Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 ADR] Pompka spryskiwacza - jak naprawic


gobo007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wczoraj przestala dzialac mi pompka spryskiwacza. Oczywiscie przegladnalem FAQ i wiedzialem juz wstepnie co i jak.

Wycieraczki dzialaly, pompka nie. Przy moim silniku: 1.8, 20V dostep do pompki byl od gory, bez sciagania czegokolwiek dosc utrudniony, ale mozliwy. Mam duze lapki, ale udalo mi sie odlaczyc wezyki i wyciagnac pompke. Pozegnalem sie jednak z 2l plynu, ktory sobie wyciekl. Po sprawdzeniu omomierzem, na wszelki wypadek wszystkich bezpiecznikow (wiedzialem,ze ten za spryskiwacze i wycieraczki jest ok, bo przeciez wycieraczki dzialaly) sprawdzilem napiecie dochodzace do wtyczki - pojawialo sie prawidlowo w momencie podciagania dzwigienki wewnatrz auta.

Diagnoza byla wiec pewna: pompka.

Zaczalem ja ogladac, miala 2 bolce na wtyczke, wygladala dosc prymitywnie. Jak sie okazalo jest ona rozbieralna!. Po rozsunieciu 2 czesci jej obudowy zostaje nam w reku maly silniczek - bez zadnych przekladni, niczego.

Okazalo sie, ze moj byl cieply, bo wczesniej probowalem go kilka razy wlaczyc - wirnik jednak nie chcial sie ruszyc. Psiknalem odrdzewiaczem (sam silniczek byl ogolnie dosc zasniedzialy) i po chwili wirnik moglem obracac rekoma. Wytarlem wszystko, dodatkowo nasmarowalem smarem grafitowym delikatnie miejsce u dolu i gory wirnika, tam gdzie przechodzi on przez obudowe. Robota banalna i szybka. Po tych zabiegach wirnik obracal sie praktycznie bez oporu.

Zlozylem wszystko, zamontowalem (troche bylo gimnastyki z wezykami) i.... wszystko swietnie dziala:)

Tak wiec wnioski sa takie: jesli nagle przestal dzialac wam spryskiwacz i nie slychac pompki, a dochodzi do niej napiecie nie nastawiajmy sie od razu na wymiane. Wystarczy zobaczyc, czy po prostu nie przytarl sie wirnik, albo, czy cos nie przyrdzewialo. U mnie cala robota zajela z 30 minut, z czego wieksza czesc to gimnastyka w wyciagnieciem pompki i przylaczeniem/odlaczeniem wezykow. Dodam jeszcze raz, ze nie sciagalem zadnego nadkola, nie odkrecilem nawet jednej srubki i wszystko udalo mi sie zrobic od gory.

Po zlozeniu pompka dziala super, spryskuje przednia i tylnia szybe z taka moca jak wczesniej:).

To tyle,

Pozdrawiam

Piotrek

temat uzupełniony - Musashi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociąg ją do góry od dołu jest króciec który wchodzi do zbiorniczka jak będziesz szarpał na boki to możesz go połamać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat ...

Pompka przestala mi dzialac - nagle. Wycieraczka dziala a pompki nie slychac.

Gdzie ona jest dokladnie - gdzies pod zbiorniczkiem plynu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest to samo, mnie słuchać pompki, wycieraczki chodzą

kolego przemik luknij na to http://img191.imageshack.us/img191/852/screenhunter01dec151827.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to juz wiem gdzie szukac... w bezposrednim sasiedztwie zbiorniczka.

Rozumiem, ze ta sama pompka grzeje plyn do tylnego sprysku ? (B5 po I lifcie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód postal w garazu i sie pompka obudzila... :) - ale chyba i tak ja rozbiore i "odrdzewie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam podobny problem niedziałają mi spryskiwaczę na przednią szybę oraz na lampy, natomiast działa spryskiwacz na tylną szybę,

dodam że mam audi z 97r 2.8 q avant,

niewiem czy są dwie osobne pompki na tył i na przód? z tyłu słychać jak działa natomiast gdy chcę spryskać przód jest cisza, wyciaraczki oczywiścię działają, macie jakieś pomysły co sprawdzić i jak się do niej dostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa, haha to i ja sie podlacze do tematu, bo mam to samo! tj: nie dzialaja mi spryskiwacze z przodu, wycieraczki oczywiscie chodza i spryskiwacz i wycieraczka z tylu tez dziala, natomiast z przzodu nawet nie slychac brzeczenia pompki :angry:

PORATUJE KTOS!!:)

bo zgloszen w temacie w ostatnim czasie sie zrobilo troche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem pompkę ze zbiornika, rozebrałem, przeczyściłem (choć nie było z czego czyścić bo była jak nowa) i d*p*... dalej nie działa :-( Chyba występuje jakiś problem z elektryką bo podłączałem ten silniczek odwrotnie i tez nie działał gdy włączałem spryskiwacz z przodu. Rozwiązałem to tymczasowo w ten sposób, że zamieniłem weżyki przy pompce - czyli żeby spryskać przednią szybę muszę manetką spryskać tylna :-) rozwiązanie tymczasowe, po świętach się tym zainteresuje jeszcze raz, ale na razie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tkt mozesz powiedziec jak zamieniles te wezyki?

w ogole jakie wezyki?:/

bo u mnie jest tak, wyjalem pompke, za chiny nie moge jej rozlozyc, ja nie wiem jak Wy ja rozbieracie, ja ciagne, krece i nie moge jej rozdzielic :wallbash: i moja pompka zbudowana jest tak ze od gory jest wejscie z 2 bolcami na wtyczke,a na dole popmki jest krociec, ktory wchodzi w pojemnik plynu spryskiwaczy i obok jeszcze jeden maly krociec prostopadle umieszczony i do niego mam przyczepione takie male gumowe kolanko, ale zadnych wezykow juz dalej nie ma:/ moze cos mi sie porąbało i do tego kolanka jeszcze jakis wezyk idzie, ktory mi nagle gdzies wcielo :shocked:

ale ja głąb kapusciany jetem, przeciez musi gdzies byc wezyk zeby plyn do spryskow lecial :wallbash:

:polew: musze go znalezc, ale i tak zostaje opcja jak rozebrac ta pompke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tkt mozesz powiedziec jak zamieniles te wezyki?

... i obok jeszcze jeden maly krociec prostopadle umieszczony i do niego mam przyczepione takie male gumowe kolanko...

zapomnialem dodać - mam Avanta :D jeden wężyk na przód, drugi na tył :)

co do rozbierania to ja miałem na myśli zdjęcie tej górnej kopułki pod którą jest silniczek

edit: doczytałem - Ty tez masz kombi... więc nie wiem dlaczego masz tylko jedno wyjście od pompki :confused4: a masz spryskiwacz na tylna szybe? moze masz osobny pojemnik na plyn na tył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm z tego co mi wiadomo to w avancie jest osobny zbiornik na tylna szybę więc i wychodzi na to że ma on osobną pompkę.

po nowym roku będę musiał wykręcic ten zbiornik z przodu i zobaczyć co jest grane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm z tego co mi wiadomo to w avancie jest osobny zbiornik na tylna szybę więc i wychodzi na to że ma on osobną pompkę.

to chyba zalezy od roku, bo ja akurat w swoim mam jeden zbiornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...