Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Naprawa przednich wycieraczek


grubcio1980

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie.Niestety na kilka godzin przed wakacjami padły mi wycieraczki więc, szybko musiałem coś wymyślic.W szukajce nic nie znalazłem.

Objawy:

-wycieraczki chodziły jakby ociężale,najpierw wcale ,potem powoli,aż chodziły normalnie

-no i w końcu stanęły na "prawie" zawsze

-silniczek jakby chciał,ale nie mógł

Po konsultacjach z zaprzyjaźnionym elektrykiem dowiedziałem się,że cieżko w naszych OOOO zniszczyc silniczek,więc najprawdopodobniej zablokowały się "ramiona" które "trzymają" wycieraczki.U mnie był lekki ruch ramienia ok.1cm.

Narzędzia:

-Klucz nasadkowy 13,10 i 9 (płaskie też mi się przydały)

Zaczynamy.Maska do góry i odkręcamy wycieraczki.Zdejmujemy zaślepki na wycieraczkach

c5ef183b3da1bafbmed.jpg

Odkręcamy wycieraczki kluczem 13

0dff768360cb7b9emed.jpg

Zdejmujemy osłonę ,wycieraczek dwa zaczepy

d4a2f11a09b9e009med.jpg

Odkręcamy obudowę sterownika 5 śrubek klucz 10

565427e0c2e49d2fmed.jpg

potem jeszcze dwie kluczem,chyba tu była 9

d945481f0c5a0ca7med.jpg

095341b7f8e36f9bmed.jpg

Następnie odsuwamy wszystko na bok i odkręcamy 3 śruby 10 mocujące całe ustrojstwo

f3210e9dff8b3631med.jpg

46e18500e9991563med.jpg

2a88acea7b1bcef3med.jpg

Trochę gimnastyki i wszystko nam wychodzi.Jak wyjdzie odpinamy kostkę od silniczka (jest z tyłu)

0e4e84f075fbd91amed.jpg

4a6a42d1bec310c6med.jpg

Mamy wszystko podane na tacy.Odkręcamy silniczek.Trzy śruby 10 i w środku 13

54cb7840f7139a7fmed.jpg

Tą blaszkę pod śrubą 13 podważamy śrubowkrętem i mamy silniczek osobno i "ramiona" osobno

b446f2c811f41ff8med.jpg

2a2bbdeec23c08a5med.jpg

Na dolnym zdjęciu już ropięte,ale wiecie o co chodzi.

Teraz to o co chodzi.Te "ramiona" powinny chodzic bardzo lekko.U mnie całkowicie stanęło prawe (nie mogłem wogóle nim ruszyc,więc silniczek również)

Zdejmujemy taką zawleczkę na zdjęciu słabo ją widac,ale na pewno ją zobaczycie

485842923a499accmed.jpg

potem podkładkę

663d9aa942b2df27med.jpg

Nakręcamy na gwint śrubę która mocuje wycieraczkę lub kombinujemy rurkę która nam pozwoli wybic ten bolec a nie rozwali gwintu (co bardziej spostrzegawczy zauważą,że rozwaliłem gwint i musiałem użyc narzynki).Uderzamy aby go wybic w dół (ostrożnie,bo mi sie ucho urwało)

40eb47e6d32136e1med.jpg

Gdy nam wyjdzie czyścimy papierem ściernym bolec i tulejkę w którą wchodzi

787650396630de8dmed.jpg

28779f232912e6ccmed.jpg

Potem oczywiście dobrze smarujemy i składamy w odwrotnej kolejności.Ramiona chodza jak nowe.Oczywiście robimy operację z obiema stronami ( ja nie miałem czasu bo wyjazd).Mała podpowiedź:gdy składałem nie przykręcałem silniczka.Najpierw go podłączyłem do kostki i włożyłem na swoje miejsce,potem włożyłem ramiona i przykręciłem silniczek na miejscu (można jak się da tak zrobic z wyjmowaniem).Tak mi było łatwiej.Nie przykręcajcie również tej śruby

83901a5358dda464med.jpg

jak wszystko będzie na miejscu włączamy zapłon i włączamy wycieraczki na chwilę,aby się silniczek wyzerował (tzn. aby wycieraczki były w pozycji leżącej).Potem tak samo ustawiamy wycieraczki i dopiero przykręcamy silniczek do ramion.I to by było na tyle.Jak widzicie koszta żadne tylko troszkę pracy ( a nie jestem manualem).Mam nadzieję,że się komuś przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ale do B6, a autor wątku nie dopisał prefix-u(poprawiłem) przynajmniej w dobrym dziale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam swoje 5gr do tematu, bo przy okazji czyszczenia podszybia postanowiłem przesmarować mechanizm wycieraczek. Przed demontażem ramion wycieraczki nakleiłem kawałki taśmy papierowej na szybie w miejscach położenia wycieraczek, to ułatwiło ponowny montaż. Zanim wybiłem blaszkę z silniczka, oznaczyłem sobie na blaszce i na czubku osi silnika linie, potem już nie było problemu z odpowiednim ułożeniem. U mnie osie napędowe ramion chodziły na sucho, jedną oś z trudem wybiłem z tulei. Przesmarowałem również przeguby napędowe. Efektem, bezgłośna praca mechanizmu, może też szybciej działa, ale nie zauważyłem, ale na pewno uniknąłem w ten sposób problemów w przyszłości z wycieraczkami. Praca nie jest trudna, trochę rozkręcania jest, a przy okazji można oczyścić okolice ECU z liści itd. Polecam robić fotki z każdego etapu, ułatwia to ponowny montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie osie napędowe ramion chodziły na sucho, jedną oś z trudem wybiłem z tulei.

U mnie było to samo, jedną z nich, od strony kierowcy, wybijałem chyba z godzinę :kwasny:

Potem musiałem naprawiać gwint, żeby w ogóle móc dokręcic ramię wycieraczki.

Silnika nie musiałem wcale ruszać, po oczyszczeniu i nasmarowaniu wszystkich elementów, łącznie z przegubami, całość śmiga jak nowa :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

BTW, też zrobiłem kilka fotek, ale widzę, że bym się tylko powtórzył, gdybym je tu wkleił :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli całkiem dobrze mi to wyszło.Dzięki.Ja również oczyściłem oklice sterownika , ale tam syf był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc. Z tą pomocą sam naprawiłem swoje wycieraczki, które w sobotę odmówiły dalszej współpracy :chytry: Tyle że trochę wygiąłem ramię podczas wybijania i teraz uderza mi o nakrętkę chyba od deski rozdzielczej. Mam nadzieję że to wyprostuję i nie pęknie. Ale teraz z zamkniętymi oczami demontuję cały mechanizm :tongue4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poważny problem.

Pisałem wcześniej, że skrzywiłem trochę jedno z ramion mechanizmu. Dzisiaj podjechałem do znajomego mechanika, wyciągnęliśmy mechanizm i wyprostował skrzywione ramię. Jednak po ponownym zamontowaniu i podłączeniu silniczka wycieraczki uruchamiają się zaraz po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Po 8-10 cyklach pracy zatrzymują się w dowolnym miejscu. Tak samo jest gdy uruchomię je. Zaczął grzebać w bezpiecznikach i zauważył, że od podgrzewania dysz spryskiwaczy jest przepalony, włożył następny i każdy zaraz się przepalał. W pewnym momencie z okolicy spryskiwacza po stronie pasażera poszedł dymek. Padło podgrzewanie ? Poradźcie co to może być. Może coś się stało z silniczkiem że wycieraczki działają jak chcą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ja tez wyjąłem wycieraczki, wszystko ładnie wyczyściłem, posmarowałem, poskładałem. A teraz jak przekręcę zapłon to od razu chodzą wycieraczki. Jak włączę dźwigienkę od wycieraczek w dol, czyli jeden cykl ruchu to chodzą kilka cykli. A wycieraczki raz ostawiają się w pozycji pionowej, a raz w poziomej. Co za shit! Jakiej porady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem i to i jeszcze inne bo google też pomaga. Ale jedni piszą o silniczku, który trzeba rozebrać i przeczyścić oraz nasmarować, inni o przekaźniku a jeszcze inni, że wymiana silniczka nieunikniona :confused4: A mi chodzi o to czy to zbieg okoliczności, że akurat teraz to się stało. Czy może coś schrzanił i dlatego problem się pojawił. Poza tym pisałem o tym, że jak zaczął mieszać przy bezpiecznikach, to poszedł dymek z okolicy spryskiwacza prawego. Więc nie pisz mi że pan lupka nie gryzie, bo wkurza mnie takie coś, skoro tam nie ma wszystkiego opisanego, o czym ja napisałem. Z całym szacunkiem, ale może czytaj ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ja tez wyjąłem wycieraczki, wszystko ładnie wyczyściłem, posmarowałem, poskładałem. A teraz jak przekręcę zapłon to od razu chodzą wycieraczki. Jak włączę dźwigienkę od wycieraczek w dol, czyli jeden cykl ruchu to chodzą kilka cykli. A wycieraczki raz ostawiają się w pozycji pionowej, a raz w poziomej. Co za shit! Jakiej porady?

Temat opanowany. Sprawcą całego zamieszania był miedziany wodzik w silniku, a właściwie jego zabrudzenie. Ważne jest aby dokładnie wszystko wyczyścić po rozebraniu silnika, i dobrze ustawić wodzik i plastykowe łożysko.

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=738041f703c9bcd6

Zdjęcie zapożyczone w celu edukacyjnym, ale bardzo dobrze pokazuje co i jak ma być ustawione.

A później już przy składaniu już samych prowadnic nie przykręcać silnika, tylko najpierw podłączyć żeby się wyzerował. Prowadnice można wtedy ustawić w maksymalnym wychyleniu w lewą stronę, to istnieje bardzo duża możliwość że nawet nie będzie trzeba nic ustawiać.

Co do kolego z problemem "dymka" prawdopodobnie miałeś zwarcie na podgrzewaczu spryskiwaczy spowodowane jakim uszkodzeniem mechanicznym. Proponuję poszukać na szrocie i podmienić, to wtedy wykluczysz tą ewentualność. Bo w sumie jak ci cały czas pali bezpiecznik, to tylko zwarcie w podgrzewaczu może być sprawcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki djsuchy, w takim razie poszukam, wymienię i zobaczę co jest. A silniczek rozbiorę i wyczyszczę, żeby wycieraczki nie wariowały. Chociaż myślałem tez o przekaźniku wycieraczek, tylko po pracy poszukam gdzie on jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki djsuchy, w takim razie poszukam, wymienię i zobaczę co jest. A silniczek rozbiorę i wyczyszczę, żeby wycieraczki nie wariowały. Chociaż myślałem tez o przekaźniku wycieraczek, tylko po pracy poszukam gdzie on jest.

w sumie możesz w ogóle odłączyć podgrzewacze spryskiwaczy i zobaczyć co wtedy będzie się dziać, będzie szybciej i łatwiej i jakby co to parę groszy wydanych na szrocie zaoszczędzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja jestem w tym zielony, jak je odłączyć ? [br]Dopisany: 31 Sierpień 2011, 18:40_________________________________________________Mam jeszcze pytanko. Czy to na pewno silniczek skoro podłączyłem inny przekaźnik wycieraczek i wycieraczki działają tylko jako czasówki. Bez względu jak je przełączę, uruchamiają się co jakiś czas, wykonają 2-3 ruchy i zatrzymują się w wybranym przez siebie miejscu na szybie. Pytam, bo nie wiem czy jest sens rozbierać ten silniczek, a szczerze zaczynam mieć dosyć tego auta :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde z elektryki jestem cienki, u mnie wszystko poszło gładko.W sumie z elektryki to tylko się kostkę wypina z silniczka, a tak to tylko mechanika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja jestem w tym zielony, jak je odłączyć ? [br]Dopisany: 31 Sierpień 2011, 18:40_________________________________________________Mam jeszcze pytanko. Czy to na pewno silniczek skoro podłączyłem inny przekaźnik wycieraczek i wycieraczki działają tylko jako czasówki. Bez względu jak je przełączę, uruchamiają się co jakiś czas, wykonają 2-3 ruchy i zatrzymują się w wybranym przez siebie miejscu na szybie. Pytam, bo nie wiem czy jest sens rozbierać ten silniczek, a szczerze zaczynam mieć dosyć tego auta :kwasny:

Też się łudziłem, że to przekaźnik.. podmieniłem na inny od znajomego, zakupiłem zupełnie nowy i nic to nie dało. Pomogła dopiero rozbiórka silnika i złożenie metodą prób i błędów. Ostatecznie wyszło tak jak tu :arrow2:http://www.a4-klub.pl/smf/index.php?topic=167064.0 Najgorsze jest to, że trzeba się nagimnastykować żeby to ustrojstwo wyrwać z auta.. jak ktoś ma duże dłonie to może mieć mały problem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...