Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki dobrać rezystor


Lukaszxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w temacie, założyłem do ojca Tiguana swiatła dzienne firmy hella w miejsce przeciwmgielnych, chcialem je wlaczyc kodujac dzienne zamiast przeciwmgielnych ale niestety nie potrafi mi nikt tego zrobic..wiec postanowilem zalozyc rezystor zeby fis nie lutowal błędu i zeby nie migały przy przekreceniu stacyjki..

żarówki sa HB4 51wat, opór 3,65A

diody 7,5wat, opór 0,3A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęstszym zagadnieniem z jakim spotyka się początkujący elektronik jest dobór rezystora (ograniczającego prąd) do diody LED.

Zgodnie z prawem Ohma aby obliczyć wartość rezystancji musimy znać napięcie występujące na rezystorze i prąd przez niego przepływający. Można przyjąć, że diody LED mają stałe napięcie świecenia uzależnione od typu diody. Dla standardowych diod przyjmuje się następujące napięcia:

http://tranzystor.eu/images/img_articles.php?img=sch42.jpg&show=full

Znając napięcie diody możemy obliczyć spadek napięcia na rezystorze będący różnicą napięcia zasilania i napięcia diody.

Prąd przepływający przez rezystor jest tym samym prądem, który przepływa przez diodę. Typowa wartość prądu świecenia diody mieści się w zakresie 10-20mA.

Przykład

Proponuje następujący przykład zastosowania powyższych praw - podłączyć czerwoną diodę LED do napięcia 12V tak aby nie spowodować jej uszkodzenia podczas świecenia.

Czerwona dioda LED typowo ma napięcie pracy około 1,2V , więc nie możemy podłączyć takiej diody bezpośrednio do napięcia 12V. Robimy to łącząc do diody szeregowy rezystor R.

http://tranzystor.eu/images/img_articles.php?img=sch43.gif&show=full

Aby obliczyć rezystancję takiego rezystora musimy znać napięcie panujące na jego zaciskach i prąd przepływający przez niego. Napięcie na rezystorze obliczamy pomniejszając napięcie zasilania 12V o spadek napięcia na diodzie LED - 1,2V.

U = 12 - 1,2 = 10,8 [V]

Załóżmy, że chcemy aby dioda silnie świeciła, co wymaga prądu przewodzenia około 20mA (0,02A). Prąd diody jest jednocześnie prądem rezystora I.

Znając napięcie i prąd rezystora obliczamy jego rezystancję:

R = U / I = 10,8 / 0,02 = 540 [om]

Najbliższym co do wartości rezystancji produkowanym rezystorem (szereg E12) jest rezystor 560om.

Kolejnym parametrem do obliczenia jest moc P rezystora. Skoro zastosujemy rezystor o innej niż obliczona rezystancji zmieni się również prąd płynący przez rezystor. Zmienia się również napięcie na rezystorze, ale zmiana ta jest stosunkowo niewielka i możemy ją do naszych obliczeń pominąć. Musimy więc tak dostosować wzory, aby moc rezystora obliczyć znając jedynie napięcie i rezystancję.

P = UI, I = U / R więc:

http://tranzystor.eu/images/img_articles.php?img=sch44.gif&show=full

Znając moc wydzielaną na rezystorze możemy dobrać moc minimum o jeden szereg wyższą. Można oczywiście dobrać rezystor o mocy wyższej np. 0,5W lub 1W ale w naszym przypadku 0,25W jest wystarczające.

W ten sposób dobraliśmy rezystor do naszego układu - 560om 0,25W. Możecie sami to sprawdzić montując taki układ. Zachęcam do własnych eksperymentów i życzę miłej zabawy z obliczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego simon__75, tu chyba nie chodzi o taki dobór rezystancji jak piszesz. Te LEDy już są na 12V tylko trzeba dobrac tak rezystory, żeby oszukać komp. tak aby nie wywalał błędu spalonych żarówek. Ale uważam,że takie rozwiązanie jest niepotrzebne i nieekonomiczne.

Czy to chodzi o te światła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zbigok własnie takie identyczne mam te swiatła jak na filmie podałeś ale moj "fachowiec" stwierdził ze to nie tak hop siup jak na tym filmiku bo dany bajt w jednym tiguanie moze odpowiadac za cos innego bo jest to uzalezione od wyposażenia autka i roku produkcji..

---------- Post added at 16:39 ---------- Previous post was at 16:35 ----------

simon_75 a mozesz powiedziec jaki ten rezystor ma byc do mnie?? nie znam sie na tym nic a nic..

---------- Post dopisany 15-04-2012 at 20:21 ---------- Poprzedni post napisany 13-04-2012 at 16:39 ----------

Panowie i Panie podpowie ktos??

---------- Post dopisany 19-04-2012 at 17:26 ---------- Poprzedni post napisany 15-04-2012 at 20:21 ----------

Ok troche wiecej wiem, podłączyłem zarówke od stopu 21wat i błąd nie swieci, opór ona robi 1,7A i taki mw rezystor potrzebuje,, tylko nie znam sie na tych oznaczeniach.. 47r np co to znaczy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R = U2 / P

Jeżeli przyjmiemy napięcie zasilania 13,5V, a moc żarówki 21W to:

R = 13,52 / 21 = 8,7

Ale taka mała rezystancja powoduje, że rezystor będzie mocno się grzał i musi być dużej mocy (przynajmniej 25W). Wydaje się, że takie wyliczenia są prawidłowe, ale włókno podczas nagrzewania zmienia swoją rezystancję. Ponadto w tym momencie nic nie zyskujemy oprócz tego, że mamy ledy, które ładnie świecą ale prądu z instalacji jest pobierane tyle samo, co przy żarówkach. Równie dobrze można tam podłączyć te żarówki 21 W i schować je pod maską.

Do problemu trzeba podejść inaczej, tzn. należałoby wiedzieć, jaką wartość prądu (np. procentowo) moduł uznaje za awarię obwodu żarówki. Kiedyś miałem ochotę na zastosowanie ledów i szukając w sieci spotkałem się kilkakrotnie, na różnych forach, że aby oszukać moduł trzeba dać rezystor 100, o mocy minimum 2W, ale ja bym dał 5W. Znalazłem przy tym też takie opinie, że czasami i tak wywala błąd.

Ps.

47R = 47Ω,

a np. R47 = 0,47 Ω.

-----------------------------------------------------

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=4706

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej pupa.. zalozyłem tak jak pisales 100Ω 5w i dalej wali błąd,

próbowałem tez 47R czyli 47Ω i 25 wat i tez wali bład..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec wyraź jakies sensowne zdanie karbonek bo ten twoj post nic a nic nie pomaga..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby pomiary i wyliczenia były wiarygodne to zmierz sobie pobór prądu przez org. żarówy w czasie pracy (ale po chwili pracy jak już włókno w żarówie się zagrzeje), napięcie zasilające znasz więc pozostaje później tylko wyliczenie oporu - taki opór plus jakiś % tolerancji komp uznaje za właściwy i nie wywala błędu

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem cus takiego:

http://allegro.pl/hid-drl-py21w-filtr-led-can-bus-rezystor-50w-kasuj-i2256257686.html

wiec chyba takie rezystory kupie i bedzie spoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6,8Ω - czyli nie wielka różnica z obliczeniami, a wynikająca ze zmiany rezystancji żarnika ze wzrostem temperatury. Zwróć tylko uwagę, że to jest dla żarówek 21W, a w halogenach są chyba stosowane 55W. Ale z drugiej strony, jeżeli przy żarówkach 21W nie wywala błędu to powinno być ok. Najwyżej połączysz dwa równolegle:whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz kupować 50W, bo to w tym wypadku nie ma znaczenia. Moc rezystora nie wpływa na to, że on będzie pobierał z instalacji więcej lub mniej prądu. Moc rezystora dobiera się dopiero, po przeliczeniu jaki przez niego będzie płynął prąd. Krótko mówiąc im mniejszy opór rezystora tym większy przez niego płynie prąd i tym samym większa musi być jego moc (na tzw. wydatek cieplny). Przykładowo, jakby podłączyć tu rezystor o takim samym oporze (8R6) ale o mocy 2W, to się po prostu spali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yhm rozumiem.. czyli optymalnym bedzie 25w?? rozumiem ze jak kupie 50w to po prostu bedzie sie mniej nagrzewał ale bedzie pobierał wiecej prądu?? to czemu jak podłączyłem swoje stare 47r 25w waliło błąd?? a podobno 6r8 ma nie walic hmm troche nie czaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem cus takiego:

http://allegro.pl/hid-drl-py21w-filtr-led-can-bus-rezystor-50w-kasuj-i2256257686.html

wiec chyba takie rezystory kupie i bedzie spoko

@zbigok

Cholera, czemu wcześniej nie było tego wątku? :decayed:

Kupiłem 22 ohm -> będą błędy na FIS? Chodzi o żarówkę w DRL w A4 B7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak policzysz prądy dla tych dwóch rezystorów, to wychodzi, że przez ten 6R8 płynie prawie taki prąd jak przez żarówkę 21W, a przez ten 47R płynie prawie taki prąd jak przez żarówkę 5W.

6R8 - symuluje żarówkę 21W

47R - symuluje żarówkę 5W

Nie jestem do końca pewien, czy dla zastosowanego rezystora 6R8 zamiast żarówki halogenowej o mocy 55W nie będzie dalej błędu spalonej żarówki. Z drugiej strony, napisałeś, że podłączyłeś żarówkę 21W i błędu nie było. Cena rezystorów jest dość spora i trochę by było żal, że to nie działa.

Także utwierdza mnie to w przekonaniu, że stosowanie LED-ów i dodatkowo bypassa z rezystora, po to aby pobór prądu był podobny jak przy żarówce nie jest sensowne. Czysta strata energii i tracimy w ten sposób jedną z ważniejszych zalet LED-ów, czyli niski pobór prądu z instalacji.

Raczej należało by się zagłębić w przeprogramowanie lub w sam moduł kontroli żarówek i tam poszukać pola do modyfikacji. Ale to jest robota dla fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa masz racjw ake czemu 47r pobiera mniej pradu?? przeciez to 48 omów.. mi generalnie chodzi o "oszczednosc" xenonów a nie niski pobor pradu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"....taaa masz racjw ake czemu 47r pobiera mniej pradu?"

Dlatego mniej iż 47R stanowi dla układu mniejsze obciążenie niż 6R8. Im mniejsza rezystancja tym tym większy pobór prądu, łopatologicznie tłumacząc coraz bliżej do zwarcia-tak jakbyś wziął i skręcił ze sobą 2 przewody "na ryja" :), a wtedy prąd zwarcia na max-a.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...