Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budowa poddasza i ocieplenie? Jakie?


adamFox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie i Panie :)

Pytanie do znających się na budownictwie :cool1:

Robię nadbudówkę tzn ze strychu będe robił pomieszczenia mieszkalne i teraz murujemy POROTHERM'em 30 i wypadałoby to ocieplić. Pytanie czym?? Styropianem czy wełną?? Jaka grubość ?? 15 wystarczy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 cm wystarczy.lepsza wełna ale styropian tez jest ok(trzeba pamietac o dobrej wentylacji). styrek o wiele tanszy. ociepliłem kilkadziesiąt domów i moim zdaniem czy dasz 15 czy 20 to róznicy nie odczujesz.ale to oczywiscie moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego najlepiej z 25 nie ma co żałować 20 w jedna stronę i 5 w drugą żeby nie przewiewało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 20 cm i jest git , bardzo ważne jest szczelne pokrycie paroizolacją ! Bo jeśli bedą szpary to nawet pól metra izolacji nic ci nie da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 to za mało(w lato nie do wytrzymania) min 20 ,styropianem nie ocieplaj poddasza bo ci się myszy wpier.....w wełnę nie wejdą ,możesz też docieplić wełną z ekranem bardzo dobrze izoluje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 20 cm i jest git , bardzo ważne jest szczelne pokrycie paroizolacją ! Bo jeśli bedą szpary to nawet pól metra izolacji nic ci nie da :)

co to ta paroizolacja? i gdzie to się kładzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli daje się ja na scianę miedzy np bloczek a wełne? czy tylko dach? bo na dach to mam już oryginalną pod gont jaką zaleca producent aby nie stracić gwarancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam u siebie 20 cm a majster mówił żeby zapodac 30cm , bo jest miejsce i miał rację :wallbash: :wallbash: :wallbash: :wallbash:

i podobnie jak Karmazynek, mam w słoneczne dni ponad 30stopni

kolejna sprawa to dobre okna, mam Veluksy i na zime musze je całkowicie zaklejac folią :wallbash: :wallbash: :wallbash: :wallbash:

bo piz*zi przez nie strasznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpychasz wełnę miedzy krokwie a później przyklejasz lub przybijasz folie paroizolacyjną do krokwi lub stelaża każdy robi inaczej ja polecam do krokwi, co do samej wełny 20cm to troszkę chyba ze nie masz miejsca.

devastation co do okien to polecam okna wykonane z profilu Veka 6 komorowego i do tego okucia Winkhaus i na pewno nie trzeba ozywać później taśmy na zimę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 7 Veluxów, jak bede zmieniał to za kilka lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełny w płytach nie poupychasz dobrze we wszystkie zakamarki, grubość nie jest ważna, ważne są parametry samej wełny Lambda na to zwrócic uwage możesz mieć grubą wełne a lambda bedzie do kitu i też będzie lipa... Paroizolacja foliza zółta mocna typ 220 :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak jak Krolu pisze najważniejszy jest współczynnik lambda a dalej patrząc współczynnik przenikania ciepła. Ściany wg. "Rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002rr w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" powinny mieć współczynnik (dla temp w pomieszczeniu >16stC) U = 0,3 W/m2K. Sam Porotherm 30 ma U = 0,6 W/m2K. Jak dorzucisz do tego 15 cm styropianu o Lambdzie 0,042 W/mK to współczynnik U=0,19 W/m2K. Czyli wystarczająco!. Dawanie większej ilości styropianu mija się z celem. Podrożysz inwestycje a odczuwalny komfort cieplny będzie niezauważalny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z wełną??

To wszystko zależy jaki współczynnik przewodności cieplnej będzie miała wełna. Jak kupisz wełnę mineralną ROCKWOOL FRONTROCK MAX E o współczynniku przewodzenia ciepła = 0,037 W/mK to dla 15 cm współczynnik przenikania ciepła będziesz miał U= 0,18 W/m2K . Dla 10 cm współczynnik przenikania ciepła będzie U= 0,24 W/m2K czyli też wystarczająco.

Podsumowując moje "mądrości" :D na twoim miejscu aby nie pchać się w zbyt duże koszta kupiłbym zwykły styropian (np coś takiego http://www.unimex.rzeszow.pl/termo.html ) o współczynniku przewodzenia ciepła 0,42 W/mK o grubości 15 cm i będzie git :kox:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra rozumie już .... ale mówią że dla ceramiki lepsza jest wełna od styropianu bo niby przy styropianie pustak nie oddycha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra rozumie już .... ale mówią że dla ceramiki lepsza jest wełna od styropianu bo niby przy styropianie pustak nie oddycha

Powiem tak, też tak słyszałem ale nie umiem ci powiedzieć jak to będzie się zachowywać np po okresie 20-30 lat. Z moich obliczeń wynika, że wykropienia w ścianie przy zastosowaniu styropianu 15cm nie będzie. Jeśli boisz się, że możesz się w ten sposób dorobić "grzyba" to moim zdaniem nie masz się czego bać. Gorzej by było jak byś zastosował ocieplenie od wewnątrz albo nie zapewniał odpowiedniej wentylacji tych pomieszczeń. W przypadku ocieplenia od wewnątrz punkt rosy przesunął by się gdzieś w połowie ściany i tam występowało by wkroplenie - co powodowałoby powstanie tego niechcianego grzyba.

Myślę, że jeśli styropian położą ci na tak zwane "placki" + odpowiednia wentylacja ocieplanego pomieszczenia to będzie :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...