Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Potrzebna pomoc automatyka/mechatronika itp.


dawkol-d1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Potrzebuję pomocy, na poniedziałek muszę zrobić taki śmieszny układzik pneumatyczny z dwoma siłownikami. Chodzi o to, że są one skierowane tłoczyskiem do siebie. Jeden jest wysunięty a drugi wsunięty, odstęp między nimi ma być minimalny.

Cel jest taki, że muszą się one tak ze sobą zsynchronizować/zgrać, że nie dojdzie do kolizji siłowników ze sobą podczas pracy. Mają one wykonać kilka ruchów i zatrzymać się, po czym najlepiej byłoby, gdyby kolejny cykl mógł zostać rozpoczęty po ponownym wciśnięciu przycisku S1.

Największym problemem jest dla mnie to, że nie wiem co zrobić, aby się nie zderzały, bo póki co, przy obniżonym do minimum ciśnieniu powietrza zasilającego widać, jak siłowniki nierówno pracują i dochodzi do kolizji między nimi. Do tego sprawa zapoczątkowania kolejnego cyklu przyciskiem S1- nie wiem co zrobić, aby po pierwszym cyklu przekaźnik czasowy się zresetował i czekał na kolejne wciśnięcie przycisku S1, na razie jest tak, że po pierwszym cyklu odlicza on sobie czas jak mu się podoba :D

Mogą to być siłowniki jedno/dwustronnego działania, ze sprężynami lub bez, to samo tyczy się zaworów- na dwóch cewkach lub ze sprężyną, byle działało prawidłowo :D Robiłem to w FluidSim'ie

Taki rysunek podglądowy, tego co zrobiłem do tej pory:

synchronizacjasiownikw.png

Pozdrawiam i liczę na pomoc :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałbym zastosować zawory szybkiego spustu i sterować siłowniki z jednego zaworu, przy podobnej długości przewodów za zaworem powinno jakoś to śmigać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem tak jak napisałeś zawory szybkiego spustu, wszystko chodzi na jednym rozdzielaczu z dwoma cewkami i jest lepiej, ale nadal się obijają :disgust: Co do długości przewodów, w szkole będę musiał złożyć ten układ na tablicy, a tam z idealnie dobranymi przewodami o takiej samej długości będę mógł zapomnieć :D

Ale przynajmniej prawidłowo działa licznik czasu w tym układzie:

siowniki.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...