Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uważajcie z xenonami bez spryskiwaczy


pitersonic

Rekomendowane odpowiedzi

A wskazali chociaz podstawe prawna..? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde...A ja mieszkam nie daleko :kox:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega się jakoś wyjątkowo kłócił? Za prędkość pewnie zatrzymali, bo raczej rzadko się doczepiają do innych rzeczy...;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie odzyskałem po prośbach, acha każde auto które ma fabrycznie xenony ma spryskiwacze i samopoziomowanie, dyrektywa UE, a po za tym przy wypadku jest kłopot z AC jeżeli nie ma fabrycznie montowanych xenonów tylko rezanych, a wszystko przez debili z xenonami powyżej 4300 kelwina, debile z bmw montują takie 8000K swiecą na fioletowo dlatego się wzieli za to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pitersonic jesli jest dyrektywa to musi byc Polski akt rangi ustawowej implementujacy ja do krajowego systemu prawnego.. Z tego co wiem to nie ma takiego.. :naughty:

Takze takie ogolniki moga sobie mowic.. :)

Mojego to tyle. Bo byl juz kiedys taki temat.. :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miśki powiedziały tak widze xenony mamy a gdzie spryskiwacze, ja mówie że tak już mam od 3 lat a miśiek ciekawe jak pan przegląd techniczny zrobił, nie powinni panu podbic, uparty twierdzi że xenony musza miec spryski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Polsce nie ma jeszcze na to przepisu, co innego w Niemczech tam mandacik !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne te przepisy :thumbdown: ja mam nie orginalne, kuzyn też! moje auto przywiedzione było z niemiec i przegląd maił pierwszy ogólny w polsce( juz wtedy wsadziłem mu ksenony) i nic nie mówil że tak nie można :th:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miśki powiedziały tak widze xenony mamy a gdzie spryskiwacze, ja mówie że tak już mam od 3 lat a miśiek ciekawe jak pan przegląd techniczny zrobił, nie powinni panu podbic, uparty twierdzi że xenony musza miec spryski

Na przegląd przecież można w 5 minut ściągnąć HID-y i założyć H7 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miśki powiedziały tak widze xenony mamy a gdzie spryskiwacze, ja mówie że tak już mam od 3 lat a miśiek ciekawe jak pan przegląd techniczny zrobił, nie powinni panu podbic, uparty twierdzi że xenony musza miec spryski

Na przegląd przecież można w 5 minut ściągnąć HID-y i założyć H7 :)

Trzeba było zrobic to samo przy policjancie zmienić na zwykłe H7 i powiedziec dawaj dowód :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mówią przepisy

Jeżeli auto fabrycznie montowane ma reflektory xenonowe, to aby przejść proces homologacji powinno być wyposażone w wysokociśnieniowe spryskiwacze lub wycieraczki, i posiadać system samopoziomowania. Dotyczy to jednak homologacji, czyli zatwierdzenia do sprzedaży nowego samochodu. W przypadku przeróbek przepisy nie mówią nic na temat specjalnych wymagań co do lamp xenonowych.

Obowiązujące “Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003 w sprawie zakresu i sposobu kontroli technicznej pojazdów” o reflektorach mówi jedynie o ich ilości, barwie światła, rozmieszczeniu, sposobie przełączania, widocznej granicy światła-cienia, ustawieniu świateł, i sile świecenia. Nie ma tam rozróżnienia na światła zwykłe i wyładowcze, nie ma też mowy o samopoziomowaniu i oczyszczaniu. Wynika z tego, że dodatkowe systemy nie są wymagane (ale oczywiście możliwe do zainstalowania).

O ile system czyszczenia jest dosyć łatwy do zrealizowania i raczej potrzebny (brud zbierając się na szybach reflektorów ogranicza strumień światła i rozprasza go, powodując oślepianie innych), to system samopoziomowania jest bardzo drogi i trudny do zrealizowania. Większość samochodów wyposażonych jest w elektryczny korektor ustawienia świateł w kabinie kierowcy, więc mając świadomość posiadania bardzo silnych świateł, dobrze jest korygować ustawienie w przypadku obciążenia tyłu.

W praktyce reflektory soczewkowe przerobione na xenonowe zewnętrznie, niemożliwe są do odróżnienia od fabrycznych xenonów. Dobrze ustawione nie będą oślepiały!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..jeśli są dobrze ustawione to nie widzę powodu do zabierania dowodu (taki rym :) ). Natomiast osobiście chciałbym, żeby policja miała możliwość sprawdzania ustawienia świateł w czasie kontroli. I dla wszystkich co uważają, że są na drodze sami po 1000 PLN mandaciku i auto skierować ponownie na badania techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku przeróbek przepisy nie mówią nic na temat specjalnych wymagań co do lamp xenonowych.

...,a naruszenie warunków homologacji danego elementu (lampy)? Przecież jeżeli dany typ lampy był dopuszczony do ruchu (homologowany) z danym typem żarówki, np. H7 to wymieniając ją na HIDa naruszamy tą homologacje i poruszamy się po drogach niezgodnie z przepisami, a spryskiwacz w tym przypadku jesttylko punktem zaczepienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

debile z bmw montują takie 8000K swiecą na fioletowo dlatego się wzieli za to

oj bo ktoś z klubu się obrazi :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam nie wszyscy z BMW ale u mnie w mieścinie 2 typków ma hidy i tak walą po oczach na fioletowo że szok

spoko - żartuje ... ale u nas Oniak ma (chyba) 8000K i pewnie jemu średnio by się podobało w/w stanowisko :decayed: :decayed: :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka prawda że te rezanie zwykłych lamp tylko po to żeby było białe światło to wielka lipa, nie jeden zasuwa po drogach i wali po oczach światłami :/ a nie daj boże jak jezdnia jest nie równa :/ A co do sprawdzania ustawienia świateł to może ta pieprzona inspekcja by się za to wzięła a nie zatrzymywała TIR`y bo tak łatwiej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...