Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czujnik temperatury zewnętrznej do termomentru/climatronika etc.


kamilmlody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was! Jako że w swoim aucie nie posiadam klimy, a chciałem założyć termometr w licznik, potrzebowałem czujnika temperatury zewnętrznej. Ceny używanych zaczynają się od ok. 30zł, a nigdy nie mamy pewności, czy będzie on działał prawidłowo. Przedstawiam Wam sposób, jak samemu wykonać taki czujnik. Nie robiłem zdjęć, bo nie ma sensu - nie ma tu nic trudnego.

Działanie czujnika oparte jest na termistorze - prosty element elektroniczny, którego rezystancja zmienia się razem z temperaturą jego otoczenia.

Będziemy potrzebować:

- TERMISTOR 1KOhm (dostępny w każdym sklepie elektronicznym)

- Przewód

- elektryczny pistolet do kleju / sylikon

- mile widziany kawałek rurki termokurczliwej o przekroju ok. 5mm

Więc do dzieła: Bierzemy do ręki termistor. Do obu jego nóżek lutujemy przewody, nakładamy rurke termokurczliwą i podgrzewamy ją w celu zaciśnięcia. Tak przygotowany termistor wkładamy np. do zakrętki z butelki i zalewamy klejem aż do izolacji termokurczliwej na nóżkach - jest to dość ważne, aby wilgoć nie zmieniała rezystancji - wpłynęło by to na przekłamania we wskazaniach termometru. Gdy klej zaschnie, wyciągamy go z zakrętki i mamy zabezpieczony przed wilgocią termistor. Klej możemy bardzo delikatnie obciąć nożem, by dookoła termistora pozostała warstwa ok 2mm.

I to tyle. Czujnik w naszych a4-rkach montowany jest seryjnie między zderzakiem a chłodnicą, jednak w samochodach zaleca się montaż czujników w lusterku pasażera - wskazania od strony pobocza będą najbardziej wiarygodne.

Nasz czujnik działa dokładnie tak samo jak oryginalny.

Koszt termistora: 1,50zł

Koszt używanego czujnika: 30zł + KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej a4 niestety nie wyswietla sie temperatura (obecnie wogole przestala ale wczesniej czasami wyswietlala sie czasami nie a czasami po prostu zawieszalo sie na jakiejs temperaturze). W najblizszym czasi sprobuje zrobic taki czujnik i sprawdze. Potrzebny mi tylko bedzie ten pistolet do kleju ale to sobie kupie bo mysle ze jeszcze mi sie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w

W mojej a4 niestety nie wyswietla sie temperatura (obecnie wogole przestala ale wczesniej czasami wyswietlala sie czasami nie a czasami po prostu zawieszalo sie na jakiejs temperaturze). W najblizszym czasi sprobuje zrobic taki czujnik i sprawdze. Potrzebny mi tylko bedzie ten pistolet do kleju ale to sobie kupie bo mysle ze jeszcze mi sie przyda.

itaj i jak tam u ciebie z temperatur bo u mnie zawiesia się na -1 i miga jak poradziłeś sobie z twoim problemem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra termistor mam z kablami... ijak mam to pod ori termometr podlaczyc?

jeden kabelek do masy a drugi do wyświetlacza temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysl z tym czujnikiem :notworthy:

Wykonalem taki z termistoru i mam uczucie taniosci :>

Zasada ta sama a pare zlotych na piwo przy montazu zostaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...