Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie dotyczące dopuszczenia Quada do ruchu drogowego.


czarny

Rekomendowane odpowiedzi

witam macie jakies informację na ten temat? szukałem na necie ale tam sa taki znawcy że szkoda gadać,

mam quda i chcialbym się dowiedzieć do czego policja może się doczepić o mnie:)

Chodzi o wyposażenie pojazdu!

lusterka,gaśnica,trójkąt,sygnał dźwiekowy, kierunki?

pzodro :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw napisz o co chodzi tak żeby dało się przeczytać. Jakiś szacunek dla rozmówcy trzeba mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usupełnione bład popełniłem bo pisałem robiąc coś innego :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wg. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r., par. 11 quad jako pojazd samochodowy powinien być wyposażony w :

- sygnał dźwiękowy

- lusterka (musisz mieć lewe i prawe), tutaj nie ma wyjątków

- trójkąt ostrzegawczy (nie stosuje się do motocykla jednośladoweo, quad nie jest motocyklem jednośladowym, więc musisz posiadać)

- gasnicę umieszczoną w miejscu umożliwiającym łatwy do niej dostęp (również nie stosuje się do motocykla w ogóle, nie tylko jednośladowego)

Do tego komplet świateł, mijania, drogowe, kierunkowskazy, pozycyjne, odblaski, przeciwmgłowe i cofania co nie dotyczy TYLKO motocykli.

Apteczki wozić ze sobą nie musisz. Reszty wymagań takich jak błotniki, prędkościomierzm stacyjka tłumik itp. nie wypisywałem bo raczej jest to wyposażenie oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może przyczepke bede woził ze sobą :polew: :polew:

nie da rady, predkościomierza nie musisz miec bo nie jest to nigdzie odnotowane że musi być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie da rady, predkościomierza nie musisz miec bo nie jest to nigdzie odnotowane że musi być

I tu się mylisz, paragraf 11, punkt 4- prędkościomierz umieszczony w polu widzenia kierowcy. Wozić generalnie nic n ie musisz, bez obowiązkowego wyposażenia nie wolno jeździć, ale można :decayed: pytałeś czego potrzebujesz aby gliniarze przy kontroli się nie czepiali, więc masz wyszczególnione a co dalej z tym zrobisz to już twoja sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a ja czytałem że quady czyli jako zarejstrowane jako samochód inny podchodzą pod trzy kołowce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a ja czytałem że quady czyli jako zarejstrowane jako samochód inny podchodzą pod trzy kołowce

Gdzie czytałeś coś takiego? Generalnie teksty bez wskazania podstawy prawnej możesz uznać za śmieci bo nie są wiarygodne. Normalny, cięzki quad rozwijający prędkość maksymalną większą niż 45 kmh, moc użyteczną silnika wyższą niż 15 kW na pewno nie może być traktowany jako trójkołowiec. Wynika to z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów.

Generalnie już po pobieżnym wczytaniu się w podane akty wynika, że z tymi quadami to nie jest taka prosta sprawa, z przepisów nie wynika jasno jak takiego quada zakwalifikować i przy kontroli dużo zależy od dobrej woli policjanta, który się napatoczył. Ogólnie bajzel jest, generalnie nie ma jak tego legalnie zarejestrować, a wszelkie próby kwalifikacji jako pojazd samochodowy inny, ciągnik rolniczy itp. to samowolka i decyzje o rejestracji jako powyższe wydawane są z naruszeniem prawa :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 15 kW:P powyżej 15 nie zarejstrujesz quada,

czytałem to na stronie policji najczęsciej zadawane pytania ale nie umię poszukać tego teraz :shocked:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterka kierunki swiatla i sygnal dzwiekowy zadnego trojkata nietrzeba miec:) a i pameitaj ze nie musisz jezdzic w kasku wiec jakby pan policjant sie czepial tego:) ja tam smigam raptorkiem bez problemu do przegladu mial taka specjalna ujowa lampe z przodu a swiatla zaklejone, lampe odkrecilem jezdze na swiatlach.. a pozatym kto Cie tym zlapie;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie to trzeba miec homologacje.

dokładnie :good: kupujesz quada z homologacją, opłacasz polisę i rejestrujesz i jazda na drogi i bezdroża :kox: Trzeba chyba jeździć w kasku :gwizdanie: w dowodzie jest pojazd mechaniczny inny :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nietrzeba w kasku:)) chyba ze cos sie zmienilo od tego roku w tamtym roku mnie zlapali jak juz stalem na skwerku z kumplami i podjechali i czemu pan bez kasku jezdzi

bo nietrzeba w kasku

no nie ale jest bezpieczniej

i koniec rozmowy:) wiec z tego co wiem nietrzeba :tongue4: :tongue4: :tongue4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterka kierunki swiatla i sygnal dzwiekowy zadnego trojkata nietrzeba miec:) a i pameitaj ze nie musisz jezdzic w kasku wiec jakby pan policjant sie czepial tego:) ja tam smigam raptorkiem bez problemu do przegladu mial taka specjalna ujowa lampe z przodu a swiatla zaklejone, lampe odkrecilem jezdze na swiatlach.. a pozatym kto Cie tym zlapie;d

a co miałeś już kontrole policji? ja z przeglądem nie mam problemu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadnego trojkata nietrzeba miec:)

Na jakiej podstawie wydajesz taką opinię? Właściwy przepis zdaje się mówi co innego. Jeżeli się komuś pomaga warto być rzetelnym albo chociaż spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tak szczeze mówiąc to nawet seryjne quady z homolagacja nie wyjezdzaja ze sklepu z gasnią i trójkątem więc nie wiem czemu mówisz że miały by być,

nawet w wordzie u nas była osatnio zadyma że na B1 zdają na quadach i jak sie dowiedziałem to miały tylko lusterka i kierunki i swiatla ale żadnych liczników gaśnic itp.

za niedługo będę miał informację to sie podziele z wami podziele:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadnego trojkata nietrzeba miec:)

Na jakiej podstawie wydajesz taką opinię? Właściwy przepis zdaje się mówi co innego. Jeżeli się komuś pomaga warto być rzetelnym albo chociaż spróbować.

na takiej podstawie ze mialem juz pare kontoli policyjnych ... i ani razu nawet nie padlo pytania o takie rzeczy:)

prosili o ubezpieczenie i prosba probowali namowic do jazdy w kasku bo tez nie jest obowiazkowa

ps nasze przepisy to mam gleboko gdzies bo przepis mowi jedno a zycie drugie :> :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie pamiętam żeby w razie kontroli policjanci pytali mnie o trójkąt czy gasnicę w samochodzie, mogę na tej podstawie wyciągać wnioski, że nie muszę tego wozić :)?

Ja wyciągam wnioski na podstawie ustawy, quad jako czterokołowy pojazd samochodowy powinien być wyposażony w ww. elementy. Nie mieszajcie do tego homologacji, w wykazie wymagań obowiązujących w homologacji typu pojazdu nie ma słowa o trójkącie i gaśnicy. Moja opinia jest taka, że importer nie ma obowiązku sprzedawać tego typu wyposażenia razem z quadem, a użytkownik powinien zatroszczyć się o doposażenie pojazdu w wymagane wyposażenie we własnym zakresie. To, że policjant nie zapyta o trójkąt i gasnicę w przypadku kontroli wynika raczej z rutyny/ lenistwa albo niewiedzy tego konkretnego funkcjonariusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie pamiętam żeby w razie kontroli policjanci pytali mnie o trójkąt czy gasnicę w samochodzie, mogę na tej podstawie wyciągać wnioski, że nie muszę tego wozić :)?

Ja wyciągam wnioski na podstawie ustawy, quad jako czterokołowy pojazd samochodowy powinien być wyposażony w ww. elementy. Nie mieszajcie do tego homologacji, w wykazie wymagań obowiązujących w homologacji typu pojazdu nie ma słowa o trójkącie i gaśnicy. Moja opinia jest taka, że importer nie ma obowiązku sprzedawać tego typu wyposażenia razem z quadem, a użytkownik powinien zatroszczyć się o doposażenie pojazdu w wymagane wyposażenie we własnym zakresie. To, że policjant nie zapyta o trójkąt i gasnicę w przypadku kontroli wynika raczej z rutyny/ lenistwa albo niewiedzy tego konkretnego funkcjonariusza.

popatrz a mi sie zdarzylo ze mi pan policjant wspomnial o gasnicy nieraz i trojkacie(chcial zajrzec do bagaznika pewnie) i dostalem pare mandatow za brak gasnicy a na quadzie zadnego mandatu nie dostalem...

czlowieku jezdizles wogole na quadzie:> chyba w plecak sobie wsadisz ta gasnice i trojkat i bedziesz wozil:) bo ja bym nigdzie gasnicy nie zamocowal bo w razie koziolka balbym sie ze mnie yebnie w glowe jeszcze .... zdajesz sobie sprawe z tego ze nikt nomrlany quadem nie bedzie niewiadomo ile jezdzil po ulicach... a na polu to nie wiem na co Ci ten trojkat:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...