Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gaz przestaje się opłacać?


Peterka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po ostatnich kilku tankowaniach LPG i przeliczeniu kosztów użytkowania samochodu, można dojść do wniosku, iż instalacje LPG nie są już opłacalne. Założenia oparłem na przykładzie swojego samochodu i cenach paliw w moim regionie.

Poniżej klika wyliczeń:

LPG: 47L / 350km = 13,5l/100km (jazda 70% miasto, 30% trasa) = 39,15zł/100km + wg moich wyliczeń około 1,5l PB/100km (7,75zł) = 46,9zł

PB: Tutaj jest nieco mniej danych ze względu na to, że odkąd mam to auto od razu jeździ na LPG. Wyliczenia oparłem na informacjach z rozum dot. tego silnika.

A mianowicie, że na pełnym banku przejeżdza się około 650km (średnio)

66L/650km = 10,15/100km x 5,15zł/1l = 52,75zł /100km

Róźnica waha się w okolicach 5zł na 100km, czyli praktycznie żadna.

Czyżby już czas LPG odchodził w niepamięć? Czy mając instalacje LPG demontować ją? Czy zmieniać na TDI?

Zapraszam do wypowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej po przemyśleniach autko zostanie, ale bez LPG. Jutro zalewam zbiornik do pełna i sprawdzimy co i jak.

Nie chodziło mi też o konkretny mój przypadek, posłużył mi on jedynie za przykład do dyskusji na temat czy auto z LPG przestaje być coraz mniej opłacalne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wlasnie zalozylem LPG i juz widze oszczednosci - mimo ze zalozylem i odrazu trafilem na podwyzki...

Silnik 1.8T

Na benzynie w jezdzie mieszanej robilem ok 580km za 280zl = 48,30zl / 100km

Na gazie przy tej samej jezdzie robie 340-360km za 95zl = 28zl + troche paliwa (nie wiecej niz litr na 100km - przelacza mi sie bardzo szybko nawet przy niskich temperaturach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zgodzę sie z Tobą kolego, z tym że u Ciebie wychodzi 10litrów LPG w jeździe mieszanej na 100km. Więc to niewątpliwie mało jak na 1.8T w budzie A6.

Przyznam, że to bardzo miłe spalanie. Bo nie ma żadnego wzrostu spalania LPG w stosunku do PB, a to nieco zaskakujące.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz bierzemy na przykład montaż instalacji w systemie ratalnym ... Średnia cena instalacji gazowej do 1.8 turbo (solidna) 3000 zł biorąc pod uwagę że chcemy ją spłacić w ciągu roku to ok. 250 zł miesięcznie co suma summarum daje wynik który świadczy o tym że gaz się nie opłaca :)

Obliczenia proste ale solidne bo oparte na faktach z życia wziętych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku gaz się zwrócił bo załozony rok temu w lipcu i obecny przelot to 63tysiące km. Ale obecnie zastanawiam się nad demontażem, bo w przypadku mojego autka ta różnica nie jest taka odczuwalna w chwili obecnej. Chyba ze PB95 zrobią po 5,5zł to będzie po moim pomysle. :D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zgrzeszyłem i pomyślałem o gazie dowiedziałem się co i jak (cena, czas, ceny) i się rozmyśliłem ... Gdybym 2 lata temu od razu obrał ninie w gaz może by się zwróciło teraz już za późno :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zgrzeszyłem i pomyślałem o gazie dowiedziałem się co i jak (cena, czas, ceny) i się rozmyśliłem ... Gdybym 2 lata temu od razu obrał ninie w gaz może by się zwróciło teraz już za późno :gwizdanie:

Ciepły ale ty pier**lisz :) znasz jednego z lepszych gazowników i takie herezje siejesz .... dobrze wiesz, że jeśli się jeździ a nie turla samochód do kościoła to instalacja Ci sie zwróci ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się czaje żeby wywalić instalacje :kox: potrzebuje tylko pretekstu w postaci "cena za lpg powyżej 3zł" :gwizdanie:

wole jeździć mniej na Pb niż więcej na lpg (jak kupowałem auto miałem inny tok myślenia :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz już sporo podrożał i jeszcze podrożeje w najbliższym czasie, o to już zadbają rządzący.

Jakby gówno można było spalić to też by obłożyli podatkami.

Teraz jak się chce tanio jeździć to stare 1.9 TDI + opał, jak motor zadbany to nie spali średnio więcej niż 6l/100km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość duża różnica w spalaniu LPG do PB u Ciebie wyszła, u mnie to jest różnica około 1l/100km, myślę że dokąd nie będzie różnica pomiędzy tymi paliwami poniżej 1zł, to jazda na LPG będzie się opłacać, ja już swoim zrobiłem prawie 50tkm na gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie koszt 100 km na gazie to teraz przy cenie 2,85 65,55 zł na trasie więc boli jak cholera, przy cenie z zeszłego roku 2,14 to się opłacało, zrobiłem przez rok 40 tkm

na benie nie opłaca mi się wcale śmigać więc pewnie w PKP uderzę jak jeszcze z ceną zaszaleją, dzisiaj tankowałem na Shellu w Kaliszu 2,86 :wallbash: a kilka dni temu w Poznaniu też na Shellu za 2,6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gazie przy tej samej jezdzie robie 340-360km za 95zl = 28zl

Fak..ja za 108 zł ( 40 L x 2.70 zł/L ) robie 270 km :disgust:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...