Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B6 AVF] Sprzęgło klimy - rozsypało się


pakotomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Dziś z samego rana wracając z pracy nagle zaświeciła mi się kontrolka ładowania. Po otwarciu maski okazało się, że pasek od alternatora, sprężarki, napinacza itd. jest luźny. Zajrzałem głębiej i okazało się, że rozsypało mi się całe sprzęgło klimatyzacji (to na dole po prawej stronie, stojąc od maski) :wallbash: Od momentu zaświecenia się kontrolki do zatrzymania samochodu przejechałem ok 300m. Teraz zastanawiam się czy oprócz uszkodzenia sprzęgła mogły pojawić się jeszcze jakieś inne np. w samej sprężarce lub innego osprzętu silnika, który jest napędzany przez ten wspólny pasek? :mysli:

Co mogło być przypuszczalną przyczyną rozsypania się koła? Dodam, że tydzień temu wymieniali mi koło pasowe alternatora i przy okazji sprawdzali to sprzęgło, które wymieniałem ok rok temu, i podobno wszystko było ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wentylator klimy na chłodnicy sprawny bo przeważnie jest tak że jak wiatrak nie studzi to wzrasta temperatura i ciśnienie do stanu ile jest w stanie nabić kompresor. Pasek wtedy jest 4 krotnie przeciążony i może się zerwać. Czasami spreżarka się zaciera i wtedy zrywa sprzęgło.

Sprawdź czy się kręci ręką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam teraz zbytnio możliwości sprawdzić wiatraka, bo samochód stoi w serwisie i jutro zaczną z nim działać.

Pasek był w całości, nawet nie spadł bo widziałem, że biegnie dokładnie wokół kół i rolek, wokół których powinien, był jedynie luźny. Mam jednak pytanie czy taka awaria mogła mieć wpływ na rozrząd? Czy ten luźny pasek od alternatora, sprężarki klimy itd ma związek właśnie z rozrządem czy są one nie zależne? Może panikuję, ale martwi mnie to, że rozrząd się wysypał i teraz będą grube wydatki ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie powinno się stać...

ku...04' to chyba jakaś przypadłość jeżeli chodzi o komresatory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zsprzegiełka zrywaja sie dosc czesto i to same z siebie ;/

jak spreżarka nie zatarta i wiatrak klimy ok to wsadzic nowe sprzegiełko i bedzie ok:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odebrałem samochód z serwisu. Wymienili mi sprzęgiełko na nowe i jak na razie jest gitara :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te sprężarki tak mają, potrafią się same rozkręcić a przeważnie to właśnie sprzęgła padają albo się obrywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic wcześniej nie zauważyłeś?

Problem w tym, że właśnie nic nie zauważyłem. Tydzień wcześniej wymieniali mi koło pasowe alternatora, bo coś mi jakby ocierało/chrobotało i sprzęgiełko było podobno ok dlatego trochę mnie to zdziwiło, że po 5 dniach nagle się posypało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy jechałeś autem to w jakim momencie słyszałeś te chrobotanie/ obcieranie/ zgrzytanie czy jak to nie nazwać :naughty: ? U mnie pojawiał się dziwny dźwięk przy zmienianiu biegu- trwało to może z miesiąc a teraz cisza :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie jazdy nie było to tak bardzo słyszalne. Na postoju przy włączonym silniku było to słychać, ale bardzo cicho, natomiast jak np włączyłem klimę (także na postoju) to to chrobotnie/ocieranie było coraz głośniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem nie zapłaciłem nic, gdyż sprzęgiełko klimy miałem wymieniane na nowe ok rok temu, więc zrobili mi to na gwarancji. W zeszłym roku płaciłem: 480zł sprzęgiełko+robocizna=648zł za całość w serwisie Bosch-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:shocked:

wymieniali ci kompletne sprzegielko? ja u siebie wymienialem juz 2 razy i koszt nigdy nie przekroczył 150PLN, fakt ze sam to robiłem

to gdzie kupowałeś sprzęgło :thumbdown:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za sprzęgło, za które zapłaciłeś mniej niż 150zł, ale ja takich nawet na allegro nie widziałem :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie, ale gdy byłem w ASO to zaśpiewali ok. 500zł za napinacz do klimy a sprzęgięłko 400 chyba... sprawdzę w ETCE jak to wygląda teraz cenowo po aktualizacji czy coś się zmieniło :naughty:. Na pewno można kupić taniej- pytałem w ASO również o sprzęgiełko alternatora to cena była kilkukrotnie wyższa, a na necie sprzęgiełko z LUK-a jest za 150zł:). Trzeba tylko dobrze poszukać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie, ale gdy byłem w ASO to zaśpiewali ok. 500zł za napinacz do klimy a sprzęgięłko 400 chyba... sprawdzę w ETCE jak to wygląda teraz cenowo po aktualizacji czy coś się zmieniło :naughty:. Na pewno można kupić taniej- pytałem w ASO również o sprzęgiełko alternatora to cena była kilkukrotnie wyższa, a na necie sprzęgiełko z LUK-a jest za 150zł:). Trzeba tylko dobrze poszukać:)

poka

bo najtańsze widziałem za ~370 pln :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na odpowiedź od sprzedawcy :naughty:... w ASO mają za 787zł i 650zł firmy DENSO- sprawdzałem dla modelu z silnikiem 1.9 TDI kod AWX :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...