Światła DRL

    Podłączyłem żarówkę 21W na wyjścia z MCE bez włączania p.mg. na prawą stronę i ten komunikat od prawej strony się nie pojawia (żarówka zamyka tylko obwód kontroli, jeszcze nie są włączone p.mg.). Zastanawiam się czy nie wyciąć tych przekaźników separujących i podłączyć bezpośrednio wyjście przekaźnikowe z modułu Logica dające plus do p.mg. (oznaczane są CLH?). Nie znam układu MCE i boję się czy go nie uszkodzę podając + na wyjście zasilające p.mg. Może dać diody na wyjściu z MCE a potem podłączyć się z +zasilającym p.mg. ?
  7. aftomek

    Światła DRL

    Witam. Przerobiłem w moim b7 światła przeciwmgielne na światła dzienne. Zrobiłem to ze względu na niewykorzystywanie tych lamp w codziennej eksploatacji auta a juz dwa razy mnie załapali za nie włączone światła. Włożyłem zamiast zwykłych H11 żarówki ledowe z diodami firmy Cree. Świecą bardzo jasno. Moc pobierana przez taką żarówkę to ok.29 W. Zainstalowałem moduł firmy Logic włączający światła dzienne po uruchomieniu silnika. Do instalacji wciąłem się za modułem centralnej elektryki. Na wszelki wypadek wmontowałem dwa przekaźniki, sterujące prądem do ledów , aby odseparować zasilanie z modułu centralnej elektryki i plusa przy włączonych światłach dziennych . Światła dzienne są wyłączane oddzielnym wyłącznikiem albo po włączeniu świateł mijania. Włacznik świateł mam ustawiony na poz. auto, aby światła dzienne gasły i zapalały się mijania, gdy na zewnatrz robi się ciemno. Sterowanie działa poprawnie. Jednak pokazują się komunikaty o niesprawności żarówek świateł p.mgielnych. Zastanawiam się czy na tyle jest czuły układ nadzorujący stan żarówek, które mają mniejszą moc niż zwykłe H11, czy też zastosowane przekaźniki rozłączające moduł centralnej elektryki zakłócają jego pracę. Czy ktoś to przerabiał i miał podobne problemy?
  8. Zamontowałem wreszcie ten wzmacniacz od A8 z literkami AA, zewnętrznie jest dokładnie taki jak mój stary. Radio już ożyło, odbiera bez zakłóceń. Sprawdzę jeszcze VAGiem kody błędów w radiu. Po podłączeniu kupionego rnsa nie wyświetlają mi się w VAGu w bloku radia podpowiedzi kodowania. W innych sterownikach podpowiedzi te pokazują się, gdy miałem symphony też. Ciekaw jestem dlaczego? Jakie jest kodowanie włączania diversity? W załączeniu link do zdjęcia mojego wzmacniacza. http://s8.postimage.org/kuq9xvlol/DSC_6682.jpg
  9. Kupiłem w końcu ten wzmacniacz od A8. Jutro podłączę i zobaczę jaki będzie efekt. Wybrałem najmłodszy jaki mieli z 2007 roku. Mój uszkodzony próbowałem reanimować, ale lipa, nie daje odpowiedniego wzmocnienia. Facet od którego kupiłem RNS-E twierdzi, że część radiowa jest w nim najpewniej działająca, mam nadzieję, że tak jest. Co prawda po podłączeniu kawałka kabelka telefonicznego do białego złącza przy szybie, to lepiej grało niż ze wzmacniaczem.
  10. Ja mam wzmacniacz 8E5 035 225 P z datą produkcji 16-06. Znalazłem wzmacniacz od A8 z numerem 4E0 035 225 AA z datą 34-07, z dodatkowym gniazdem w przeciwległym końcu druku w stosunku do grupy 3 gniazd połączeniowych. Sprzedający mówi, że to jest wyjście sygnału tv. U mnie jest tylko wolne miejsce na druku pod gniazdo. Na razie będzie nie podłączone, bo nie mam tunera. Czy ma ktoś doświadczenie z takim przypadkiem, ze niepodłączenie tego gniazda będzie skutkowało nieprawidłowym działaniem wzmacniacza? Moim zdaniem nie powinno, ale niepewność jest. Druga rzecz to taka, że wg sprzedającego ETKA nie daje podpowiedzi o pasowaniu tego wzmacniacza również do modelu A4, przyporządkowuje go tylko do A8. W przypadku innych wzmacniaczy taka zamienność jest. Czy brać to pod uwagę?
  11. Witam. Czy moduł z literką Q będzie parował się ze wszystkimi telefonami,( w tym z najnowszym iphonem 5), czy jest możliwe uaktualnienie oprogramowania o najnowsze dostępne? Nie chciałbym kupować czegoś co nie będzie działać.
  12. Czy ma ktoś rozeznanie czy wzmacniacz z A8 o numerze 4E0 035 225 AA będzie pasował do A4 b7 z 2006 roku. Mój ma oznaczenie 8E5 035 225 P. Zewnętrznie wygląda tak samo. Od A8 ma dodatkowe gniazdo fakra na jednym końcu, u mnie jest puste miejsce na płytce na takie gniazdo. Podobno ten z AA ma wzmacniacz do telewizora.
  13. No dobrze, ale aby naprawić trzeba się dostać do układów przez zdjęcie powłoki gumowej, a ta dokładnie otacza poszczególne elementy. Nie pozostaje nic innego jak zrywać przykładając siłę prostopadłą do płytki. Może będzie mniej uszkodzeń. Ta guma fabryczna to może jest dobra gdy samochód jest nowy, ale po jakimś czasie gdy się utlenia, twardnieje, zaczyna się odklejać od płytki, to powoduje uszkodzenia. Jej masa nie jest taka mała i warunkach obciążenia dynamicznego powoduje odrywanie elementów. Zgadzam się, że po naprawie najlepiej jest polakierować całą płytkę specjalnym lakierem do obwodów drukowanych. Jak mi się uda ten wzmacniacz naprawić to zamieszczę swoje spostrzeżenia.
  14. Wymontowałem wzmacniacz antenowy i przyjrzałem mu się pod kątem uszkodzeń. Naniesiona warstwa czarnej gumy była popękana przy złączu fakra szarym. Zacząłem sprawdzać przyleganie tej gumy do płytki wzmacniacza. Okazało się, że zaczyna odstawać na końcu wzmacniacza gdzie nie ma gniazd połączeniowych. Guma ta zabezpiecza elementy elektroniczne wzmacniacza przed uszkodzeniem, ale pod warunkiem , że jest dobrze przyklejona do płytki. Jeżeli odstaje to drgania samochodu mogą powodować drgania gumy i odrywanie się elementów elektronicznych. Guma szczelnie otacza poszczególne elementy, jest wylewana na płytkę. Zdjąłem tę gumę z całości płytki no i oczywiście nie obyło się bez uszkodzeń. Elementy indukcyjne i inne są tak oblane gumę, że odrywają się od druku (montaż powierzchniowy). Co do wspomnianych pęknięć gumy to są spowodowane grzaniem układu stabilizacji napięcia 10V i nie sądzę, aby to było powodem uszkodzenia wzmacniacza. Można to Naprawa wzmacniacza z tymi uszkodzeniami będzie bardzo trudna. Mój wzmacniacz ma oznaczenie katalogowe 8E5 035 225 P. Na Allegro takiego nie mogę znaleźć , są tylko od A8 o wyglądzie zewn. podobnym z oznaczeniem 4E0 035 225 na końcu S, T, AA. Czy ma ktoś w tym rozeznanie, czy wzmacniacze te będą pracowały w A4 B7? Nie sądzę aby konstruktorom chciało się projektować zupełnie coś odrębnego do A4 czy do A8. Pewne rzeczy są zunifikowane, podobnie działają, mogą być rozbudowane o jakieś dodatkowe funkcje. Co do sterowania diversity to układem odpowiedzialnym za to jest TEA6101T zbierający, przełączający sygnały antenowe z 4 anten i to raczej anten umieszczonych na tylnej szybie. Układem odpowiedzialnym za wzmocnienie sygnałów AM i FM jest ATR4251. U mnie uszkodziłem trafo w.cz. separujący i dostosowujący impedancję do wyjścia. Spróbuję to naprawić, zobaczymy jaki będzie efekt. W dalszym ciągu nie wiem do czego jest złącze fakra żółte. Sygnał z anteny FM i AM podawany jest na złącze białe i to jest podłączone do wejścia antenowego radia. W radiu jest drugie wejście też żółte. Do czego?
  15. Witam ponownie. Napięcie do wzmacniacza dochodzi czyli w kodowaniu jest raczej dobrze. Zadzwoniłem do gościa od którego kupiłem nawigację i powiedział mi że źle jest podłączona antena do radia. Mówił, że jak wyciągnę nawigację i podepnę się do gniazda antenowego kawałek przewodu, to powinny się pojawić wszystkie stacje z dobrym odbiorem. W RNS-E są dwa wejścia patrząc od tyłu po lewej jest antenowe, po prawej wejście do anteny diversity (tak mi się przynajmniej wydaje). W przejściówce którą kupiłem do anteny wtyczka jest podwójna i kabel antenowy był wpięty po lewej stronie, zaś druga część wtyczki była pusta. W to miejsce zamontowałem kabel diversity (a tak po co to jest? jaka jest rola tego wejścia? Słyszałem, że do przekazywania specjalnych komunikatów, nieaktywne w Polsce). Odgiąłem trochę blaszki we wzmacniaczu antenowym, trochę jest lepiej. W czasie jazdy w mieście słabsze stacje jednak w dalszym ciągu chwilami szumią. Podepnę się jeszcze z vagiem i poszperam w kodowaniu. Może coś znajdę. Wyciągnę jeszcze nawigację i sprawdzę jej czułość podłączając kawałek kabla bezpośrednio do wejścia antenowego. Odezwę się jaki będzie wynik badań. Pozdrawiam i dzięki za reakcję.
  16. Kupiłem ostatnio RNS-E Pewniaka z Allegro do swojego b7 i po zainstalowaniu w samochodzie odbiór radiowy jest koszmarny w porównaniu z poprzednim radiem Symphony II. Wzmacniacz antenowy wyjmowałem i nie widać pęknięć, uszkodzeń mechanicznych. Napięcie na białej końcówce dochodzi do wzmacniacza. Po podłączeniu kawałka kabelka do niej odbiór się pojawia, ale dźwięk jest zniekształcony. Blaszki we wzmacniaczu czyste, złącza na szybie też. Powinno być wszystko ok, a nie jest. Przy montażu nawigacji musiałem dołożyć antenę fakra do nawigacji , bo nie było żadnego kabla ze złączką pasującą wejścia. Nawigacja na szczęście działa jak należy. Diagnozowanie VAGiem pokazało kod błędu, że w module radia występuje sporadyczny brak połączenia anteny, ale to samo występowało w Symphony II. Będę pewnie musiał reklamować tę nawigację. Miał ktoś podobne doświadczenia z takim odbiorem radiowym z rns-e? Mam sedana z anteną płetwa rekina na dachu, antena radiowa jest w tylnej szybie, brak fabrycznego wyprowadzenia anteny gps - do czego jest ta antena na dachu?? Może szare złącze podpięte do wzmacniacza jest własnie od niej.Ze odpowiedzi będę bardzo wdzięczny.
  17. Sprawdzałem przejścia w drzwiach kierowcy, są ok. W drzwiach p.pr. nie ma nawet śladu pęknięcia izolacji. Zastanawiające jest to, że występują kody uszkodzeń elektroniki modułów w drzwiach.[br]Dopisany: 09 Wrzesień 2010, 07:54_________________________________________________Udało mi się wreszcie opanować otwieranie wszystkich drzwi przyciskiem od środka. Zauważyłem, że otwierając ręcznie drzwi z klucza odblokowują się wszystkie. Do tego celu na pewno musi być użyty moduł elektroniczny drzwi p.l.. Wymontowałem napęd szyby z tym modułem. Znalazłem w kostce połączonej z boczkiem tapicerskim pin sterujący odblokowywaniem drzwi (ten który nie powoduje odblokowania drzwi) i piny masowe. Sterowanie odbywa się przez podanie masy. W module drzwi są cztery złącza. Drugie patrząc od przodu samochodu jest od starowania z zamka mechanicznego. Odnalazłem pin który podaje sygnał z zamka przy otwieraniu. Sterowanie w tym obwodzie jest też przez podanie masy. Jest to pin nr 7. Wyjąłem płytkę modułu z obudowy, odnalazłem pin 27 w czwartym złączu (tym od boczku) modułu, wylutowałem z płytki końcówkę pinu (jest tam dość ciasno, ale można to zrobić) i połączyłem z pinem nr 7 złącza 2. Oczywiście należy dobrze zaizolować pin 27, aby nie powodował zwarcia. Po złożeniu mam wreszcie możliwość odblokowania drzwi jednym przyciskiem, bez wyjmowania kluczyka i naciskaniu pilota, czy do sięgania do klamki drzwi które potrzebuję otworzyć. To samo można zrobić dla drzwi pasażera, ale po co.
  18. Jak nie widać go w vagu to pewnie nadaje na innej częstotliwości. Z tego co wiem to usa ma 315 Mhz (5D2), ale są eu 434 i 868 Mhz, a jak klucz jest od vw czy skody to jest ich jeszcze więcej. Udało mi się wreszcie zrobić funkcję odblokowywania drzwi od środka przyciskiem na drzwiach. Opiszę to w zgłoszonym wątku w dziale elektrycznym.
  19. Witam ponownie. U mnie kodowanie w module komfortu jest 07786. Dodałem 8192 do tego kodu, lecz nie dało to efektu. Zmieniłem km na mile st. C na Farenh. , region na USA, też bez zmian. W kodach błędów modułu komfortu przy takich ustawieniach został kod 01560 Passenger Door 57-00 - Electric Circuit Failure, natomiast kody tylnych drzwi zmieniły się na shere were porgram i dalej nie pamiętam treści opisu. Zmieniłem kodowanie w m. komfortu na poprzednie t.j. 07786. W ustawieniach regionalnych chciałem wrócić z USA (2) na Europę (0), lecz w tym momencie vag com zamiast podpowiedzi wyświetlił mi komunikat Registered version has coding info for this ECU. Na początku działał normalnie, z podpowiedziami ustawień kodowania i adaptacji.Czy komuś to się zdarzało? Oczywiście mam zablokowany automatyczny upgrade. Muszę teraz szukać na którym miejscu mam wpisać region. Totalna porazka. Odnośnie alarmu to po zamknięciu drzwi z pilota i odczekaniu ok. 30 sek. (alarm przechodzi w stan uzbrojenia-wolne miganie diody), otworzenie drzwi klamką wew. powoduje włączenie alarmu i pikanie syreny. Alarm działa tak samo przy ustawieniach na Stany jak i na Eu. Przy ustawieniu na Stany pojawił się natomiast sygnał pozostawionego kluczyka w stacyjce po otworzeniu drzwi. Temat zamka centr. będę drążył dalej, nie daje mi to spokoju.
  20. Wprowadzałem różne ustawienia, jedne były przyjmowane inne nie, lecz reakcji na otwieranie nie udało mi się wywołać. Nie ma reakcji na pojedynczy, czy podwójny ruch klamką drzwi i otwarcie wszystkich drzwi. Zastanawiający jest też kod błędu o nieprawidłowej pracy modułów elektronicznych we wszystkich drzwiach (?). Rozkaz otworzenia drzwi po naciśnięciu guzika na pilocie alarmu jest wykonywany przez blok radiowy i kontroler zamka centralnego w module komfortu, następnie moduły drzwi.Ale to działa. Nie działa tylko otwieranie przyciskiem. Dodam jeszcze, że otwieranie kluczem z zamka zablokowanych drzwi działa prawidłowo.
  21. OK. W tym przypadku nie warto eksperymentować kupując moduły, bo to zbyt droga naprawa. Byłem w warsztacie z tym problemem, bo sądziłem, ze wystarczy odpowiednia konfiguracja programowa. Mechanik jednak stwierdził, że coś jest uszkodzone i trzeba rzeźbić w elektryce. [br]Dopisany: 14 Wrzesień 2010, 07:45_________________________________________________Witam ponownie. Mam pytanie do Bart-S: czy udało się ci się znaleźć połączenia modułów sterujących drzwi z modułem komfortu i resztą instalacji? Szukanie po omacku będzie niestety pracochłonne. Komunikacja między przyciskami w drzwiach a modułami w drzwiach jest prawidłowa, bo dioda sygnalizacyjna blokowania na przyciskach gaśnie po naciśnięciu odblokowania. Sądzę, że informacja o otworzeniu zamka jest przekazywana z modułu drzwi do m. komfortu i stąd odpowiedź do wszystkich drzwi. Niestety bez znajomości schematu trudno prześledzić sygnały, nie wiadomo jaki sposób rozsyłania rozkazów jest zastosowany w przypadku zamka centralnego, czy po can-ie czy prostszą magistralą. Pozdrawiam i czekam.
  22. Samochód sprowadzony ze Stanów, jest przycisk na tylnej popielniczce. Po odciągnięciu klamki np. drzwi p.l. otwierają się tylko te drzwi, pozostałe nie i to stanowi utrudnienie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...